Спеціальні потреби

Актуально

Чехословацький корпус Кремля

«Навчені військові, громадяни з власною думкою, батьки сімейств» – так заявляють про себе члени об’єднання «Чехословацькі солдати запасу» (Českoslovenští vojáci v záloze). Як зазначено на сайті цієї організації, зараз кількість її членів становить понад 6 тисяч осіб. Більша частина – колишні військовослужбовці, що відбули строкову або контрактну службу в збройних силах колишньої Чехословаччини і її спадкоємиць – Чеської і Словацької Республік. У зверненні «Чехословацьких солдат», вони кажуть, що НАТО, членами якого є їхні країни, має намір втягнути чехів і словаків у «братовбивчу війну» з Росією. «Вороги – не російські солдати, а наші політики», – йдеться у зверненні. Самих себе «Чехословацькі солдати запасу» характеризують як «патріотів, а не націоналістів і не екстремістів». Подібних груп у країнах Центральної та Східної Європи останнім часом стає все більше. Про те, чим викликана поява воєнізованих формувань і які цілі вони переслідують, Радіо Свобода розповів експерт Центральноєвропейського інституту політичних досліджень (CEPI), колишній співробітник Міністерства оборони Словаччини Ярослав Надь.

Підтримка таких груп тут здійснюється з російських джерел

– Підтримка таких груп тут здійснюється з російських джерел. Додамо до цього страх перед зовнішніми загрозами, який поширився в суспільстві, пов’язаний з нинішньою мігрантською кризою в Європі і дискусією навколо неї. Плюс пропаганда, яку здійснюють політичні сили, що критикують НАТО і Євросоюз, падає на підготований психологічний ґрунт – прагнення деяких людей об’єднатися в групи однодумців, як напіввійськові, так і просто радикальні, але які мають ті чи інші риси військової організації.

– Ви говорите про фінансування такого роду формувань російською стороною. Є якісь конкретні докази цього?

Власне, такі групи, як «Словацькі новобранці», і не приховують того, що їхні члени їздили на тренування до Росії, що з Росії до них приїжджають інструктори, які проводять такі ж тренування у Словаччині

– Прямі докази можуть шукати відповідні державні служби, але непрямих – вистачає. Власне, такі групи, як «Словацькі новобранці», і не приховують того, що їхні члени їздили на тренування до Росії, які тривали по кілька тижнів, що з Росії до них приїжджають інструктори, які проводять такі ж тренування у Словаччині. Лідер «Словацьких новобранців» Петер Шврчек в одному з інтерв’ю говорив, що в керівництві його організації є людина, пов’язана з російським посольством. Що стосується саме фінансових потоків, то це, як я вже сказав, питання для компетентних служб, але досить нескладно уявити собі механізми такої підтримки – через якісь фонди або гранти – для груп, які об’єднують людей з різко критичними поглядами щодо НАТО, Євросоюзу чи США.

– Наскільки такі погляди поширені серед словаків, особливо молодих?

– Якщо судити за даними соціологічних опитувань, у Словаччині є дуже промовиста, але невелика меншість (не йдеться про десятки відсотків громадян), яка активно висловлює свої погляди, що зводяться до радикальної критики США, Європейського союзу, НАТО, Ізраїлю. Ці люди орієнтовані на конструювання «образу ворога». І є мовчазна більшість, яка не проявляє себе настільки активно, але позитивно оцінює наше нинішнє членство в європейських та євроатлантичних структурах.

Молодь – важлива цільова аудиторія, і це розуміють різні внутрішні і зовнішні сили, російська пропаганда – одна з них

Опитування говорять, що рівень підтримки участі Словаччини в НАТО – приблизно 60 відсотків, в ЄС – понад 70 відсотків. Так, серед частини молоді антизахідні настрої є. Частково це природно: молодь у певному віці схильна до бунту проти авторитетів, проти того режиму, який на цей момент при владі. Ну і молодь – важлива цільова аудиторія, і це розуміють різні внутрішні і зовнішні сили, російська пропаганда – одна з них.

– А що може запропонувати держава тим молодим людям, яким не вистачає духу колективізму, сили, якоїсь бойової підготовки? Є альтернатива радикалам?

Групи молодих людей, які бігають по лісах у камуфляжній формі зі зброєю – добре ще, якщо з макетами або якимись небойовими видами зброї, – стають у Словаччині досить звичайним явищем

– Останнім часом робилися деякі кроки в цьому напрямку. Хоча, звичайно, про відновлення чогось схожого на колишню систему Svazarma не йдеться. Але Міністерство оборони Словаччини почало займатися цими питаннями. Зокрема, воно висунуло пропозицію завести добровольчу допоміжну службу у збройних силах, яка дала б молодим людям можливість займатися військово-спортивною підготовкою. Міністерство освіти теж розробляє зміни у шкільній програмі, які включили б до неї більшою мірою елементи такої підготовки, тренувань зі зброєю – загалом, речей, які до душі багатьом молодим людям. Дотепер певний соціально-психологічний вакуум у цьому плані існував, і його заповнили в тому числі і напіввійськові формування. Групи молодих людей, які бігають по лісах у камуфляжній формі зі зброєю – добре ще, якщо з макетами або якимись небойовими видами зброї, – стають у нас в Словаччині досить звичайним явищем. Деякими з них керують чинні військовослужбовці, що неприпустимо, тому що ця їхня діяльність ніким не координується.

– Такого роду групи, які «бігають по лісах», як Ви висловилися, шукають контактів одна з одною? Є якась інформація про їхнє співробітництво, наприклад, з крайніми націоналістами типу Народної партії «Наша Словаччина» Маріана Котлеби або іншими політичними силами такого роду?

– Кілька місяців тому низка радикальних груп заявили про намір об’єднатися – з прицілом на майбутні парламентські вибори. Але дуже скоро між ними виникла конкуренція, якісь суперечки, і ці амбіції залишилися нереалізованими. Однак під час проведення якихось конкретних акцій радикали здатні об’єднувати зусилля.

– Словацькі спецслужби якось стежать за їхньою діяльністю?

Військова контррозвідка веде ретельний моніторинг цих формувань

– Думаю, насамперед цим повинна займатися військова контррозвідка. Особливо тому, що в ЗМІ вже з’являлася інформація про членів таких груп, які одночасно є чинними військовослужбовцями. Про якісь конкретні результати роботи спецслужб у цьому напрямку я нічого сказати не можу. Відомо, що і військова контррозвідка, і Словацька інформаційна служба (основна контррозвідувальна служба Словаччини. – ред.) ведуть ретельний моніторинг цих формувань. Сподіваюся, що у випадку, якщо ці угруповання вийдуть із «сірої зони» між легальністю і нелегальністю, де наразі діють, і вступлять у конфлікт із законом, проти них будуть вжиті швидкі та ефективні заходи.

Повний текст матеріалуна сайті Російської редакції Радіо Свобода

Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

Росія намагається відновити великий наступ в Україні від початку січня - розвідка Міноборони Британії

Українські військовослужбовці ведуть вогонь з реактивної системи залпового вогню БМ-21 "Град" по російських позиціях на передовій поблизу міста Мар'їнка, Донецька область, Україна, 7 лютого 2023 року. REUTERS/Marko Djurica

Росія, ймовірно, намагається відновити великі наступальні операції в Україні з початку січня 2023 року, зазначено нині в оцінці стану бойових дій в Україні розвідки Міноборони Британії.

Британські експерти вважають, що оперативна мета Кремля "майже напевно полягає в захопленні решти контрольованих Україною частин Донецької області".

При цьому "російським військам вдалося отримати лише кілька сотень метрів території на тиждень. Це майже напевно тому, що Росії зараз не вистачає боєприпасів і маневрених одиниць, необхідних для успішного наступу. Старші командири, ймовірно, розробляють плани, які вимагають від недоукомплектованих, недосвідчених підрозділів досягати нереалістичних цілей через політичний і професійний тиск", - зазначено у повідомленні розвідки.

Тим часом нині представник опозиційної Лейбористської партії Джон Гілі закликав Лондон розробити нову стратегію для нарощування військового виробництва та перегляду закупівель, щоб краще підтримувати Київ і дати сигнал Москві, що ситуація може стати тільки гіршою.

"Те, що зараз вимагається від британського уряду... це не просто ситуативні оголошення про військову допомогу... а довгостроковий план, який веде нас до 2023 року і далі для військової, дипломатичної, економічної, гуманітарної допомоги, яку ми готові надати Україні", – сказав Гілі Reuters.

Якщо Китай допоможе Росії обходити санкції, це матиме наслідки - Держдеп США

Лідери Китаю і Росії у Пекіні, 8 червня 2018 року. Фото: AP Photo/Alexander Zemlianichenko

США уважно стежать за діями Китаю і вживатимуть заходів, якщо Пекін допомагатиме Росії обходити західні санкції або надаватиме зброю для війни проти України. Про це під час брифінгу у Вашингтоні 6 лютого заявив речник Державного департаменту Нед Прайс.

“Наше повідомлення до КНР було дуже простим: ми уважно стежимо за ситуацією, і якщо бачитимемо спроби допомогти Росії обійти санкції, які десятки країн у всьому світі запровадили проти Кремля й президента Путіна за агресію проти України, а також якщо надаватимуться смертоносні матеріали, які Росія могла б використати проти мирного населення та України, то це матиме свою ціну та наслідки”, - сказав речник Держдепу США.

За його словами, так звана “нейтральна позиція” Китаю щодо жорстокої війни РФ проти України насправді є наданням росіянам політичної підтримки.

Щодо стосунків США і Китаю Прайс зауважив: “Ми є великими прихильниками діалогу та дипломатії”, - та додав, що діалог між високопосадовцями обох країн триває, попри скасований напередодні політ держсекретаря Ентоні Блінкена до Китаю через повітряну кулю-шпигунку Китаю у повітряному просторі США.

Посадовець також згадав співпрацю Росії та Ірану й наголосив про санкції, що, як повідомляв Голос Америки, були нещодавно накладені на виробників іранських дронів.

Напередодні США також попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій щодо Росії.

​​​​​​​Московський патріарх «працював на КДБ» ще в 1970-х, кажуть у Швейцарії

У швейцарській пресі опубліковані матеріали поліції Швейцарії, які вказують на співпрацю теперішнього патріарха Російської православної церкви Кірілла з КДБ (Комітет державної безпеки СРСР), коли він з 1971 до 1974 року був представником Московського патріархату в організації Світова рада церков у Женеві.

Увага до глави Російської православної церкви зараз особливо велика з огляду на те, що він фактично підтримує російське вторгнення в Україну, а російські священики благословляють армію на війну та обіцяють опрощення гріхів російським солдатам.

Тижневики Sonntagszeitung та Le Matin Dimanche повідомляють, що отримали доступ до матеріалів поліції в національному архіві Швейцарії.

В публікаціях йдеться, що патріарх (світське ім’я Володимир Гундяєв), під кличкою «Міхайлов» працював для КДБ, зокрема виконуючи пропагандистську роль, відкидаючи звинувачення про утиски релігійних свобод комуністичною владою у тодішньому СРСР.

Москва також використовувала участь в міжнародних організаціях і зокрема у Світовій раді церков для критики західних держав і зокрема США.

Le Matin Dimanche подає коментарі родича патріарха Кірілла Міхаїла Ґундяєва, який зараз працює представником Московського патріархату в Женеві.

Міхаїл Ґундяєв визнав, що його дядько перебував «під суворим контролем КДБ», але стверджував, що той не був агентом.

Велика Британія і Канада влітку 2022 внесли московського патріарха до санкційних списків за його ідеологічну роль в російської агресії проти України.

Європейський Союз також хотів накласти санкції на патріарха Кірілла, але приязний до Росії уряд Угорщини, посилаючись на захист релігійних свобод, домігся, щоб його ім’я було вилучене.

Патріарх Кірілл, повторюючи твердження президента Путіна, каже, що Росія, воюючи в Україні, буцімто захищається від зовнішніх намагань її знищити, або насадити росіянам інші цінності.

У січні Кірілл сказав у проповіді, що неназвані зовнішні сили хочуть «нав’язати їм (людям в Росії) якісь цінності, які навіть і цінностями назвати неможливо, щоб вони були як всі і підпорядковувалися тим, у кого є сила контролювати більшу частину світу».

Він також наголошував на тому, що Росія налаштована на перемогу над ворогами.

Папа Римський Франциск на початку теперішнього російського вторгнення в Україну застерігав патріарха Кірілла, щоб він не був «вівтарним хлопчиком (прислужником) Путіна».

Франциск розповів італійському часопису Corriere della Sera, що під час 40-хвилинної телефонної розмови з російським церковним лідером у березні 2022 року, московський патріарх більшу частину спілкування витратив на виправдовування війни проти України.

Дивіться також:

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG