Спеціальні потреби

Актуально

Рівень життя росіян падатиме – економіст Андерс Аслунд

«Що буде робити народ? Коли ми побачимо страйки на кшталт протесту далекобійників?»

Значні золотовалютні запаси і вміла фіскальна політика російської влади допомогли Кремлю уникнути фінансового краху в 2015 році. Однак цих ресурсів може не вистачити на наступний рік, щоб запобігти перманентній кризі недієздатної економіки, яка вражена корупцією. Економіст, колишній радник урядів кількох країн, співробітник Атлантичної ради у Вашингтоні Андерс Аслунд вважає, що економіка Росії перебуває в кризі, завершення якої не видно.

Андерс Аслунд

– Буде якесь падіння, буде падіння рівня життя населення. Очікується падіння курсу російської валюти, що погано вплине на середній клас.

– Чи можете Ви погодитись в цій ситуації з думкою президента Росії Володимира Путіна про те, що пік кризи вже позаду і ситуація дещо поліпшується?

– Якщо спад продовжиться, то люди стануть біднішими в 2016 році. Не можна сказати, що ситуація поліпшується.

– Економіка ще не на дні?

– Це так.

– Чому все-таки в Росії не відбулося гіршого? Скажімо, фінансового краху, прогнозованого деякими спостерігачами?

Чого можна було очікувати – це серйозних проблем у банківському секторі. Безліч банків було закрито в 2015 році

– Особисто я краху не очікував. Справа в тому, що у Росії є великі золотовалютні резерви, державний борг дуже невеликий, дефіцит бюджету становить всього приблизно два відсотки ВВП. Чого можна було очікувати – це серйозних проблем у банківському секторі. Безліч банків було закрито в 2015 році, але це не перетворилося на справжню кризу. У держави були гроші і знайшлися банки, які змогли викупити постраждалі банки.

Політична карикатура Олексія Кустовського

– А чи можливий, скажімо, в Росії розвиток подій за венесуельським сценарієм: із дефіцитом товарів, із гіперінфляцією?

Президент Путін розуміє ринкову економіку більш-менш. Що він не розуміє або не хоче розуміти – це те, що корупція на вищому рівні погано відображається на економіці

– Так погано, як у Венесуелі, в Росії не буде. Тому що проблема Венесуели – відсутність вільних цін. Саме це є причиною дефіциту товарів. Там неосвічене населення, в той час як російський народ досить освічений, він розуміє більш-менш, як працює ринок. І президент Путін розуміє ринкову економіку більш-менш. Що він не розуміє або не хоче розуміти – це те, що корупція на вищому рівні погано відображається на економіці.

– Ваші оцінки на адресу Володимира Путіна і його уряду звучать, як комплімент, що вони, як Ви вважаєте, не погіршили своїми діями кризову ситуацію. Але багато Ваших колег кажуть, що головна проблема полягає в тому, що зусиллями президента Путіна в Росії створена нежиттєздатна економічна система?

Ми не побачимо зміцнення прав власності – і це головна проблема Росії сьогодні

– Я не бачу ніяких структурних реформ, можна відзначити лише нормальне мікроекономічне управління. Ми не побачимо зміцнення прав власності і це головна проблема Росії сьогодні.

– При цьому, як зауважують спостерігачі в Росії, права олігархів, близьких до Кремля, свято охороняються. Їм, ймовірно, дозволять компенсувати за рахунок росіян втрати, яких вони зазнали на Заході. Це відбувається?

Ротенберг і Ковальчук – це паразити, які сидять поруч з Путіним на піку керівництва і крадуть мільярди

– Відбувається. Але олігархи, про яких можна говорити в такому контексті, – це Ротенберг, Тимченко і Ковальчук. Ми бачимо, що Аркадій Ротенберг отримує зараз найрізноманітніші контракти, наприклад, будує міст через Керченську протоку, він отримав аеропорт «Шереметьєво» майже безкоштовно. Ротенберг – це, на мою думку, злодій, який продає дороги, трубопроводи за втричі дорожчими цінами від реальних. Він не добудував дорогу між Москвою і Петербургом. Можна сказати, що Ротенберг і Ковальчук – це паразити, які сидять поруч із Путіним на піку керівництва і крадуть мільярди. Старі олігархи і справжні бізнесмени отримали багато в 2009 році, але зараз вони практично нічого не отримують від Кремля.

– Ваш прогноз на майбутній рік?

Велике запитання – що буде робити народ, коли він зрозуміє, що нічого кращого не буде?

– Економічно буде трохи гірше. Я думаю, що ціни на нафту будуть низькими, скажімо, 35 доларів за барель. Велике запитання – що буде робити народ, коли він зрозуміє, що нічого кращого не буде? Один з уроків 1998 і 2008 років полягає в тому, що криза триває близько року. Зараз уже зрозуміло, що ця криза триватиме довше. Можливо, це не криза, а постійний стан країни. Тому моє головне запитання на наступний рік – що буде робити народ? Коли ми побачимо страйки на кшталт протесту далекобійників?

– Тобто Ви не згодні з тими, хто вважає, що Кремлю навряд чи варто побоюватися масового суспільного невдоволення? Ситуація гірша, ніж здається на поверхні?

– Я думаю, що ситуація гірша. Я сьогодні читав огляд РБК (російської агенції – ред.), в якому йшлося про те, що економісти очікують зниження ВВП на 0,2 відсотка, а середня ціна нафти складе 51 долар. На мій погляд, все буде набагато гірше. Але якщо ви працюєте в офіційному банку в Москві, ви не можете сказати: «Вибачте, люди, буде погано».

Оригінал матеріалуна сайті Російської редакції Радіо Свобода

Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

Більше

XS
SM
MD
LG