Спеціальні потреби

Актуально

Враження українських школярок після року життя у США за програмою обміну

Клас в школі Томаса Едісона в Александрії, де навчається Олеся Чебан

Незабаром з навчання у США до України, Польщі, Румунії, Монголії та ще чотирнадцяти країн Східної Європи й Балтії повернуться сотні школярів-підлітків учасників програми обміну FLEX. Протягом року вони жили у прийомних сім’ях і ходили до американських шкіл. Які ж враження залишить по собі Америка у двох українських школярок, що нового вони дізнались за цей рік – і чого навчили свої американські родини?

Історія Олесі Чебан з Вінниці

Учасниця програми FLEX Олеся Чебан
Учасниця програми FLEX Олеся Чебан

​Як працює американський уряд – це одна з тем предмету політологія в школі імені Томаса Едісона, що в Александрії, штат Вірджинія. Тема, непроста для багатьох американців, Олесі Чебан з Вінниці дається добре.

- На що має право кожен засуджений американець?
- Апелювати.
- Так, апелювати!

Олесі сімнадцять, вона – одна з цьогорічних учасниць програми міжнародного обміну школярами, яку уже 25-ий рік фінансує Державний департамент США.

Провчитись рік в американській школі, жити у типовій американській родині. Таку можливість українським школярам 8-10 класів надає програма FLEX – з обміну майбутніх лідерів.

Я коли пройшла, мама була і засмучена і рада одночасно
Учасниця програми FLEX Олеся Чебан

Олеся каже: відбір на участь у програмі був такий складний і довгий, що її мати спершу не повірила, що її донька їде за океан. "Спочатку мама не сприймала це як щось серйозне, бо тільки 2,5% пройшли з усіх учасників, було 11 тисяч. І я коли пройшла, мама була і засмучена і рада одночасно", - розповідає Олеся.

Олесин учитель історії та політології розповідає: їхня школа приймала чимало молоді з-за кордону, але Олеся стала однією з його найкращих учениць.​

"Вона моя перша українська учениця, але у нас були учні з Палестини, Німеччини, Іспанії. Олеся чудова учениця, старанна, вона намагається максимально влитися в культуру, отримати знання, вона ставить чудові запитання, хоче зрозуміти. Хотів би я мати цілий клас таких учнів", - каже Кріс Караянніс​, вчитель школи, де навчається Олеся.

Це дуже цікаво, це нагадує тобі, що у світі є інші люди, інші культури
Школяр Голден Рапун

Хоча програма триває лише рік, Олеся встигла знайти серед однокласників справжніх друзів. "Це дуже цікаво, це нагадує тобі, що у світі є інші люди, інші культури. Бо коли живеш в одному місці, твій досвід обмежений. А це нагадує тобі, що й за межами США є чудові люди", - ділиться школяр Голден Рапун.

Історія Саші Алдобаєвої з Хмельницького

Учасниця програми FLEX Саша Алдобаєва
Учасниця програми FLEX Саша Алдобаєва

​А от для іншої учасниці FLEX – Саші Алдобаєвої з Хмельницького – найкращими друзями стала її приймаюча родина. Кортні і Чарльзу Колллінзу – лише 27 і 28 років, у них троє маленьких дочок.

Стрибаємо на трампліні, купаємось в басейні, дивимось мультики разом
Учасниця програми FLEX Саша Алдобаєва

"У мене не було ні сестри, ні брата, і я не знала, чи зійдусь з ними характерами. Але чесно скажу, вони дуже добрі, дуже відкриті. Кожен день ми робимо щось з ними. Стрибаємо на трампліні, купаємось в басейні, дивимось мультики разом", -

Чарльз Коллінз, батько приймаючої родини, каже: "Родина моєї мами, коли вона була підлітком, також приймала учнів за обміном. І коли моя дружина почула про цю ідею, вони з мамою мене вмовили. І я подумав, це унікальна можливість отримати новий досвід, зокрема, для моїх дітей. Багато дітей у школі говорять іспанською. І коли Саша приїхала й почала говорити українською, донька сказала: "вона говорить іспанською!" Ні, у світі є багато інших мов, крім англійської та іспанської".

Діти приймаючої родини та Саша Алдобаєва стрибають на трампліні
Діти приймаючої родини та Саша Алдобаєва стрибають на трампліні

В усіх учасників програми обміну є місцеві куратори. Саме вони спершу підбирають родини й школярів, а потім перевіряють, чи ладять вони між собою. У родини Коллінзів куратор – їхня добра знайома Гезер Джонсон.​

"Часом я просто шукаю родини, які хочуть брати у себе учнів, часом у школярів є особливі побажання. І коли родина й школяр підібрані, я повинна спостерігати за ними від самого початку до завершення програми. Я маю перевіряти їх час від часу, але додатково з школярами програми FLEX, я маю проводити з ними культурні та освітні заходи. Ми їздили в Анаполіс, Балтимор, на фестиваль американських індіанців. Загалом, я маю захищати учня в будь-якій ситуації", - каже Гезер.

Однак, в Саші й Коллінзів проблем не виникало, хіба що спершу дещо давався взнаки мовний бар’єр. Але за 10 місяців програми вони так поріднились, що уже планують наступну зустріч.​

Я не можу дочекатись, коли знову побачу її, і це вона ще не поїхала!
Мати приймаючої родини Кортні Коллінз,

Кортні Коллінз, мати приймаючої родини, ділиться планами: "У наступні два роки ми плануємо відвідати її та її родину в Україні. Її дідусь і бабуся вже висунули нам вимогу, що ми гостюватимемо в них, нам не дозволяють зупинитись в готелі, бо ми родина. Я не можу дочекатись, коли знову побачу її, і це вона ще не поїхала! А мої діти навіть не усвідомлюють, що вона їде."

Плани на майбутнє

Саша планує обрати для себе гуманітарну спеціальність і за кілька років планує вступити до університету у США. Кортні каже: поки вона вчитиметься, вони залюбки прийматимуть її у себе знову. Однак після того, з набутим досвідом і знаннями, Саша все одно хоче повернутись жити й працювати в Україну. Так само – й Олеся Чебан. Вона хоче розвивати вдома науку і вважає, що Україна – чудове місце для цього.​

В Україні, насправді, дуже багато можливостей
Олеся Чебан

"Всі ми хочемо потрапити в ідеальні умови, але насправді все змінюється, коли ти змінюєшся. В Україні, насправді, дуже багато можливостей. Багато людей про них просто не знають. В Україні можна жити не гірше, ніж люди живуть тут", - каже Олеся Чебан.

Програма FLEX

Програму FLEX фінансує Державний департамент США. Процес подачі документів починається восени. Аби потрапити до Сполучених Штатів, треба здати іспит на знання англійської мови, і не менше важливо бути громадським активістом, адже це програма підготовки майбутніх лідерів. Інформацію про програму для українців можна знайти на веб сайті American councils.​

Дивіться також: Пуерторіканець закохався в українські народні танці та вчить танцювати дітей в Нью-Йорку та Нью-Джерсі

Всі новини дня

ВПС Фінляндії проводять перші за десятиліття військові навчання. Відео

ВПС Фінляндії проводять перші за десятиліття військові навчання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Фінляндія подала заявку на членство до оборонного альянсу НАТО після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Через побоювання щодо намірів РФ, ВПС Фінляндії cьогодні проводять перші за десятиліття військові навчання.

Уряди багатьох країн викликають або висилають послів РФ у відповідь на незаконну анексію українських територій  

Подія на підтримку незаконної анексії Росією окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. Reuters

Європейські країни роблять нові дипломатичні кроки щодо РФ у відповідь на так звані референдуми та незаконну анексію Росією окупованих українських територій.

Міністерство закордонних справ Литви в понеділок оголосило персоною нон ґрата головного російського дипломата в країні.

"(Його)останні дії та заяви несумісні зі статусом дипломата, і повинні розглядатися як втручання у внутрішні справи країни перебування", - йдеться в заяві МЗС Литви, повідомляє Reuters.

Тим часом Німеччина, Італія, Австрія, Данія та Бельгія викликали російських послів у координації дій з зовнішньополітичною агенцією ЄС (European External Action Service), пише MSN із посиланням на німецьку агенцію DPA.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Фінляндія і Польща викликали послів Росії у своїх країнах, щоб засудити спробу Москви незаконно анексувати ще чотири українські регіони, "що є кричущим порушенням суверенітету України, територіальної цілісності та Статуту ООН".

Заступник міністра закордонних справ Польщі Марцін Пшидач 3 жовтня повідомив TVN24, що, ймовірно, будуть проведені подальші зустрічі по всій Європі, щоб "висловити цю позицію", хоча він поки не очікує оголошення російського посла персоною нон ґрата.

"Ми обговорюємо такі рішення з нашими союзниками по ЄС і НАТО. І якщо ми спільно з усіма [нашими] європейськими і євроатлантичними союзниками прийдемо до висновку, що такі кроки будуть потрібні і вигідні, то ми їх зробимо", – додав Пшидач.

При цьому, як повідомляє Sky News, українська громада закликає уряд Австралії видворити російського посла у країні за висловлювання про те, що австралійцям "промили мізки".

Міністерство закордонних справ Чехії закликало чеських громадян якнайшвидше покинути Росію через "погіршення безпеки" в Росії для громадян країн Євросоюзу і НАТО.

"У зв’язку з оголошенням [російською владою] часткової військової мобілізації громадянам Чехії, які також мають російське громадянство, слід пам’ятати, що, перебуваючи на території Російської Федерації, вони сприймаються російською владою насамперед як громадяни Російської Федерації, і посольство Чехії в Москві не може забезпечити їм належний повний консульський захист", – йдеться в заяві.

У вересні залишити Росію, "поки є можливість", своїх громадян закликали США.

3 жовтня Державна дума Росії ухвалила закон про "прийняття", а фактично анексію частково окупованих територій Запорізької, Херсонської, Донецької і Луганської областей "до складу" РФ.

Україна і держави Заходу засудили такі незаконні дії Кремля та оголосили про нові санкції проти РФ.

Нещодавно до країн, які не визнають російську анексію, приєднались Камбоджія та Катар, яких вважають союзними до Китаю країнами.

У статті використано матеріали Reuters, "Радіо Свобода", MSN, DPA, Sky News, Cambodianess

Дивіться також: Глава МЗС Латвії заявив, що фейкові референдуми - це страх Росії перед контрнастуапом

Давид Арахамія у Вашингтоні наголосив на необхідності оперативної та швидкої передачі озброєння для України. Відео

“Врешті-решт, цю зброю надають. Але за цей проміжок часу, коли ми її попросили і коли її надали, - гинуть тисячі людей. В першу чергу цивільні”, - Давид Арахамія, голова фракції «Слуга народу».

Фінляндія і Польща викликали російських послів через псевдореферендуми на окупованих територіях України

Посольство Росії у Варшаві 

Фінляндія і Польща заявляють, що викликали послів Росії у своїх країнах, щоб засудити спробу Москви незаконно анексувати ще чотири українські регіони шляхом так званих референдумів, які Україна і світ називають фіктивними.

Міністерство закордонних справ Фінляндії повідомило у твітері 3 жовтня, що воно викликало російського посла, «щоб висловити рішуче засудження фіктивних референдумів і оголошення незаконної анексії окупованих українських регіонів Росією, що є кричущим порушенням суверенітету України, територіальної цілісності та Статуту ООН».

У Варшаві заступник міністра закордонних справ Марцін Пшидач 3 жовтня повідомив TVN24, що російського посла викликали на зустріч об 12:00 за київським часом «через дії Росії минулого тижня».

Урядовець додав, що, ймовірно, будуть проведені подальші зустрічі по всій Європі, щоб «висловити цю позицію», хоча він поки не очікує оголошення російського посла персоною нон ґрата.

«Сьогодні я такого оголошення робити не буду», – сказав він.

«Ми обговорюємо такі рішення з нашими союзниками по ЄС і НАТО. І якщо ми спільно з усіма [нашими] європейськими і євроатлантичними союзниками прийдемо до висновку, що такі кроки будуть потрібні і вигідні, то ми їх зробимо», – додав Пшидач.

30 вересня президент Росії Володимир Путін підписав укази про «приєднання» до РФ (фактично анексію) частково окупованих територій Запорізької, Херсонської, Донецької і Луганської областей. Він же раніше підписав указ про визнання «незалежності» цих регіонів, виходячи з проведених там під контролем Москви так званих референдумів.

Україна і Захід засудили такі незаконні дії Кремля. Київ, Вашингтон, а також Британія і Канада оголосили про нові санкції проти РФ.

Україна заявляє, що озброєним шляхом боротиметься за повернення окупованих територій під свій контроль.

Наступного дня після підписання договорів у Кремлі Україна повернула під свій контроль місто Лиман Донецької області і, за словами президента, продовжує наступ.

30 вересня президент Росії Володимир Путін підписав укази про «приєднання» до РФ (фактично анексію) частково окупованих територій Запорізької, Херсонської, Донецької і Луганської областей. Він же раніше підписав указ про визнання «незалежності» цих регіонів, виходячи з проведених там під контролем Москви так званих референдумів.

Україна і Захід засудили такі незаконні дії Кремля. Київ, Вашингтон, а також Британія і Канада оголосили про нові санкції проти РФ.

Україна заявляє, що озброєним шляхом боротиметься за повернення окупованих територій під свій контроль.

Наступного дня після підписання договорів у Кремлі Україна повернула під свій контроль місто Лиман Донецької області і, за словами президента, продовжує наступ.

Дивіться також: Міністр оборони США - про звільнення Лиману

«Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - Остін про звільнення Лиману. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Танки для української армії: німецькі, американські, французькі?

Оновлений танк радянського дизайну T-72 на ремонтному заводі у Києві в лютому 2021 р. У боях з російським вторгненням Україна здобула чимало трофейних російських танків, але в активних бойових діях втрачає десятки танків на місяць.

Чільні українські представники неодноразово заявляли, що для оборони від російської агресії, а особливо для визволення загарбаних Росією українських територій Збройним силам України потрібна міжнародна збройна допомога і зокрема бронетехніка й танки.

Зусилля Берліна зараз треба зосередити на створенні консорціуму європейських країн, які використовують танк Леопард-2.

В перші місяці після лютневого вторгнення українці отримали танки від східноєвропейських країн, які мали в арсеналах бронетехніку створену в радянську епоху для армій комуністичних держав Варшавського договору.

Тепер військові коментатори кажуть, що виснаження тих невідновлюваних запасів, а також перехід української армії на зброю й амуніцію зі стандартами НАТО логічно вимагає постачання Україні бойових машин західного виробництва.

Фахівці підкреслюють, що успіх тривалих бойових дій не може залежати від лише якогось одного виду зброї чи виду військ, і, наприклад, в нещодавніх українських наступальних операціях важливу роль відіграла надана західна далекобійна артилерія: гаубиці та системи ракетного вогню HIMARS і M270.

Український ветеран Тарас Чмут, який зараз очолює фонд допомоги армії «Повернись живим» та інформаційний «Український мілітарний центр» зауважив у розмові з Голосом Америки, що «танки не панацея» і що потрібні й інші бронемашини для піхоти, а також боєприпаси й забезпечення, «бо без пального ваш танк не їде».

«Але якщо ворог прорвав вашу оборону, або коли вам треба наступати, то потрібні важкі танки і бронетехніка для піхоти, щоб вона могли швидко пересуватись відкритим простором. Інакше піхоту просто розстрілюють з кулеметів та артилерії», - визнав в одній з дискусій німецький військовий аналітик Ґустав Ґрессель.

Нам потрібні «Абрамси», бо наш головний геополітичний союзник це Сполучені Штати Америки.
Тарас Чмут

«Для нас бойові танки означають можливість зберегти більше життів», - наголосив український президент Володимир Зеленський німецькій газеті Bild.

У відповідь на попередні заяви німецького канцлера Олафа Шольца, що Берлін вважає надання Україні важкої західної бронетехніки особливим кроком і не хоче діяти, випереджаючи західних союзників, Зеленський сказав, що «Німеччина є найпотужнішою економікою Європи і може вести перед, подаючи приклад».

«Леопарди»

«Головні нові зусилля Берліна зараз треба зосередити на створенні консорціуму європейських країн, які використовують танк Леопард-2», - пропонує група аналітиків центру «Європейська рада зовнішніх відносин» (ECFR).

Танк «Леопард» на навчаннях у Фінляндії у травні 2022 р.
Танк «Леопард» на навчаннях у Фінляндії у травні 2022 р.

Вони пояснюють, що танк Леопард-2, який почали виробляти 1979 року, і який відтоді зазнав кілька оновлень, зараз використовують в арміях більшості країн Європи, що «загалом мають понад 2 000 тих танків у різному стані готовності».

Ті аналітики кажуть, що якщо кожна з держав виділить невелику кількість танків, то це не буде втратою для їхніх арсеналів, а крім того, об'єднання ремонтних потужностей різних країн з фінансуванням через ЄС перетворить це на програму допомоги Україні і ,водночас, модернізації європейських армій.

«Абрамси»

«Нам потрібні «Абрамси», - однозначно стверджує Тарас Чмут, - бо наш головний геополітичний союзник це Сполучені Штати Америки».

«США мають на довготерміновому зберіганні величезну кількість танків. Мова може йти про тисячі одиниць. Німеччина, Європа в цілому стільки не мають, тому для США виділити нам зараз 200-400 танків не буде якоюсь критичною проблемою», - вважає український фахівець.

Американські танки «Абрамс» на навчанні в Латвії у березні 2021 р.
Американські танки «Абрамс» на навчанні в Латвії у березні 2021 р.

Тарас Чмут доводить, що обирати партнерів в озброєнні, наприклад і в авіації, треба, дивлячись на далеку перспективу, і «оскільки США вже зараз нам багато допомагають, то логічніше було б вкладати кошти в американську економіку, бо ви стаєте залежними від танка, який ви отримуєте, коли йдеться про обслуговуванню, ремонт і будете далі щось купувати».

«Для розвитку довгострокових стосунків я би обирав США», - підкреслює він, вказуючи, що перед українською армією вже постала потреба уніфікації різних озброєнь для кращого їх ремонту, утримання в боєздатному стані і для навчання військових.

«Леклерки»

Франція пишається тим, що вона серед перших західних країн після лютневого російського вторгнення надала українській армії далекобійні і швидкі самохідні гаубиці Цезар.

Французький фахівець міжнародної безпеки П’єр Ґарош, який працює в Лондонському університеті вважає, що давно пора, аби Україна отримала також французькі важкі танки Leclerc.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі він сказав, що така партій могла б складатися з 50 одиниць.

«Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - Остін про звільнення Лиману. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG