Спеціальні потреби

Актуально

Росіяни голосують в останній день виборів на тлі повідомлень про масові порушення

Виборча дільниця в Москві

Голосування вперше проходило в три дні; при цьому жителі Москви могли проголосувати і в онлайн-форматі, за що столична мерія пообіцяла розіграти серед них в лотерею два десятка квартир, машини та інші призи.

Вибори характеризуються великою кількістю порушень. Глава Центрвиборчкому РФ повідомила про звільнення за «вкидання» голови ТВК (територіальної виборчої комісії) Ставропольського краю і звільнення з посад голів дільничних комісій в Адигеї, Брянської та Кемеровської областях.

Очікується, що підтримувана Кремлем партія «Єдина Росія» виграє парламентські вибори після того, як влада придушила інакомислення, що усунуло її критиків від участі у виборах, і посилила тиск на незалежні ЗМІ.

Водночас партія, яка підтримує президента Володимира Путіна, може втратити кваліфіковану більшість у парламенті. Опитування перед виборами показали, що її популярність скоротиться приблизно до 30 відсотків.

Нинішня більшість «Єдиної Росії» в Державній думі у три чверті місць надає партії широкі повноваження, включаючи можливість змінити конституцію, як це було минулого року, коли Путіну дозволили балотуватися ще на два терміни на посаду президента після 2024 року.

Комуністи, друга за силою партія, мають змогу отримати найбільше місць за рахунок «Єдиної Росії».

Комуністи зберігають сильну прихильність серед літніх росіян, але цього разу можуть отримати і нові голоси від прихильників Навального.

Прихильники Навального називають свою стратегію «Розумним голосуванням»: вони пропонують голосувати за кандидатів, які, на їхню думку, мають найбільші шанси виграти у представників владної «Єдиної Росії». Партійна приналежність при цьому не має значення.

Більшість кандидатів, визначених ініціативою, представляють Комуністичну партію, хоча комуністи і ще дві партії в Думі рідко голосують проти ініціатив більшості чи Кремля.

В останні місяці влада Росії розпочала масштабні репресії проти політичної мережі Навального, визнавши її «екстремістською організацією» та заборонивши союзникам політика брати участь у виборах.

Коли голосування розпочалося 17 вересня, застосунок Навального, пов’язаний із виборами, став недоступний для російських користувачів у Google play і App Store. Бот «Розумного голосування» заблокував Telegram. Соратники Навального назвали це цензурою.

Голосування, яке проводилось одночасно з виборами регіональних губернаторів і місцевих законодавчих зборів, відбувалось на тлі звинувачень у масових порушеннях.

У перший день виборів на виборчих дільницях стояли надзвичайно довгі черги, і, як вважає незалежна група для моніторингу виборів «Голос», це свідчить про те, що владна партія звозила державних працівників та військовослужбовців на голосування.

Але, незважаючи на можливе примусове голосування, загальна явка на виборчих дільницях станом на 20:00 18 вересня становила лише 31,5 відсотка, свідчить дані Центральної виборчої комісії Росії.

Команда Навального закликала виборців голосувати в останній день, щоб зменшити ймовірність того, що їхні голоси будуть видалені протягом перших двох днів голосування.

Влада Росії заявила, що вирішила провести вибори у три дні, щоб запобігти скупченню людей через пандемію COVID-19. Водночас критики стверджують, що тривалий період голосування відкриває широкі можливості для маніпулювання і досягнення бажаного результату.

«Голос Америки» попросив експертів, які безпосередньо спостерігали за виборами, поділитися своїми враженнями.

Триденне голосування - зручне поле для фальсифікацій...Склалося тверде відчуття, що вони (дільничі виборчі комісії - ред. ГА) мобілізовані на рішення загальної задачі, єдиної для всіх і поставленої зверху
Ілля Шаблинський, спостерігач на виборах в Держдуму

Юрист Ілля Шаблинський, в минулому - член Ради з прав людини при президенті РФ, виступав в ролі спостерігача в Красногорському і Істрінському районах Підмосков'я. За його словами, всі дільничні виборчі комісії, де йому вдалося побувати, «всіляко викручуються і хитрують». «Склалося тверде відчуття, що вони мобілізовані на рішення загальної задачі, єдиної для всіх і поставленої зверху, - пояснив експерт. - Вся різниця в тому, що одні члени і голови комісій досить спокійно або байдуже реагували на наші зауваження. Принаймні, вони не здавалися озлобленими і не намагалися конфліктувати зі спостерігачами. А були ті, хто до своїх обов'язків ставився ревно, і вони, як ... пси, захищали хазяйське добро. Для того щоб дати максимум голосів конкретному кандидату від «ЄР», робилося все. При цьому ніхто нічого не боявся. І неспроста. Правоохоронці були однозначно на їхньому боці. Тільки за суботу трьох кращих, на мій погляд, спостерігачів відвезли в поліцію, позбувшись від контролю», - каже Шаблинський.

У Росії існує жахливий по жорсткості контроль «на вході» у вибори, і велика частина реальних критиків і опонентів влади елементарно не допускається до участі у виборчому процесі в якості кандидатів
Директор Інституту глобалізації і соціальних рухів Борис Кагарлицький

Директор Інституту глобалізації і соціальних рухів Борис Кагарлицький каже, що вибори будуть оголошені безпрецедентним тріумфом «Єдиної Росії». Борис Кагарлицькій переконаний: правила проведення вільних виборів в країні, за деякими параметрами навіть не порушені, а «вже давно викинуті в утиль». На його думку, в числі іншого про це свідчить повна відсутність можливості обиратися для багатьох популярних, але опозиційно налаштованих осіб. «У Росії існує жахливий по жорсткості контроль «на вході» у вибори, і велика частина реальних критиків і опонентів влади елементарно не допускається до участі у виборчому процесі в якості кандидатів, - підкреслює співрозмовник« Голосу Америки». - Найпарадоксальніше полягає в тому, що це стосується навіть тих людей, які в принципі так чи інакше готові були підтримати владу, але мають своє принципову думку з якихось приватним, специфічних питань».

Читайте також: "Європарламент закликає ЄС бути готовим до невизнанння російських виборів"

Всі новини дня

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

У Німеччині обшукали будинок пари, яка збирала гроші для допомоги російській армії в Україні 

Поліція Німеччини. Фото: AP/Michael Probst 

У Німеччині правоохоронці провели обшук в будинку пари проросійських активістів. Як повідомляє видання Reuters із посиланням на німецьку прокуратуру, шукали докази закупівлі радіотехніки для російських військових.

У січні видання Reuters повідомило, що Макс Шлунд та його партнерка Олена Колбаснікова збирали в Німеччині пожертви й передавали їх на російських військових, що воюють в Україні. Ці кошти призначались на закупівлю солдатам рацій, навушників і телефонів, що є всупереч санкціям Євросоюзу, де заборонене постачання або фінансування закупівлі певних товарів для російської армії, зокрема радіотехніки.

За німецьким законодавством, порушення санкцій передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років, повідомляє Reuters.

Після обшуку правоохоронці вилучили у пари комп’ютери та письмові документи, повідомив представник прокуратури Кельна Ульф Віллун.

Прокуратура має визначити, чи порушили Шлунд та Колбаснікова німецьке законодавство про зовнішню торгівлю та платежі, де прописані міжнародні санкції, та чи діяли вони всупереч кримінальному кодексу Німеччини, який передбачає покарання за схвалення злочинні дії.

Reuters із посиланням на німецькі ЗМІ повідомляє, що раніше пара демонструвала символ Z та поширювала інформацію про набір до військових контрактників у Росії.

Раніше Колбаснікова називала повідомлення Reuters про збір коштів для російських солдатів "брехнею та провокацією".

У соціальних мережах у понеділок вона заявила, що вважає дії німецької влади «беззаконням». Жінка закликала прихильників приєднатись до протесту в Кельні 29 березня проти так званої "русофобії".

Раніше цього місяця МЗС Росії називало Колбаснікову жертвою переслідувань з боку німецької влади.

США не бачать ознак того, що Росія планує застосувати ядерну зброю - Карін Жан-П'єр

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр на брифінгу у Вашингтоні в понеділок, 27 березня. REUTERS/Jonathan Ernst

США не бачать ані причин для зміни власної стратегічної ядерної позиції, ані ознак того, що Росія планує застосувати ядерну зброю. Про це заявила речниця Білого дому Карін Жан-П'єр на брифінгу в понеділок, 27 березня.

Відповідаючи на запитання журналістів, якою буде реакція адміністрації президента США Джо Байдена на заяву президента Росії про намір розмістити російську тактичну ядерну зброю в Білорусі, Карін Жан-П'єр відповіла: "Ми плануємо продовжувати стежити за наслідками. Ми не бачимо ані причин для коригування нашої власної стратегічної ядерної позиції, ані ознак того, що Росія має намір застосувати ядерну зброю. Ми, як і раніше, віддані колективному захисту НАТО, але не бачимо причин прямо зараз змінювати чи коригувати нашу позицію."

Раніше у понеділок координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі також заявив, що Вашингтон не бачить ознак переміщень тактичної ядерної зброї РФ чи готовності використати ядерну зброю або зброю масового ураження в Україні.

Як повідомляв Голос Америки, експерти звертають увагу, що слова Путіна про намір Росії розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі пролунали через 4 дні після спільної заяви із лідером Китаю Сі Цзіньпіном про недопустимість розміщення ядерної зброї на території третіх країн.

Більше

XS
SM
MD
LG