Спеціальні потреби

Актуально

Персонал виснажений, ситуація – небезпечна. Що відбувається на ЧАЕС  

ЧАЕС

Оперативний персонал, який працює на Чорнобильській атомній станції, фізично та морально виснажений і може виконувати лише обмежену кількість заходів, що може стати причиною катастрофічної помилки, а російські військовослужбовці не дотримуються санітарно-пропускного режиму. Про це Державна інспекція ядерного регулювання України (Держатомрегулювання) повідомила в листі Голосу Америки на прохання прокоментувати поточну ситуацію на ЧАЕС.

У перший день війни, 24 лютого, збройні сили Російської федерації захопили ДСП «Чорнобильська АЕС», що включає три блоки ЧАЕС (на етапі зняття з експлуатації), сховища відпрацьованого ядерного палива, новий конфайнмент об’єкта «Укриття», та інші об’єкти, призначені для поводження з радіоактивними відходами. Військова частина Нацгвардії, що охороняла об’єкт, була роззброєна, 150 нацгвардійців потрапили у полон, йдеться у листі.

«В результаті Україною було втрачено контроль над ядерними і радіаційними об’єктами на проммайданчику Чорнобильської АЕС та у зоні відчуження, про що Держатомрегулювання поінформовано МАГАТЕ».

Керівництво Державного Спеціалізованого підприємства ЧАЕС поінформувало Держатомрегулювання, що вони не можуть постачати «продукти харчування для персоналу та матеріально-технічного забезпечення, необхідне для безпечної експлуатації ядерних установок та об’єктів». Державне агентство висловило занепокоєння станом персоналу, який у складі 95 осіб і досі залишається на майданчику, і, незважаючи на високий професіоналізм, може припуститися фатальної помилки.

У вівторок, 1 березня, ДСП ЧАЕС на своїй офіційній сторінці у Фейсбук повідомило, що наразі харчових продуктів вистачає, і поки що усі здорові.

«В умовах «беззмінного режиму» персонал ЧАЕС демонструє високий рівень згуртованості та відповідального ставлення до виконання посадових обов’язків. На щастя, усі живі та здорові. Системи станції працюють без зауважень, наявних харчових запасів на ЧАЕС наразі вистачає».

У повідомленні пояснюється, що зміна на ЧАЕС триває 12 годин, протягом якої персонал увесь час залишається на робочому місці. У вівторок він розпочинає вже 12-ту зміну, «тобто фактично люди знаходяться на робочому місці вже близько 144 годин».

Окрім персоналу у зоні ЧАЕС також перебувають нацгвардійці, медперсонал Славутицької міської лікарні, пожежники та 4 «сталкери», які попросили прихистку – усього 300 осіб, повідомляє ДСП ЧАЕС.

Крім стану персоналу занепокоєння в Держатомрегулювання також викликає той факт, що російські військові не дотримуються санітарно-пропускного режиму, що

«неминуче призведе до розповсюдження радіаційного забруднення із зон із більшими рівнями забруднення до менш забруднених територій та приміщень об’єктів».

Додаткову загрозу, повідомляється у листі, становить зафіксоване підвищення рівнів гама-випромінювання у 5-15 разів від середньорічних значень за 2021 рік.

«Однією із причин може бути порушення верхнього шару радіаційно-забрудненого ґрунту в результаті переміщення важкої військової техніки та відповідне підняття радіоактивних часток з пилом».

Державне агентство пояснює, що у ході ліквідації наслідків Чорнобильської аварії у зоні відчуження були створені бурти та траншеї – пункти тимчасової локалізації радіоактивних відходів (ПТЛРВ). «Цілком імовірно, що під час переміщення важкої військової техніки було пошкоджено верхній шар таких ПТЛРВ із виходом з місць локалізації певної кількості радіоактивних відходів».

Зафіксовані рівні гама-радіації, повідомляє агентство Голосу Америки, не становлять загрози здоров’ю людей за межами зони відчуження, але наразі вони перестали надходити, а отже тепер «динаміку щодо рівнів гама-випромінювання виявити неможливо».

Про все це українська влада поінформувала Міжнародне агентство з атомної енергетики (МАГАТЕ). Зокрема, у неділю, 27-го лютого, відбулося позачергове засідання щодо безпеки українських ядерних установок за участі МАГАТЕ та WENRA (Асоціації Західноєвропейських ядерних регулюючих органів), під час якого Держатомрегулювання закликало РФ передати контроль над ядерними об’єктами та матеріалам компетентним українським органам та поінформувало про небезпеку, яку становить потенційне «пошкодження сховищ на території зони відчуження та нового безпечного конфайнменту» для місцевого та населення сусідніх країн, повідомляється у прес-релізі на сайті агентства.

МАГАТЕ, на своєму офіційному сайті (четверте оновлення, за 28 лютого), повідомляє, що організація підтримує постійний контакт з партнерами в Україні.

Генеральний директор організації Рафаель Гросі наголосив на надзвичайній важливості підтримки роботи оперативних груп для забезпечення безпеки на ЧАЕС.

«Життєво важливі ланцюги поставок повинні залишатися доступними для забезпечення того, щоб необхідні послуги, обладнання та компоненти могли бути доставлені на українські ядерні об’єкти в будь-який час, наприклад, для проведення будь-яких аварійних ремонтів».

Персонал ядерних об’єктів повинен мати можливість спати і відпочивати, а ті, хто контролює ядерні об’єкти, повинні «не вживати жодних дій, які можуть поставити під загрозу їхню безпеку або піддати їх надмірному тиску», - йдеться у прес-релізі.

На думку Ричарда Вейтца, директора Центра Політично-військового аналізу Інституту Гудзона у Вашингтоні, найбільша небезпека на ЧАЕС полягає у можливому пошкодженні конфайнменту у результаті бойових дій, що вивільніть радіацію.

Але загалом найбільшу ядерну загрозу становить можливе пошкодження інших діючих реакторів в Україні, що не мають конфайнменту, через потрапляння ракети.

«Це вперше, коли у нас війна між двома країнами, які мають великі цивільні ядерні енергетичні комплекси. Якщо щось станеться, що порушить безпеку та захист одного з цих реакторів, на мою думку є навіть більшою проблемою ніж ЧАЕС», - говорить експерт.

Професор Кафедри фізики та інженерної фізики Університету Саскачевану в Канаді Чарі Ранчачарюлу припускає, що росіяни «не такі дурні, щоб руйнувати ці споруди і випускати радіацію в атмосферу» і, ймовірно, будуть використовувати цю ситуацію з метою політичного тиску на Україну та Захід.

«Але якщо вони помиляться і підірвуть один чи два об’єкти, то шкода не обмежиться лише Україною. Це вийде за межі. Росія та Білорусь – це сусідні країни, які сильно постраждають. Будемо сподіватися і молитися, щоб російський уряд не був таким божевільним, щоб заподіяти шкоду власному народу», - написав Ранчачарюлу у коментарі Голосу Америки.

У тої же час професор фізики та співробітник коледжу Кебл, Оксфордського університету у Великобританії Вейд Аллісон оцінює рівень загрози як нульовий, оскільки «з 2000-го року на Чорнобильській АЕС немає діючих ядерних реакторів, а відпрацьоване паливо не є проблемою».

В Україні працює 15 ядерних реакторів на чотирьох станціях, які забезпечують приблизно половину загального виробництва електроенергії в країні.

Всі новини дня

Зруйновані багатоповерхівки, відсутність газу, регулярні обстріли: в яких умовах живуть мешканці Лимана. Відео

Зруйновані багатоповерхівки, відсутність газу та регулярні обстріли – в таких умовах живуть мешканці деокупованого Лимана, що на Донеччині. У власних квартирах зараз мешкають одиниці, більшість людей живе в укриттях, куди перебрались ще протягом російської окупації, яка тривала з травня по жовтень.

Новий великий наступ Росія готує у найближчі пів року - ISW

Фото з відео, розповсюдженого міністерством оборони Росії 12 листопада 2022 р. (Russian Defense Ministry Press Service via AP)

Росія готується до нових наступальних дій в Україні, і планує провести їх на Луганщині у найближчі пів року. Такі прогнози озвучив експерт Інституту вивчення війни (ISW) Джордж Баррос в інтерв’ю Українській службі “Голосу Америки”.

За його словами, на підготовку до нового наступу вказують перекидання на Луганщину найкращих підрозділів російської армії. “Росіяни зараз розгортають елементи, які раніше навчалися в Білорусі, наприклад, другу мотострілецьку гвардійську дивізію повертають назад до Росії та до України в Луганську область. Ми також знаємо, що росіяни розміщують там одні зі своїх найкращих підрозділів. Там працює 144-та мотострілецька дивізія і також деякі повітряно-десантні сили”, - розповів Баррос.

Аналітик прогнозує, що наступ, найімовірніше, відбудеться протягом наступних шести місяців. “Це наш поточний прогноз. Дехто повідомляв, що це може статися у найближчі два-три місяці. Єдина проблема з цією оцінкою полягає в тому, що якщо це дійсно так, ви знаєте, що весняний сезон дощів триває у квітні. І якщо росіяни підуть у наступ протягом наступних двох-трьох місяців, це означає, що сезон дощів, ймовірно, передчасно його завершить, бо росіяни будуть змушені взяти оперативну паузу на час дощового сезону”, - пояснив Баррос.

Він додав, що річка Сіверський Донець наразі є дуже надійною позицією для оборони українців. І тому росіяни хочуть спробувати накопичити сили з півдня Луганської області, щоб пройти на північ Донеччини. Водночас за даними Інституту вивчення війни, в Росії недостатньо бойових потужностей, тому вона змушена визначати пріоритетну територію для наступу, аби не розкидати сили.

“Ми зараз бачимо, що росіяни мають недоліки в бойовій потужності, та що вони не мають можливостей для проведення великого наступу одночасно на двох різних частинах театру бойових дій. Виглядає так, що росіяни здатні проводити великий наступ лише на одній ділянці фронту,” - сказав Баррос.

При цьому в американському Інституті вивчення війни вважають, що постачання танків допоможе Україні піти в контрнаступ і саме від швидкості логістики залежить можливість української армії проводити контрнаступальні операції.

Раніше, 31 січня, розвідка Міністерства оборони Великої Британії повідомила, що Росія прагне відтягнути українські сили від Бахмута, розвиваючи новий напрямок на Донеччині, але навряд чи досягне суттєвого оперативного прориву.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Пентагон: над США помітили китайську повітряну кулю-шпигунку

Повітряна куля, яку помітили над штатом Монтана 1 лютого 2023 року. Фото: Chase Doak/via REUTERS 

Сполучені Штати Америки відстежують ймовірно китайську повітряну кулю-шпигунку, помічену над повітряним простором США, заявив 2 лютого високопосадовець оборонного відомства.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Посадовець сказав журналістам, що Пентагон має «високу впевненість», що це китайський висотний аеростат-розвідник, який пролетів над конфіденційними об’єктами для збору інформації.

Одне з місць, де помітили повітряну кулю, було над штатом Монтана, де розташовані 150 шахт міжконтинентальних балістичних ракет.

Чиновник, який говорив на умовах анонімності, сказав, що Пентагон вирішив не збивати повітряну кулю через ризик для людей на землі.

Німеччина готує додаткові танки Україні попри докори Путіна

Міністр оборони Німеччин Борис Пісторіус під час відвідання танкового підрозділу німецької армії. 1 лютого 2023 р.

Російський президент Путін скористався вісімдесятою річницею Сталінградської битви, щоб прирівняти російський напад на Україну до подій Другої Світової війни і гостро скритикував збройну допомогу, яку українцям надає міжнародна спільнота.

Найбільше зброї Україні зараз надають США та Велика Британія, які були учасниками антигітлерівської коаліції, але президент Путін у промові 2 лютого у Волгограді (колишньому Сталінграді) говорив про загрозу Росії від «нацизму», зосередившись на докорах Німеччині.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Наприкінці січня під тиском закликів України та інших урядів і після майже року вагань Німеччина дала згоду, щоб інші країни могли передати українській армії свої танки німецького виробництва, а також Берлін пообіцяв надати 14 власних танків «Леопард-2».

Одночасно з Німеччиною тоді і США оголосили, що нададуть Україні понад 30 американських танків «Абрамс», а раніше 14 своїх танків «Челленджер-2» українцям пообіцяла Велика Британія на додаток до так званих легких танків від Франції.

Тепер Путін, замовчуючи факт, що саме він віддав наказ вторгнутися в Україну, доводить, що Росія, нібито, обороняється.

Він сказав: «Неймовірно, але факт. Нам знову погрожують німецькими танки «Леопард».

Путін не згадав заклики міжнародної спільноти припинити бойові дії і вивести російські війська з України, а натомість проголосив, що Росія має перемогти.

Намагаючись приховати ізоляцію Москви від західних країн - колишніх союзників у війні з нацистською Німеччиною, російський президент заявив, що має «багато друзів у світі включно з Америкою, Північною Америкою та Європою».

Тим часом у Німеччині 3 лютого урядовий речник підтвердив повідомлення, що Берлін готує додаткові партії танків для України і зокрема йдеться про танки старішої моделі - «Леопард-1».

Німецькі джерела повідомляють, що будуть відремонтовані танки «Леопард-1», які зняті з озброєння армії, але зберігаються на складах.

Преса в Німеччині також цитує міністра оборони Бориса Пісторіуса про наміри викупити в Катару 15 самохідних броньованих зенітних установок «Гепард» і передати їх Україні, де вони себе добре зарекомендували для захисту від російської авіації, ракет і дронів.

«Гепарди дуже добре показали себе на війні в Україні. Якщо ми можемо отримати додаткові машини від партнерів, то це точно була б підмога для українців», - цитує міністра газета Sueddeutsche Zeitung.

Дивіться також:

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00

У Євросоюзі оголосили про намір цього року надати Україні понад 2 мільярди євро, а до 24 лютого - ухвалити десятий пакет санкцій проти Росії. Європарламент ухвалив резолюцію, де закликав Євросоюз "працювати над початком переговорів щодо вступу України в ЄС”.

Більше

XS
SM
MD
LG