Спеціальні потреби

Актуально

МВФ: Нас здивувала позиція українського уряду. Інтерв’ю з високопосадовцем Міжнародного валютного фонду Альфредом Кеммером.

Альфред Кеммер

У Вашингтоні відбулись весняні щорічні збори Міжнародного валютного фонду та Світового банку. Незважаючи на війну, до Вашингтона прибула висока делегація з України на чолі з прем’єр-міністром Денисем Шмигалем. Українська сторона намагається переконати міжнародну спільноту надати десятки мільярдів доларів Україні, причому кошти потрібні вже зараз, адже, за оцінками озвученими українськими урядовцями, Україна вже в квітні недоотримає половину податкових надходжень. У найближчі місяці бюджет потребуватиме по 5 мільярдів доларів щомісяця просто, щоб виконувати життєво необхідні соціальні та гуманітарні виплати, вказують у МВФ.

Фонд закликав країни надати Україні короткострокове фінансування. "Я закликаю нас працювати над забезпеченням 15 млрд дол на 3 місяці для України, щоб уряд (України) продовжував надавати життєво необхідні послуги , - заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва у виступі на засіданні МВФ/СБ, присвяченому Україні. Для повоєнної відбудови потрібні ще десятки мільярдів. За оцінками Світового банку, лише руйнування будівель та інфраструктури нанесло шкоди на 60 млрд. дол.

Щорічні весняні збори МВФ та Світового банку відбулись 18-24 квітня у Вашингтоні
Щорічні весняні збори МВФ та Світового банку відбулись 18-24 квітня у Вашингтоні

Про те, чим здивувала українська делегація співрозмовників у Вашингтоні, чи реалістично зібрати кошти необхідні для підтримки і відбудови України, чим загрожує гривні та фінансовій стабільності України тривала війна, а також про те, чому порятунок українців є не лише тягарем, а може стати позитивом для сусідніх країн, нам розповів Директор Європейського департаменту Міжнародного валютного фонду Альфред Кеммер.

Оксана Бедратенко: За оцінками МВФ, Україна може потребувати по 5 мільярдів доларів щомісяця у наступні три місяці. Чи реалістично зібрати для України ці кошти за такий короткий час?

Альфред Кеммер: Перше, хочу зазначити, що український уряд, Міністерство фінансів та Національний банк наразі виконують зразкову роботу з управління економікою і утримання макростабільності. Вони почали із надзвичайних заходів з першого дня, щоб зберегти ватість валюти, ціновий рівень і забезпечити роботу платіжної системи та економіки настільки, наскільки це можливо.

Зараз вони переходять до нової фази. Це початок економічного відновлення. Вони хочуть забезпечити роботу сільського господарства. Вони хочуть відбудувати мости в західній частині України, щоб уможливити транспортування. Вони хочуть забезпечити, щоб економіка почала виходити з ями, там, де це зараз можливо в Україні. Щоб це підтримати, потрібні бюджетні кошти.

Чи реалістично знайти це фінансування? Треба намагатись...Цим фінансуванням, ми підтримуємо стратегію України - почати економічне відновлення вже зараз, забезпечити добробут людей у тих регіонах, де нема війни.

Чому їм потрібні бюджетні кошти? Бо податкові надходження впали. Вони менше 50% того, що було раніше до кризи і водночас, звичайно, потреби у витратах значно зросли у тому, що стосується переміщених осіб, соціальних видатків, різних урядових пріоритетів. Ці оціночні п’ять мільярдів доларів бюджетних коштів на місяць потрібні, на переконання українського уряду, в короткостроковій перспективі, щоб запустити економіку, що з часом і економічним відродженням, дозволить отримати необхідні податкові надходження.

Важливо знайти фінансування, бо влада утримала макростабільність, вони хочуть уникнути інфляції і необхідності після війни робити валютну реформу і починати з більших складнощів. На це потрібні п’ять мільярдів.

Чи реалістично знайти це фінансування? Треба намагатись. Міжнародна спільнота цього тижня виявила готовність шукати шляхи, як надати це фінансування, можливо, є кошти і всередині України. Цим фінансуванням ми підтримуємо стратегію України почати економічне відновлення вже зараз, забезпечити добробут людей у тих регіонах, де нема війни.

ОБ: Ви позитивно відгукнулись про те, як уряд наразі справляється з кризою. А якщо війна затягнеться, які виклики перед Нацбанком, Міністерством фінансів постануть після трьох місяців? Чи потрібно буде приймати рішення щодо конвертованості гривні?

АК: Питання в тому: чи буде економічне відновлення в регіонах вільних від воєнного протистояння? Я гадаю, що на цьому зосереджується уряд, вони вважають, що цьогорічний аграрний сезон можна врятувати і на великій частині можна провести посівну і отримати врожай. Якщо цього року отримати врожай, то варто зазначити, що аграрний експорт становить половину експортних надходжень, що є важливою частиною стратегії економічного відновлення. Це важливо, щоб підтримати валюту і це є фактором в макроекономічному управлінні.

Архівне фото: збір врожаю пшениці в Чернігівській області, 2019 рік
Архівне фото: збір врожаю пшениці в Чернігівській області, 2019 рік

Тому важливо впоратись у наступні місяці, щоб поновити сільське господарство і отримати більш широке відновлення. Це стане гарним стартом для забезпечення стабільності, включаючи валюту.

Не відбудовувати старе, а будувати нове. Коли ми вперше почули це від уряду, ми дуже здивувались. Ми бачили жахливі картини бомбувань і нас здивувало, що уряд вже дивиться на наступні кроки.

Йдеться про етап відбудови, який уряд хоче почати якомога швидше. Вони вже створили десять робочих груп. Вони постійно аналізують руйнування, потреби на відбудову. Вони хочуть почати планувати відбудову вже зараз, бо вони не хочуть відбудовувати стару модель України. Вони хочуть використати це і модернізувати економіку, покращити управління, стати більш конкурентними в світі. Ця стратегія поверне назад біженців.

Ця стратегія дуже логічна – підтримати відбудову в короткій перспективі і утримати стабільність. Не відбудовувати старе, а будувати нове. Коли ми вперше почули це від уряду, ми дуже здивувались. Ми бачили жахливі картини бомбувань і нас здивувало, що уряд вже дивиться на наступні кроки.

ОБ: МВФ говорить про покриття короткострокового дефіциту бюджету і адмініструє фонд для України, Світовий банк відкрив трастовий фонд. Чи можна сказати, що МВФ займається короткостроковою допомогою для України, а Світовий банк питаннями стратегічної відбудови?

Яку фінансову підтримку обіцяють Україні партнери? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:59 0:00

АК: Ми всі тісню працюємо з Україною. Ми (МВФ) дуже швидко надали 1,4 млрд дол Україні. Світовий банк надав значні суми, як і інші міжнародні фінансові організації. Ми також надаємо можливості для двосторонньої допомоги Україні. Ми адмініструємо рахунок для України в МВФ, ЄС має фонд солідарності, Світовий банк – трастовий фонд. Ми всі намагаємось підтримати Україну.

Яка роль МВФ? Ми працювали і продовжуємо працювати з Міністерством фінансів та центробанком, щоб допомогти їм проходити ці складні часи. Ми допомагаємо економічними порадами, оцінками фінансових потреб і загалом донорська спільнота намагається задовольнити потреби фінансування. Звичайно, Світовий банк матиме провідну роль в повоєнній відбудові України. Ми добре координуємо зусилля.

ОБ: МВФ адмініструє фонд для допомоги України. Уряд Канади вже перерахував туди кошти. Є очікування, що країни Великої сімки могли б надати Україні до 40 мільярдів доларів через цей механізм. Наскільки це реалістично?

Це великий запит до міжнародної спільноти. Цього тижня нам приємно було побачити значно готовність допомагати Україні. Потрібно багато працювати, щоб знайти необхідні кошти, але всі докладають зусиль

АК: Ці рахунки – це механізми, через які кошти можуть іти українському урядові і є можливість також надавати кошти на двосторонній основі. Для міжнародної спільноти взагалі складно швидко надати гроші. Можливо, немає механізмів, або потрібно закласти їх до бюджету. Краще, щоб ці гроші надавались як гранти. Це великий запит до міжнародної спільноти. Цього тижня нам приємно було побачити значну готовність допомагати Україні. Потрібно багато працювати, щоб знайти необхідні кошти, але всі докладають зусиль

ОБ: Країни Східної Європи надають Україні значну допомогу у подоланні гуманітарної кризи. Які з них несуть найбільший тягар в цій сфері?

АК: Так, поза Україною, війна найбільше вплинула на східноєвропейські економіки, що розвиваються, з огляду на ціни на енергоресурси, а також через те, що вони приймають багато біженців.

Фото 28 лютого 2022 року - волонтери зустрічають біженців з України під час прибуття потягу з Польщі до Берліна, Німеччина
Фото 28 лютого 2022 року - волонтери зустрічають біженців з України під час прибуття потягу з Польщі до Берліна, Німеччина

Ми погіршили прогноз цьогорічного зростання в країнах Східної Європи (крім України, Білорусі, Росії та Туреччини) на 1,5 в.п. Для просунутих економік ми погіршили цей прогноз на 1 в.п., тобто на ті країни криза впливає значно більше. Однак, важливо, що це відбувається після значного відновлення східноєвропейських економік з ринками, що розвиваються. Це відновлення було значно більшим, ніж в просунутих європейських економіках.

Витрати для польського бюджету складатимуть, за оцінками, від 0,5 до 1% ВВП. Це немало. Однак, Польща вітає біженців і ми розуміємо європейську солідарність, солідарність багатьох європейських країн, коли йдеться про допомогу українським біженцям.

Польща приймає значну кількість біженців – три мільйони з п’яти мільйонів тих, хто полишив Україну. Витрати для польського бюджету складатимуть, за оцінками, від 0,5 до 1% ВВП. Це немало. Однак, Польща вітає біженців і ми розуміємо європейську солідарність, солідарність багатьох європейських країн, коли йдеться про допомогу українським біженцям. Все ж, є вплив на бюджет і нам відомо, що є тиск на ринок житла, але є значне бажання допомогти і тому ми вважаємо, що першу фазу було проведено дуже успішно.

В довгостроковій перспективі, Україна хоче, щоб біженці повернулись. Чим раніше це відбудеться, тим краще. Однак, дехто з біженців може залишитись на довгий період і це буде позитивом для Європи, бо в середньостроковій перспективі в Європі не вистачає робочої сили.

Витрати спричинені війною – значні і невизначеність є значною також. В нашому прогнозі ми розглядали вплив можливого газового ембарго щодо Росії і знову ж таки, від таких дій найбільше постраждають країни Східної Європи. Є значна невизначеність стосовно шкоди, яку може принести війна, але, гадаю, політики готові на ці виклики відповідати.

Дивіться також: Байден закликав Путіна забезпечити гуманітарні коридори, аби цивільні могли безпечно залишити Маріуполь. Відео

Всі новини дня

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00

«Протистояти злу важко, але ми знаємо, що правда перемагає» – з таким посланням прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала відкрив перший саміт Європейської політичної спільноти у Празі – нового форуму практично усіх держав Європи, крім Росії. Яке ж місце у форумі відведено Україні?

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

NYT: У розвідці США кажуть про причетність України до загибелі Дугіної. Київ відкидає звинувачення

Російській ультраправий ідеолог Олександр Дугін під час поховання доньки Дар'ї, Москва, 23 серпня 2022. REUTERS/Maxim Shemetov

Спецслужби США вважають, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула донька російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна, був санкціонований окремими представниками українського уряду, напередодні написала газета The New York Times із посиланням на неназваних посадовців.

За даними джерел журналістів, Сполучені Штати не брали участі в підготовці нападу, не знали про нього і виступили б проти, якби з ними проконсультувалися. У матеріалі йдеться, що досі незрозуміло, хто погодив вбивство, і чи вважає американська розвідка, що президент України Володимир Зеленський знав про цю операцію.

У відповідь виданню радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заперечив причетність Києва до вибуху, пояснивши, що вбивство Дугіної не мало б для України "тактичної або стратегічної" мети.

Речник Державного департаменту Нед Прайс 22 серпня не назвав ймовірних замовників чи виконавців нападу і заявив, що США однозначно засуджують навмисні напади на мирних жителів будь-де. Посадовці Держдепу, Ради з нацбезпеки, Пентагону й ЦРУ відмовились коментувати повідомлення, пише NYT.

У своїй статті NYT також підкреслює, що в останні дні Вашингтон вкотре наголосив на підтримці України. "Голос Америки" повідомляв про телефонну розмову президентів Байдена і Зеленського.

Нині російські медіа повідомили, що Кремль "позитивно відреагував" на публікацію NYT. "Хочеться вірити, що визнанням причетності України до вбивства Дугіної США не намагаються відхреститись від майбутніх злочинів Києва", - сказав речник Дмитро Пєсков. ФСБ Росії 22 серпня звинуватила у вбивстві громадянку України, яка нібито виїхала до Естонії.

Олександр Дугін – один із ідеологів "руського міра", він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля. Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Припускають, що малось на меті вбивство не Дугіної, а її батька, пишуть медіа.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", The New York Times, "Українська правда"

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG