Спеціальні потреби

Актуально

Чи збереже ЄС єдність під російським газовим тиском?

Головні шляхи постачання російського газу в Європу.

21 липня мають закінчитися планові ремонтні роботи на газопроводі Північний потік 1, що є одним з важливих шляхів постачання російського газу до Німеччини - найбільшого споживача у Європі.

Європейці зараз не впевнені, що Росія відновить газопостачання в обсягах, які потрібні, щоб згідно з рекомендацією Європейської комісії до кінця листопада заповнити газосховища принаймні на 80%, аби гарантувати забезпеченість в холодну пору року.

«Якщо Путін захоче знайти привід, щоб в умовах наближення зими скоротити газопостачання, то для низки країн це буде дуже критично», - наголосив в інтерв’ю Голосу Америки Джеймс Гендерсон, голова Газової програми Оксфордського інституту енергетичних досліджень.

Україна транспортує російський газ навіть під час війни, бо вона знає, що він дуже потрібен європейським союзникам.
Джеймс Гендерсон

Фахівці та оглядачі майже в один голос застерігають, що Москва вже використовує газ для тиску на Європу, яка допомагає Україні захищатися від російської агресії, і напевне використовуватиме газовий кран ще більше.

Обсяги постачання російського газу до Європи поступово скорочувалися на тлі приготувань лютневого російського вторгнення в Україну, а навесні 2022 його подача була повністю припинена Польщі, Болгарії та Фінляндії під приводом, що ті країни відмовилися від нової вимоги Москви платити за газ російськими рублями.

У розпал літа найприязніший до Путіна європейський лідер, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, панічно заявив, що Європейський Союз повинен переглянути свої санкції щодо Росії, бо європейська економіка, за його словами, «задихається від власного пострілу в свої легені».

«Початок війни проти України об’єднав Європу», - вказує Олена Зеркаль, радниця українського міністра енергетики, але вона застерігає, що «енергетична криза сприяє роз’єднанню».

Зеркаль, яка раніше була заступницею міністра закордонних справ, зараз стурбована тим, що замість рішучої відповіді на газове залякування «уряди країн ЄС вже планують, як провести зиму без газу і роблять це кожен окремо».

Боррель: Європа не може дозволити собі "втоми від війни". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00

Що загрожує Європі?

Російський газ становить приблизно 40% від усього імпорту природного газу на ринку ЄС, і така залежність вже призвела до того, що зменшення постачання російського газу до Європи у поєднанні з іншими чинниками спричинило різке зростання цін на енергію, а це у свою чергу підштовхнуло надзвичайно високу інфляцію у єврозоні та за її межами.

За останні 20 років країна Європи з найбільшою економікою - Німеччина стала однією з найбільш залежних від російських енергоносіїв.

Ситуація насправді зворотна: це Росія залежить від ЄС. Без західних технологій вони навіть качати свій газ не можуть, а без споживання ЄС їм газ просто нікуди діти.

Тепер уряд в Берліні вимушений задіяти план надзвичайних дій, який передбачає, що за умови браку газу пріоритетом буде забезпечення помешкань та життєвоважливих об’єктів, таких як лікарні, а промисловість та виробництва будуть змушені урізати споживання.

Припинення газопостачання означало б, сказав нещодавно агентству АР німецький економіст Кріс-Лівер, «жорстку рецесію - падіння економіки на приблизно 5%. Це було б схоже на рецесію, яку ми відчули під час фінансово-економічної кризи 2008-2009 року. Це безумовно дуже струсонуло б німецькою економікою».

Чому Україна не перекриває російський газ?

Хоча Україна закликає європейців повністю відмовитися від російських енергоносіїв, навіть на тлі активних бойових дій транзит російського газу через українську територію до Європи скоротився, але не зупинений.

Джеймс Гендерсон з Оксфордського інституту енергетичних досліджень нагадує, що в 2021 році через Українську газотранспортну систему до Європи проходило приблизно 25% зі 150 мільярдів кубометрів російського газу.

За його словами важливість української газотранспортної системи зменшилася після запуску Північного потоку і Турецького потоку через Балтійське й Чорне море, але «транспортування газу через Україну залишається важливим, бо у Європі газу бракує і будь-які обсяги цінні».

«Я вважаю, що Україна транспортує російський газ навіть під час війни, бо вона знає, що він дуже потрібен європейським союзникам. Думаю, що припинення транзиту газу, хоч Україна можливо і має таку спокусу, завдало б більшої шкоди європейським союзникам, аніж Росії», - каже Джеймс Гендерсон.

Олена Зеркаль також закликає, щоб українці з розумінням дивилися на європейські побоювання.

«Точно не варто критикувати партнерів, вони на цьому полі бою вперше на відміну від нас. Тому нам варто з розумінням поставитися до їхніх сподівань на раціональність дій росіян, продовжуючи пояснювати нові реалії, в яких вони з нами разом», - пише Зеркаль.

Який вихід з ситуації?

На думка Джеймса Гендерсона зараз на світовому ринку просто недостатньо газу, щоб повністю замінити постачання з Росії, бо «газопроводи з Норвегії, Північної Африки та Азербайджану вже працюють майже на межі можливостей. Ймовірно, що ми можемо отримувати трохи більше з Норвегії і трохи більше з Північної Африки, але цього не досить, щоб замінити 150 мільярдів кубометрів російського газу».

«Отже єдиною альтернативою є зріджений природній газ. Європа вийшла на міжнародний ринок зрідженого газу, і ми бачимо зростання імпорту з Північної Америки, з Близького сходу, але ці проекти заберуть час. Потрібно 4-5 років», - каже Гендерсон.

Збільшення попиту на світовому ринку зрідженого газу означатиме конкуренцію Європи з традиційними споживачами - країнами Азії, а отже ймовірне зростання цін.

«Запасів на ринку мало, і якщо у нас зима буде холодна, якщо Росія перекриє газ повністю, або якщо різко зросте споживання в Азії, то Європа буде мати проблему», - передбачає Джеймс Гендеросон.

Олена Зеркаль закликає, щоб Україна наголошувала європейцям на своєму досвіді: «Ми через газову війну вже проходили, ми знаємо, що буде далі… Росіяни бояться тільки контратак… І ми маємо нагадувати - санкції працюють не тільки на захист України. Це спосіб об'єднання ЄС і спосіб колективного захисту від енергетичної атаки Кремля».

«Ситуація насправді зворотна: це Росія залежить від ЄС. Без західних технологій вони навіть качати свій газ не можуть, а без споживання ЄС їм газ просто нікуди діти - сховища переповнені, а свердловини не можна зупинити, хіба запалити факели на пів Сибіру», - підкреслює вона.

Джеймс Гендерсон повторює, що ця зима буде справжнім випробуванням солідарності Європейського Союзу.

«Перше - чи залишатиметься ЄС таким твердим щодо санкцій і налаштованим на підтримку України, якщо опиниться під газовим тиском Росії; друге - чи окремі країни твердо триматимуться з Євросоюзом, а чи кожна з них почне вдаватися до окремих різних кроків, і тоді єдність ЄС може бути зруйнована», - каже Джеймс Гендеросон.

Всі новини дня

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Більше

XS
SM
MD
LG