Спеціальні потреби

Актуально

Росія - це «імперський колонізатор», пояснює Макрон в Африці

Еммануель Макрон в Беніні 27 липня 2022 р.

Французький президент Еммануель Макрон, подорожуючи в Африці, назвав Росію «однією з останніх імперських колоніальних потуг» і гостро критикував «лицемірну» відповідь африканських лідерів на російську війну в Україні.

Макрон також висловив стурбованість тим, що Росія використовує слабкість африканських демократій і співпрацює з воєнним режимами, активно задіюючи дезінформацію для виправдання наслідків війни для світової економіки.

Це територіальна війна на зразок воєн початку 20-го і навіть 19-го сторіччя, які, ми сподівалися, вже зникли з європейських земель.
Еммануель Макрон

«Росія просто розпочала новий вид гібридної світової війни, ось така дійсність. У цій континентальній імперіалістичній війні проти України вона вирішила задіяти інформацію, енергію, продовольство і військові інструменти. Ось так в загальних рисах я можу підсумувати те, що зараз відбувається. Росія розпочала наступ проти України. Це територіальна війна на зразок воєн початку 20-го і навіть 19-го сторіччя, які, ми сподівалися, вже зникли з європейських земель. Я кажу це на континенті, який також зазнав колонізаторського імперіалізму. Росія - одна з останніх колонізаторських імперських потуг вирішила вторгнутися в сусідню країну, щоб відстояти там свої інтереси. І це дійсність. Коли вони звертаються до вас, то саме так це і розглядайте, навіть якщо вони вам доводять протилежне», - заявив керівник Франції 27 липня, відвідуючи Бенін.

Еммануель Макрон назвав фальшивим лицемірством те, як керівники деяких африканських країн під дипломатичним тиском Москви намагаються навіть уникати слова війна і замовчують той факт, що Росія напала на Україну.

Під час голосування в ООН у березні щодо постанови з осудом російського вторгнення на українську територію 28 африканських країн проголосували за, але 25 утрималися, або не голосували взагалі.

«Європейці вирішили не брати участі в цій війні, але, насамперед, визнати, що вона є і назвати її своїм іменем. Але на африканському континенті я надто часто бачу лицемірство. І я спокійно зауважую, що, опинившись під дипломатичним тиском, не кажуть, що війна - це війна, і не кажуть, хто її розпочав. Я розумію, але думаю, що для кращого самопочуття, треба чітко називати речі своїми іменами», - сказав Еммануель Макрон на спільній прес-конференції з президентом Камеруну днем раніше.

Камерунський президент Поль Бія у відповідь наголосив лише, що його країна підтримує припинення конфлікту і згадав, що Камерун має давні зв’язки з Москвою.

Макрон також визнав, що сама Франція в минулому проводила на африканському континенті колонізаторську політику, і він пообіцяв повністю відкрити французькі архіви, щоб історики могли досліджувати «болісні сторінки».

Франція жорстоко придушувала збройну боротьбу камерунських націоналістів проти іноземного панування, яке закінчилося здобуттям незалежності Камеруну 1960 року.

Лавров також переконує африканців

Поїздка Еммануеля Макрона до трьох африканських країн: Камеруну, Беніну та Гвінеї-Бісау співпала з африканським турне російського міністра закордонних справ Лаврова, який відвідав цього тижня Єгипет, Конго, Уганду та Ефіопію.

Російський міністр звинуватив європейські країни і США в тому, що саме вони призвели до зростання світових цін на продовольство.

«Ситуація в Україні вилилася додатковими негативними наслідками на продовольчих ринках, але не через російську спеціальну операцію, а більше через абсолютно неадекватну реакцію Заходу, який оголосив санкції», - заявив Лавров на зібранні африканських міністрів в Ефіопії, закликавши, щоб вони остерігалися Заходу і США.

Агентство АР зауважує, що Лаврова тепло вітав президент Уганди Йовері Мусевені, який впродовж багатьох років був союзником США, але відмовився критикувати Росію за її вторгнення в Україну.

На початку війни 77-річний Мусевені навіть припустив, що дії Путіна можна зрозуміти, бо Україна розташована у сфері впливу Росії.

Угандійський керівник, який перебуває при владі вже 30 років, на зустрічі з Лавровим схвально говорив про давні зв’язки з Москвою і згадав, що деякі західні країни колись брали участь у работоргівлі.

Всі новини дня

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG