Спеціальні потреби

Актуально

Польща обрала США і Південну Корею для побудови перших атомних електростанцій

Прем’єр міністр Польщі Матеуш Моравецький назвав проекти побудови перших польських атомних електростанцій ознаками тісних відносин з партнерськими країнами.

Польський уряд оголосив про підписання угод наприкінці жовтня спочатку зі Сполученими Штатами, а потім з Південною Кореєю про плани спорудження перших двох атомних електростанцій у Польщі.

Передбачають, що побудова двох АЕС, які матимуть по три реактори кожна, коштуватиме 40 мільярдів доларів; і перший реактор мав би почати виробляти струм 2033 року, а останній стати до ладу 2043 року.

Атомна енергетика безпечна, чиста, екологічна і доповнює зелену трансформацію та відновлювані джерела енергії…

У Варшаві кажуть, що розвиток атомної енергетики допоможе зменшити використання вугілля і скоротити шкідливі викиди, а також урізноманітнити джерела енергії з міркувань безпеки.

Наміри Польщі будувати атомні станції, а також рішення Німеччини відкласти виведення з експлуатації трьох АЕС є ознаками змін в енергетичній галузі Європи, які підштовхнула російська війна в Україні і використання Москвою енергії у протистоянні з Заходом.

Погляди на атомну енергетику у Європі були значною мірою негативні внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС в Україні 1986 року.

Після Чорнобильської аварії комуністичний уряд Польщі під тиском громадської думки на початку 80-х років зупинив будівництво першої польської АЕС з допомогою Радянського Союзу.

Ще одним великим ударом по репутації атомної енергетики стала аварія 2011 року на Фукусімській АЕС в Японії, після якої Німеччина вирішила закрити всі свої атомні станції.

Критики атомної енергетики також вказують, що вона надто коштовна, але прихильники наполягають на її надійності і відсутності газових викидів.

Польський прем’єр-міністр Матеуш Моравецький заявив 31 жовтня, що йдеться про курс його урядової партії на «зміцнення суверенітету в галузі енергетичної безпеки», а також про «побудову нової системи безпеки у Європі без російських енергетичних впливів».

«Атомна енергетика безпечна, чиста, екологічна і доповнює зелену трансформацію та відновлювані джерела енергії… Це водночас інвестиція, що дає тисячі робочих місць у високотехнологічних галузях», - написав Моравецький у Фейсбуку.

Польська домовленість з Південною Кореєю передбачає, що до кінця року провідні енергокомпанії двох країн розроблять проект побудови атомних реакторів у центральній Польщі поблизу Варшави.

У разі схвалення проекту уряди планують підписати контракт про спорудження.

США

Перед домовленістю з Південною Кореєю Варшава оголосила, що першу атомну електростанцію Польща будуватиме з американською компанією Вестінґгаус (Westinghouse Electric Company).

Матеуш Моравецький у Твіттері назвав угоду зі США ознакою «міцного польсько-американського альянсу».

Міністерка енергетики США Дженніфер Ґренголм заявила з нагоди домовленості, що це «дає чіткий сигнал Росії: Ми більше не дозволимо їм використовувати енергію в якості зброї».

«Захід буде згуртованим проти неспровокованої агресії, а також урізноманітнюватиме ланцюги енергопостачання та посилюватиме співпрацю задля клімату», - сказала вона.

Франція

Польський уряд також розглядав можливість співпраці з Францією, яка має свої широко застосовувані технології в атомній енергетиці.

Французька компанія EDF повідомляла, що в середині жовтня подавала свою пропозицію щодо побудови атомних реакторів у Польщі.

У французькій пропозиції наголошено, що «програмі значно сприяли б зв’язки з іншими проектами EPR (французькими реакторами третього покоління) в різних частинах Європи в дусі довготермінового європейського партнерства між польською та французькою атомною промисловістю».

Але у польських ЗМІ пишуть, що урядовці у Варшаві вирішили відхилити французькі проекти з огляду на те, що названо випадками затягування і перевищення бюджету при побудові атомних реакторів в інших країнах.

Коментатори також, вказують, що чинниками у рішенні Варшави напевне були міркування щодо військової співпраці Польщі зі Сполученими Штатами і Південною Кореєю.

Дивіться також:

Всі новини дня

США кажуть, що не сприяють, але й не заважають українцям завдавати ударів у Росії

Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав пам’ятати, що України обороняється від російської агресії, і що інші держави допомагають українцям у цьому.

На тлі повідомлень про низку вибухів на військових об’єктах на території Росії, що, як припускають, могли бути здійснені українцями, чільні представники американського уряду відмежувалися від тих інцидентів, але при цьому наголосили, що Україна воює, захищаючись від російської агресії, а тому має підтримку США та інших країн.

Ми ні заохочували, ні сприяли ударам українців всередині Росії, але важливо розуміти, що українці щодня живуть в умовах триваючої російської агресії.
Ентоні Блінкен

В перший тиждень грудня в Росії повідомили, що принаймні три російські авіабази були вражені, як було сказано дронами - безпілотними літальними апаратами начиненими вибухівкою.

Згадані бази в Курській та Рязанській області та аеродром в Саратовській області, звідки злітають російські бомбардувальники з крилатими ракетами для здійснення ракетних обстрілів України, що тривають з 24 лютого.

Російська сторона каже, що загинули кілька осіб і пошкоджені літаки.

Україна офіційно не взяла на себе відповідальність за ті вибухи, але західні коментатори назвали інциденти вже не першою ознакою здатності українців завдавати удари на далеких відстанях.

Події знову привертають увагу до того, яку зброю має українська армія, і яку допомогу надають Україні інші держави.

Заявляючи про повну підтримку України, західні країни не постачають українцям певні види зброї, зокрема ракети далекого радіусу дії, бойову авіацію чи танки західного виробництва, хоча Київ неодноразово закликав надати таку зброю.

На Заході неодноразово заявляли, що насамперед хочуть надати таку зброю і техніку, яку українська армія може використовувати якомога швидше, а також наголошували, що намагаються уникнути розширення конфлікту чи кроків, які могли б розглядатися як участь у ньому.

Державний секретар США Ентоні Блінкен, відповідаючи на запитання журналістів у Вашингтоні 6 грудня, зауважив, що Росія використовує зиму у якості зброї і цілеспрямовано «удар за ударом» намагається зруйнувати цивільну інфраструктуру України, яка забезпечує людей теплом, водою та електрикою.

«Ми ні заохочували, ні сприяли ударам українців всередині Росії, але важливо розуміти, що українці щодня живуть в умовах триваючої російської агресії проти їхньої країни, і ми разом з багатьма партнерами у світі твердо налаштовані зробити так, щоб вони мали в руках спорядження потрібне їм для самооборони, щоб боронити свою територію, щоб захищати свою свободу», - сказав Ентоні Блінкен.

Під час цієї ж прес конференції американський міністр оборони Ллойд Остін відкинув припущення, що США намагаються чинити перешкоди українським намаганням розробляти власну зброю далекого радіусу дії.

«Чи США працюють над тим, щоб не допустити розробок Україною її власних можливостей завдавати удари на далеких відстанях? Коротка відповідь - ні. Ми зовсім цього не робимо. Як ви бачите, ми витратили понад 19 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні. На додаток до цього ми залучили також і союзників до надання безпекової допомоги», - сказав міністр.

Дивіться також:

Заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео

Заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Pосійська війна в Україні призвела до найбільшої міграційної кризи з часу Другої світової війни, а також призводить до загострення проблем голоду у світі. Про це під час спеціального засідання Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні заявила представниця США.

Які кроки робить влада України, щоб унеможливити корупцію під час відновлення країни? Відео

Захід пообіцяв виділяти величезні гроші на відбудову України. Логічно лунають побоювання, що буде зростати корупція. Про те, які кроки робить влада, щоб унеможливити зловживання під час відновлення країни - дивіться у інтерв'ю із представницею Transparency International Ukraine Катериною Риженко

Головний тренер ФК «Шахтар» Ігор Йовічевіч – про футбол, війну та українських воїнів. Відео

Дякує Збройним Силам України за те, що дозволяють робити улюблену справу. Налаштовує своїх гравців битися на футбольному полі, як воїни на полі бою. Любить і співає український гімн, вільно володіє українською сам, і навчив дітей.

Українська музика в американській культурі: концерт до 100-річчя "Щедрика" у Нью-Йорку. Відео

Концерт до 100-річчя першого виконання щедрика на сцені Carnegie Hall.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG