Спеціальні потреби

Актуально

Чому завершальний крок Фінляндії і Швеції до вступу в НАТО затягується?

18 травня 2022 р., коли генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Брюсселі приймав від фінського і шведського послів заявки на членство, українські солдати ще тримали оборону Азовсталі в Маріуполі, російська армія була відбита від Києва, але наступала на півдні і сході України.

Оголошення прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана про відкладення на 2023 рік ратифікації країною вступу Фінляндії та Швеції в НАТО, а також подальше затягування такого кроку Туреччиною, знову вказало на політичні перешкоди для цього етапу розширення Альянсу, що обіцяв бути надзвичайно швидким.

Низка країн - союзників, зокрема Велика Британія, а також США і Німеччина вже дали зрозуміти, що фіни і шведи можуть розраховувати на допомогу у захисті від потенційної агресії, але лише ратифікація вступу тих двох країн усіма 30-ма членами Альянсу означає гарантію колективного захисту і право їхнього голосу в організації.

Угорщина підтримує членство тих двох країн в НАТО.
Віктор Орбан


Фінляндія та Швеція вирішили, що їм треба стати членами НАТО з огляду на російське вторгнення в Україну і оголосили про своє рішення навесні 2022 року, в той час як російська армія була відбита від Києва, але далі наступала на українському сході й півдні.

Зранку 18 травня, коли генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Брюсселі приймав від фінського і шведського послів заявки на членство, українські солдати ще тримали оборону "Азовсталі" в напівзруйнованому Маріуполі.

«Я тепло вітаю заявки Фінляндії і Швеції на вступ в НАТО. Ви - наші найближчі партнери і ваше членство в НАТО зміцнить нашу спільну безпеку», - сказав тоді Столтенберґ, додавши, що союзники в Альянсі «налаштовані опрацювати всі питання й швидко дійти до завершення».

Несподівано серед 30 країн НАТО виявився один голос проти, коли Туреччина заявила, що блокуватиме вступ, бо невдоволена тим, що в Анкарі називають підтримкою, якою, буцімто користуються «терористи» зокрема курдські активісти, що знайшли політичний притулок в тих північноєвропейських країнах.

На саміті НАТО 29-30 червня у Мадриді Туреччина після розмов з Швецією та Фінляндією таки підписала з усіма союзниками протокол про приєднання тих двох країн до Альянсу.

Але Анкара досі не демонструє готовність ратифікувати протоколи; так само як це досі не зробив також і Будапешт та відміну від решти 28 держав НАТО.

Угорська проблема

З Будапешта увесь цей час не лунало заперечень чи оголошення проблем з фінським і шведським вступом, але разом з Туреччиною Угорщина залишилася удвох на противагу союзникам, які ратифікували вступ Швеції та Фінляндії ще влітку і на початку осені.

«Ми поінформували Швецію і Фінляндію, що Угорщина підтримує членство тих двох країн в НАТО», - заявив прем’єр-міністр Віктор Орбан 24 листопада, але не пояснив, чому угорський парламент, де партія Орбана має беззастережну більшість, до цього часу відмовлявся ставити ратифікацію на голосування.


За відсутності оголошених причин затягування в Будапешті Віктор Орбан з поміж європейських лідерів залишається найприхильнішим до Росії, де президент Владімір Путін не лише відверто виступив проти вступу Фінляндії та Швеції до НАТО, але й назвав розширення альянсу головним виправданням для війни проти України.

На тлі того як ЄС у відповідь на російську агресію нарощував санкції проти Москви, угорські посадовці їздили в Росію зокрема, щоб гарантувати закупівлю російської нафти й газу.

Угорщина, хоч і приєднувалась до європейських санкцій проти Росії, але при цьому неодноразово домагалася їх послаблення, постійно називаючи санкційний режим недієвим і шкідливим.

В Будапешті заявили, що, на відміну від інших європейських сусідів, обмежать підтримку України лише гуманітарною сферою і не дозволять союзникам доставляти для українців військову допомогу через угорську територію.

Коли 9 східноєвропейських держав 2 жовтня підписали заяву про підтримку бажання України вступити в НАТО, Угорщини серед них не виявилося.

Угорщина у якості члена ЄС підтримала надання цього літа Україні статусу кандидата на членство в Євросоюзі.

Але уряд Віктора Орбана має свої серйозні проблеми в ЄС, де Європейський парламент у вересні постановив, що Угорщину більше не можна вважати повноцінно демократичною країною.

Виконавчий орган ЄС заблокував виділення Угорщині багатомільярдних субсидій, звинувативши владу в Будапешті у порушенні принципів верховенства закону, і натякнувши на проблему корупції.

Віктор Орбан вимушений був пообіцяти європейським партнерам, що здійснить необхідні реформи, але при цьому розгорнув кампанію критики дій Брюсселя і тиску з вимогами виділити фонди.

Дивіться також:

“Зігрій”: волонтери в'яжуть теплі речі для українських військових. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:25 0:00

Всі новини дня

США кажуть, що не сприяють, але й не заважають українцям завдавати ударів у Росії

Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав пам’ятати, що України обороняється від російської агресії, і що інші держави допомагають українцям у цьому.

На тлі повідомлень про низку вибухів на військових об’єктах на території Росії, що, як припускають, могли бути здійснені українцями, чільні представники американського уряду відмежувалися від тих інцидентів, але при цьому наголосили, що Україна воює, захищаючись від російської агресії, а тому має підтримку США та інших країн.

Ми ні заохочували, ні сприяли ударам українців всередині Росії, але важливо розуміти, що українці щодня живуть в умовах триваючої російської агресії.
Ентоні Блінкен

В перший тиждень грудня в Росії повідомили, що принаймні три російські авіабази були вражені, як було сказано дронами - безпілотними літальними апаратами начиненими вибухівкою.

Згадані бази в Курській та Рязанській області та аеродром в Саратовській області, звідки злітають російські бомбардувальники з крилатими ракетами для здійснення ракетних обстрілів України, що тривають з 24 лютого.

Російська сторона каже, що загинули кілька осіб і пошкоджені літаки.

Україна офіційно не взяла на себе відповідальність за ті вибухи, але західні коментатори назвали інциденти вже не першою ознакою здатності українців завдавати удари на далеких відстанях.

Події знову привертають увагу до того, яку зброю має українська армія, і яку допомогу надають Україні інші держави.

Заявляючи про повну підтримку України, західні країни не постачають українцям певні види зброї, зокрема ракети далекого радіусу дії, бойову авіацію чи танки західного виробництва, хоча Київ неодноразово закликав надати таку зброю.

На Заході неодноразово заявляли, що насамперед хочуть надати таку зброю і техніку, яку українська армія може використовувати якомога швидше, а також наголошували, що намагаються уникнути розширення конфлікту чи кроків, які могли б розглядатися як участь у ньому.

Державний секретар США Ентоні Блінкен, відповідаючи на запитання журналістів у Вашингтоні 6 грудня, зауважив, що Росія використовує зиму у якості зброї і цілеспрямовано «удар за ударом» намагається зруйнувати цивільну інфраструктуру України, яка забезпечує людей теплом, водою та електрикою.

«Ми ні заохочували, ні сприяли ударам українців всередині Росії, але важливо розуміти, що українці щодня живуть в умовах триваючої російської агресії проти їхньої країни, і ми разом з багатьма партнерами у світі твердо налаштовані зробити так, щоб вони мали в руках спорядження потрібне їм для самооборони, щоб боронити свою територію, щоб захищати свою свободу», - сказав Ентоні Блінкен.

Під час цієї ж прес конференції американський міністр оборони Ллойд Остін відкинув припущення, що США намагаються чинити перешкоди українським намаганням розробляти власну зброю далекого радіусу дії.

«Чи США працюють над тим, щоб не допустити розробок Україною її власних можливостей завдавати удари на далеких відстанях? Коротка відповідь - ні. Ми зовсім цього не робимо. Як ви бачите, ми витратили понад 19 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні. На додаток до цього ми залучили також і союзників до надання безпекової допомоги», - сказав міністр.

Дивіться також:

Заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео

Заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Pосійська війна в Україні призвела до найбільшої міграційної кризи з часу Другої світової війни, а також призводить до загострення проблем голоду у світі. Про це під час спеціального засідання Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні заявила представниця США.

Які кроки робить влада України, щоб унеможливити корупцію під час відновлення країни? Відео

Захід пообіцяв виділяти величезні гроші на відбудову України. Логічно лунають побоювання, що буде зростати корупція. Про те, які кроки робить влада, щоб унеможливити зловживання під час відновлення країни - дивіться у інтерв'ю із представницею Transparency International Ukraine Катериною Риженко

Головний тренер ФК «Шахтар» Ігор Йовічевіч – про футбол, війну та українських воїнів. Відео

Дякує Збройним Силам України за те, що дозволяють робити улюблену справу. Налаштовує своїх гравців битися на футбольному полі, як воїни на полі бою. Любить і співає український гімн, вільно володіє українською сам, і навчив дітей.

Українська музика в американській культурі: концерт до 100-річчя "Щедрика" у Нью-Йорку. Відео

Концерт до 100-річчя першого виконання щедрика на сцені Carnegie Hall.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG