Спеціальні потреби

Актуально

МВФ завершив роботу місії в Україні. Що далі і до чого тут Байден? Інтерв‘ю з експертами

Що означає завершення місії МВФ для майбутньої співпраці, українських фінансів і реформ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

Що означає завершення місії МВФ для майбутньої співпраці, українських фінансів і реформ. Відео

Ми поговорили з економістами в США та Україні про те, що стало каменем спотикання в переговорах з МВФ цього разу, як позначиться на українських фінансах можливі затримки в програмі а також, чи стане волі у української влади для проведення реформ без МВФ

Місія МВФ працювала в Україні з перервою з 21 грудня по 12 лютого і завершила свою роботу, що велась у віртуальному режимі, без оголошення результату. У дипломатичній заяві для преси, постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман назвав обговорення «продуктивним» і наголосив на необхідності «більшого прогресу задля завершення першого перегляду програми».

Олександр Петрик
Олександр Петрик

«МВФ як завжди видав обережний прес-реліз за результатами роботи, який фахівці можуть по-різному інтерпретувати», - говорить член Ради НБУ, проф. Олександр Петрик, який в 2013-2017 роках обіймав посаду альтернативного директора в МВФ від України.

Своєю заявою, зауважує Петрик, місія залишає можливість продовження програми вже цього року за умови прискорення реформ.

Дипломатичність формулювань МВФ приховує глибоке розчарування Фонду відкатом реформ в Україні, вважає економіст вашингтонського аналітичного центру «Атлантична Рада» Андерс Аслунд.

Андерс Аслунд
Андерс Аслунд

«МВФ завжди є дипломатичним, завжди відкритий для розмов, але дає гроші лише тоді, коли виконано умови». Аналітик не очікує, що МВФ виділить гроші цього року.

Чи зможе Україна впоратись без грошей МВФ?

Україна отримала лише один транш за новою програмою МВФ – 2,1 мільярда доларів надійшло влітку минулого року. Сподівання уряду, що Фонд надасть ще три транші загальним обсягомдо кінця 2021 року тепер можуть не справдитись.

Все ж, у короткостроковій перспективі, Україна може впоратись і без грошей МВФ, говорить економіст американського Міжнародного інституту фінансів Еліна Рибакова.

Еліна Рибакова
Еліна Рибакова

Вона зауважує - це позначилось і на позиції української влади під час переговорів щодо програми.

З нею погоджується і Аслунд: «Зараз є великі резерви, біля $29 мільярдів – найбільше з 2011 року, тому нагального фінансового тиску на Україну немає. Також уряд може позичати під помірні 6-7 відсотків, тому Україні менше, ніж раніше, потрібен МВФ».

Ситуація може швидко змінитись і влада це розуміє, зауважує Петрик. Він вказує, що позики на фінансових ринках дорожчі, ніж кредити МВФ і згадує негативний досвід кризи 2014-року, коли Україні довелось реструктуризувати борги.

Програма з МВФ потрібна буде Україні наступного року, говорить експерт: «Наступний рік, особливо його друга половина стануть піковими за виплатами і інвестори це бачать. Тому, якщо Україна повинна буде виплачувати значні суми, а взаємодія з Фондом не буде на порядку денному, це може підвищити ставки і ускладнити запозичення».

Навіщо ж МВФ Україні?

Роль МВФ– спонукати реформи, говорить Аслунд.

Петрик відзначає, що завдяки реформам фінансового сектору, впровадження інфляційного таргетування, переходу до гнучкого курсоутворення та посилення макропруденційного регулювання теперішня криза не так боляче вдарила по українським фінансам.

Кризи 2008-2009 або 2014-2015 супроводжувалися зростанням інфляції, суттєвої девальвації гривні та масовим відпливом депозитів, що призводило до банкрутства банків та дестабілізації фінансових ринків. Натомість 2020 рік банківська система пройшла відносно успішно
Олександр Петрик

«Кризи 2008-2009 або 2014-2015 супроводжувалися зростанням інфляції, суттєвої девальвації гривні та масовим відпливом депозитів, що призводило до банкрутства банків та дестабілізації фінансових ринків. Натомість 2020 рік банківська система пройшла відносно успішно, - говорить він. - Протягом кризи НБУ також застосував низку неконвенційних інструментів монетарної політики та нормативних послаблень, такі якдовгострокове рефінансування, процентні свопи та ін. які з одного боку підтримували ліквідність банківської системи та економіки, але при цьому не призводили до посиленняризиків порушення цінової та фінансової стабільності».

Серед невирішених питань, в рамках програми МВФ, зокрема залишаються заходи з подолання корупції, проведення судової реформи, прозорості в енергосекторі.

Також, говорить Петрик, у Фонді з розумінням поставились до того, що дефіцит бюджету зріс у 2020 році під час кризи, але тепер, «фахівці фонду наполягають на тому щоб відбулась консолідація тому що невиправдано великі видатки бюджету на погашення попередніх боргів, так і на їхнє обслуговування, призводять як до необхідності робити нові борги і за високими відсотками, а також відволікає гроші банків та інших резидентів від продуктивного інвестування в економіку».

Чи стане у української влади волі до необхідних реформ без МВФ?

Лише, якщо рейтинг підтримки Зеленського та його партії продовжить падіння, вважає Рибакова.

Якщо втрата популярності триватиме, президент буде змушений у відповідь запропонувати програму реформ
Еліна Рибакова

«За опитуваннями, партія президента і сам президент втрачають популярність. Також постійні зміни уряду впродовж останні років не мали бажаного впливу на реформи. Сподіваємось, якщо ця втрата популярності триватиме, президент буде змушений у відповідь запропонувати програму реформ», - відзначає експертка.

А от Андерс Аслунд вважає, що існують основоположні розбіжності між МВФ та урядом Зеленського у баченні щодо реформ. «МВФ підтримує верховенство права, а український уряд хоче повної свободи» і це сприяє збереженню олігархічної економіки та корупції, переконаний експерт.

Якщо поштовх до реформ і виникне, то «це станеться, якщо уряд США за керівництва президента Байдена справді займеться Україною
Андерс Аслунд

Аслунд вважає, що якщо поштовх до реформ і виникне, то «це станеться, якщо уряд США за керівництва президента [США Джо] Байдена справді займеться Україною».

В тому, що США приділятимуть велику увагу реформам в Україні, сумнівається Рибакова.

«Важко сказати, як розвиватиметься співпраця з Україною. Адміністрація Байдена має багато внутрішніх пріоритетів. Це: COVID, прийняття економічного пакету, об‘єднання країни. А серед зовнішніх пріоритетів це в основному Китай, можливо, Росія. Тому, Україна не є першим пунктом на порядку денному цієї адміністрації».

Які саме реформи стали каменем спотикання для перегляду програми МВФ?

Цього разу, основним каменем спотикання в переговорах з місією стало питання ціни на газ, вважає Аслунд. На думку аналітика, рішення уряду знизити ціну на газ для населення відновило практику існування двох цін на газ, яка створює ризики зловживань.

«МВФ не проти субсидій для населення, коли ціна зростає, але рішуче виступає проти існування двох цін на газ», - заявляє він, але зауважує, що і без цього, ймовірно, рішення про завершення першого перегляду прийнято б не було, через відкат у подоланні корупції.

Питання загроз для незалежності Національного банку, які були на передньому плані під час минулих обговорень фондом, під час цих перемовин не було настільки гострим. «Гадаю, Національним банком керують як і раніше, і МВФ з підозрою до цього ставиться, але ми не бачимо якихось справжніх порушень», - говорить Аслунд.

Співпраця НБУ з МВФ конструктивна і це питання не є перешкодою для продовження програми, говорить Петрик.

«Основним фокусом дискусій тут було покращення управління в Національному банку, та внесення відповідних поправок в Закон про Національний банк та банківську систему, які мають бути затверджені Парламентом. Зокрема ці поправки стосуються більш чіткого формулювання повноважень Ради НБУ та більш ефективної організації її роботи на принципах колегіальності, а також взаємовідносин з Правлінням з метою унеможливлення втручання Ради НБУ в операційну та комунікаційну політику Правління та інших дій, які можуть підривати довіру до регулятора. Інший напрям удосконалень закону стосується покращення законодавчого та операційного дизайну банківського нагляду та регулювання. Слід відмітити що тут НБУ повністю погодився із зауваженнями Фонду і відповідні правки до закону вже надіслані до Парламенту»

Петрик зауважив, що висловлює «власну експертну думку, а не офіційну позицію НБУ або Ради НБУ

Дивіться також: Якою буде зовнішня політика Байдена щодо України - погляди експертів

Якою буде зовнішня політика Байдена щодо України - погляди експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:20 0:00

Всі новини дня

Прем'єрка Нової Зеландії назвала два уроки для світу з війни Росії в Україні

Прем'єр-міністр Нової Зеландії Джасінда Ардерн, 31 травня 2022 року, Вашингтон. REUTERS/Лі Мілліс

"Світовий порядок заснований на правилах буде захищено". Такий урок прем'єрка Нової Зеландії Ясінда Ардерн хоче, щоб світ засвоїв "із незаконного та невиправданого вторгнення [Росії] до України". Про це Ардерн сказала у виступі в британському аналітичному центрі Четем Хаус в суботу.

"Навіть якщо наші міжнародні установи не так швидко відповідають і реагують, як нам би хотілось, важливо продемонструвати, що ми маємо широку відповідь, включаючи санкції та підтримку України", - додала вона.

Ще один урок, вказала Ардерн стосується світу а також безпосередньо Індо-Тихоокеанського регіону і полягає в тому, щоб якомога більше використовувати дипломатію і запобігати конфліктам.

"Урок війни в Україні - в тому, що війна спостошує і ніколи не є відповіддю", - додала посадовиця.

Минулого тижня Ардерн провела телефонну розмову з українським президентом Володимиром Зеленським. Зеленський подякував Ардерн за підтримку України, повідомили в Офісі Зеленського. Попри запрошення Зеленського, Ардерн не змогла відвідати Україну під час свого європейського турне цього тижня.

В Україні з візитом наразі перебуває інший предстваник регіону - прем'єр-міністр Австралії Ентоні Албаніз. Під час свого перебування він заявив про виділення додаткових 100 млн дол. підтримки України а також військового обладнання.

США фінансують програмне забезпечення, щоб росіяни могли обходити цензуру

Фото: відеокадр з виступу Путіна. Знизу на екрані напис німецькою: "Війна пропаганди в онлайн та на ТБ", лютий 2022 року (AP Photo/Майкл Пробст)

Кампанія, за підтримки США, надає росіянам доступ до програмного забезпечення, щоб обійти цензуру, яку Москва застосовує, щоб заглушити голоси тих, хто виступає проти вторгнення Росії до України, повідомили AFP залучені групи.

Росія посилила обмеження на незалежні ЗМІ, після нападу на Україну в лютому, при цьому журналістам загрожує судове переслідування за критику вторгнення або навіть за те, що вони називають його війною.

Фонд відкритих технологій, який підтримує уряд США, надає гроші кільком американським компаніям, які безкоштовно надають віртуальні приватні мережі (VPN) мільйонам росіян, які потім можуть використовувати їх для відвідування веб-сайтів, заблокованих цензурою.

Традиційне програмне забезпечення VPN створює те, що фактично є приватним тунелем в Інтернеті для передачі даних, зазвичай в зашифрованому, захищеному від стеження вигляді. Їхнє використання в Росії значно зросло після вторгнення.

«Нашим інструментом в основному користуються люди, які намагаються отримати доступ до незалежних ЗМІ, тому фінансування OTF було абсолютно критичним», — сказав речник Lantern, однієї із залучених компаній.

Технічні фірми Psiphon і nthLink також надають людям у Росії складні програми для боротьби з цензурою. За оцінками OTF, близько чотирьох мільйонів користувачів у Росії отримали VPN від цих фірм.

За словами старшого радника компанії Дірка Роденбурга, у Psiphon різко зросла кількість російських користувачів, з приблизно 48 000 на день до вторгнення 24 лютого, до понад мільйона на день до середини березня.

Він додав, що інструменти фірми російською мовою щодня використовують в середньому близько 1,5 мільйона користувачів.

Хоча деякі, як і керівництво України, закликають відключити Росію від Інтернету, інші відзначають, що доступ є ключовим для опозиційних груп.

«Росіянам дуже важливо бути підключеними до всесвітньої мережі, щоб підтримувати опір», — сказала Наталія Крапіва, технічний юрисконсульт правозахисної групи Access Now, яка не бере участі в OTF.

"Втілюються різноманітні ініціативи, і щоб підтримувати їх, потрібен Інтернет, оскільки ви не можете зібратися особисто або тому, що активісти розкидані по всьому світу", - додала вона.

Підтримувати роботу та доступність VPN було відносно просто на початку війни, сказав Лукас, речник Lantern, який говорив за умови використання лише імені.

"Вони не були готові нічого блокувати, - сказав Лукас. - З часом Росія навчилася блокувати прості речі, але Lantern і Psiphon все ще працюють”.

Урок із Китаю та М’янми

Цензори намагаються відключити програмне забезпечення VPN від серверів, на які вони покладаються, або перешкодити людям отримати доступ до веб-сайтів, де можна завантажити такі додатки.

Як наслідок, придушення свободи Інтернету зазвичай призводить до того, що люди діляться мережами VPN за допомогою партизанської тактики, як-от радіомовлення.

Однак такі групи, як Lantern, використовують такі методи, як приховування інсталяторів VPN на онлайн-платформах, які є надто важливими для блокування урядом, і створення мережі, щоб користувачі могли ділитися технологіями з іншими, сказав Лукас.

"Lantern і Psiphon відрізняються тим, що ми робимо значно більш складні речі, щоб приховати наш трафік і уникнути виявлення наших серверів", - сказав він.

Люди в Росії отримують вигоду від того, що виробники VPN вдосконалюють свої інструменти, одночасно борючись із цензурою в таких країнах, як Китай і М’янма.

"Близько двох років тому був момент, коли Китай дійсно підвищив ставки у грі і збільшив тривалість блокування", - сказав Лукас.

"Ми значно підняли рівень нашої гри", - додав він.

Фінансування уряду США, надане через OTF, було важливим для операцій, оскільки витрати виробників VPN у Росії зросли, а дохід зник, через санкції та вихід компаній з країни.

OTF каже, що зазвичай витрачає 3-4 мільйони доларів на рік на фінансування VPN, але ця цифра зросла, через цензуру в Росії.

Psiphon отримує фінансування від уряду США вже понад 14 років, причому гроші, зазвичай, йдуть на вдосконалення інструментів протидії новим тактикам, які використовують авторитарні режими, повідомили AFP в компанії.

Незважаючи на зусилля, спрямовані на те, щоб отримати технологію VPN для тих, хто цього хоче, багато людей досі не мають доступу.

“Використання віртуальних приватних мереж та інших методів значно зросло в Росії, але все ще охоплює лише невеликий відсоток населення”, — сказав AFP Крапіва з Access Now.

Лукашенко заявив, що повністю підтримує російський напад на Україну

Фото: Олександр Лукашенко, квітень 2022 року, Білорусь. (Максим Гучек/BelTA Pool Photo via AP)

Олександр Лукашенко заявив, що повністю підтримує російський напад на Україну та є союзником Росії у війні проти України, яку він, як і президент Росії Володмир Путін називає «спецоперацією».

«Наша участь у спецоперації мною визначена давно. Першого дня початку цієї операції, коли я сказав, згадайте: ми нікому не дозволимо стріляти в спину російській людині», – сказав Лукашенко, виступаючи 3 липня з нагоди Дня незалежності Білорусі.

«Ми – єдина країна, яка підтримує Росію у цій боротьбі. А скільки країн з того боку? Майже півсотні, що фактично воюють проти Росії в Україні. Щось не складається баланс. І взагалі ті, хто нам дорікає, ви що, не знали, що у нас найтісніший союз із Російською Федерацією? З державою, з якою ми будуємо єдину, потужну, незалежну державу – Союзну державу. Де в союзі два незалежні народи... І що, вони не знали, що у нас створене вже давно у союзі Білорусі та Росії єдине угруповання збройних сил? Фактично єдина армія. Ви ж це все знали. То чому нам сьогодні дорікаєте? Ми були і будемо разом із братньою Росією. Наша участь у «спецоперації» визначена мною давно», – сказав Лукашенко, згідно з текстом промови, опублікованій на сайті президента Білорусі.

У суботу він звинуватив Україну в ракетних обстрілах військових об'єктів на території Білорусі і повідомив, що білоруські системи ППО на початку цього тижня збили українські ракети, спрямовані на Білорусь.

Не надавши жодних доказів нападу, у якому він звинуватив Україну, Лукашенко назвав цей акт «провокацією».

«Слава Богу, зенітним системам «Панцир» вдалося перехопити всі ракети, запущені Збройними силами України», – сказав Лукашенко в коментарях, які з’явилися на його президентському сайті в суботу, 2 липня.

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська заявила, що «білоруська земля та повітряний простір знову використовуються Росією для вчинення воєнних злочинів в Україні».

Про це вона написала у Twitter, де також опублікувала відеозвернення до Ради Безпеки ООН з закликом «скликати термінову нараду», щоб розглянути питання про «законність використання Білорусі для нападу на Україну і порушення без'ядерного статусу».

«Ми продовжуємо підтримувати всіх, хто бореться за свободу та мир», – заявила білоруська опозиціонерка.

Президент України Володимир Зеленський 26 червня звернувся до громадян Білорусі, яких, за його словами, зараз «втягують у війну – навіть активніше, ніж це було у лютому та у весняні місяці».

За даними української розвідки, Росія планує нарощування чисельності оперативно-тактичної авіації на території Білорусі, зокрема запланований переліт 10 літаків на аеродром Барановичі у Гомельській області, що межує з Україною.

Головне управління розвідки заявило 1 липня, що загроза вторгнення білоруської армії в Україну зберігається, але «наразі прямий військовий наступ з Білорусі є малоймовірним».

Білорусь не є безпосереднім учасником війни Росії проти Україні, але вона надає свою територію для використання російськими військами для повномасштабного наступу на Україну, яке почалося 24 лютого.

Росія планує фейковий референдум, щоб приєднати Херсонщину до своєї території – британська розвідка

Архівне фото: Протест проти окупації Херсону, Херсон, 5 березня 2022 року. (AP Photo/Олександр Чорний)

Росія, ймовірно, до осені цього року проведе сфальсифікований референдум, щоб приєднати Херсонську область України до своєї території, повідомляє в неділю міністерство оборони Великої Британії у своєму щоденному розвідувальному звіті.

У звіті мовиться, що військова адміністрація, встановлена Москвою, підтвердила плани проведення такого референдуму, тож міністерство оборони Британії вважає на цій підставі, що, ймовірно, Росія саме шляхом «псевдоконституційного голосування», намагатиметься узаконити свій контроль над регіоном.

Раніше у відео, опублікованому в Telegram, представник окупаційної влади Херсона Кирило Стремоусов підтвердив план провести референдум і сказав: «Так, ми готуємося до референдуму – і ми його проведемо».

У звіті британської розвідки мовиться, що 28 червня 2022 рокуросійські окупаційні сили заарештували обраного міського голову Херсона Ігоря Колихаєва, ймовірно, намагаючись придушити опір окупації. Проте на окупованих територіях триває широкомасштабний збройний і мирний опір, мовиться у твіттер-повідомленні Міністерства оборони Британії.

Тим часом, речник Одеської ОВА Сергій Братчук повідомив, що російські сили скупчилися в центрі Херсона та у селі Верхній Рогачик на Херсонщині, передає агентство Уніан. За його словами, «у Верхній Рогачик зайшла велика кількість російської техніки», а російські військові «оселилися в центрі – у будівлі поліції, суду та багатьох інших будинках».

За словами Братчука, окупаційні військові «обшукують вибірково перехожих» та концентруються на головних вулицях міста – це, на його думку, сигналізує, що російські окупаційні війська «бояться і готуються до наступу ЗСУ».

Також Братчук повідомив, що «російські дезертири намагаються терміново покинути окремі райони Херсонщини через Арабатську стрілку до Криму».

Байден закликав заправки знизити ціни на бензин "в час війни і світових потрясінь"

Президент США Джо Байден

"Знизьте ціни". З таким закликом звернувся президент США Джо Байден до компаній, які керують автозавравками. "Знизьте ціни, які ви отримуєте на заправках, щоб відобразити витрати, які ви сплачуєте за товар. Зробіть це негайно", - йдеться у дописі президента США у суботу.

"Це час війни та глобальних потрясінь", - додав Байден, який пов'язує зростання цін на бензин у США з путінською війною в Україні.

Американський мільярдер та друга за багатством людина у США, Джефф Безос, різко відреагував на твіт Байдена і назвав його, "Глибоким нерозумінням ринкової динаміки", або "невірною вказівкою".

В неділю координатор стратегічної комунікації Білого дому Джон Кірбі у ремарках на каналі Fox заявив, що твіт Байдена покликаний об'єднати зусилля задля зниження цін. "Якщо всі співпрацюватимуть із цього питання, - вказав Кірбі, - ми зможемо знизити ціни щонайменше на долар на галоні і він дуже тяжко працює, щоб це зробити, бо він знає, як високі ціни на бензин впливають на американські домогосподарства".

Під час саміту НАТО в Мадриді цього тижня Байден заявив пресі, що американці сплачуватимуть високі ціни на бензин "скільки буде потрібно", щоб накладати витрати на Росію через війну в Україні. "Стільки, скільки буде потрібно, щоб Росія не змогла подолати Україну і рухатись далі", - сказав Байден, відповідаючи на питання про те, "скільки американським водіям та водіям у світі потрібно буде платити за цю війну".

Більше

XS
SM
MD
LG