Спеціальні потреби

Актуально

"Північний потік-2" знову під прицілом Конгресу США. Чи стануть нові санкції кінцем проекту або пересварять США та Німеччину - експерти

Зупинити будівнцтво газпромівського проекту "Північний потік-2" - мета законопроектів, поданих до Палати представників та Конгресу США цими тижнями.

Цього разу американські законодавці рішуче налаштовані зупинити газпромівський проект. Такими переконаннями з українською службою Голосу Америки поділилась колишня заступниця помічника міністра оборони США Дебра Кейган.

Дебра Кейган
Дебра Кейган

Кейган, яка тепер співпрацює з Фундацією США-Україна, запевняє: як і у випадку попередніх санкцій, законопроект, найімовірніше, отримає значну підтримку в американському парламенті.

"Ми говорили з представниками служби Палати представників. Обидва ці законопроекти мають величезну підтримку обох партій. Ми не лише думаємо, що вони будуть прийняті, ми думаємо, що їх приймуть переважною більшістю голосів. Ми вважаємо, що їх буде затверджено, і чули, що є намір це зробити до парламентських канікул у серпні", - говорить Кейган в Skype-інтерв‘ю.

Чи стануть нові санкції нездоланною перепоною для проекту?

Нові санкції дозволять зупинити добудову останніх 150 кілометрів трубопроводу на морі
Сподівається Дебра Кейган

Ці санкції задумані як продовження обмежень, запроваджених проти проекту Законом про оборонний бюджет США. Попередні санкції змогли значно загальмувати втілення проекту "Північний потік-2". Після їхнього прийняття в грудні 2019 року, швейцарська компанія з прокладання труб Allseas відмовилась від участі в проекті, побоюючись втратити бізнес зі США. Схожої реакції варто очікувати і тепер, вважають експерти.

Нові санкції дозволять зупинити добудову останніх 150 кілометрів трубопроводу на морі, - сподівається Кейган.

"Як ви знаєте, є подальші складнощі всередині Німеччини, бо влада ФРН заявила, що "Північний потік-2" не відповідає антимонопольному законодавству ЄС. Тому нашою метою є зупинити будівництво на морі і потім, звичайно, росіянам потрібно буде долати ще одну перепону стосовно наземної частини в Німеччині", - додає вона.

Деніел Фрід
Деніел Фрід

Менш оптимістично оцінює вплив нових санкцій Деніел Фрід, який відповідав за санкційну політику Держдепу за часів президента Барака Обами. "Не думаю, що втілення проекту зупинять санкції", - заявив експерт в коментарі українській службі Голосу Америки. Фрід все ж відзначив, що законопроект містить досить серйозні формулювання.

Однак, поділився міркуваннями Фрід, Америці варто було б піти шляхом запровадження загальних санкцій проти путінського режиму з можливістю їхнього посилення, зокрема у випадку використання "Північного потоку-2" для політичного тиску.

"Я б надав перевагу розробці більш жорстких ступінчастих санкцій, у випадку, якщо "Північний потік-2" буде завершено і якщо Росія намагатиметься використати газопровід для тиску на Україну, Балтію, Польщу чи інші європейські країни".

Як реагує Німеччина?

Німеччина виступила проти ініціативи США із запровадження нових американських санкцій стосовно проекту.

"Нові санкції будуть серйозним втручанням до енергобезпеки Європи та суверенітету ЄС", - йдеться в заяві Міністерства закордонних справ країни.

Газопровід, який має постачати газ з Росії до Німеччини через дно Балтійського моря, може посилити позиції Німеччини в розподілі палива в Європі. Все ж Німеччина разом з іншими країни ЄС, заявляє про необхідність убезпечити проект від політизації.

Позицію Німеччини щодо "Північного потоку-2" неодноразово критикували у США.

Президент США Дональд Трамп та президент Польщі Анджей Дуда провели спільну прес-конференцію 24 червня 2020 року
Президент США Дональд Трамп та президент Польщі Анджей Дуда провели спільну прес-конференцію 24 червня 2020 року

Під час спільної прес-конференції з польським президентом Анджеєм Дудою 24 червня президент США Дональд Трамп повторив своє обурення тим, що Німеччина "платить мільярди доларів, щоб придбати енергію у Росії через трубопровід". "Що це таке? Ви витрачаєте мільярди доларів на Росію, а потім ми маємо захищати вас від Росії?" - заявив Трамп.

"Північний потік-2" став справжнім випробуванням для єдності позицій Німеччини та США у диверсифікації енергопостачання. Це питання має неадекватно великий вплив на відносини США та Німеччини, вважає Фрід.

Дуже шкода, що США та Німеччина, Польща та Німеччина настільки сильно протистоять з питання цього трубопроводу, який є насправді не таким важливим, значно менш потрібним навіть з точки зору Німеччини
Деніел Фрід

"Північний потік-1" і "Північний потік-2" суперечать узгодженій політиці Європейського Союзу зі зменшення впливу Росії на Європу в енергетиці. Ця стратегія за підтримки Німеччини була успішною протягом останніх десяти років. "Північний потік-2" - виняток із загальної картини прогресу. Дуже шкода, що США та Німеччина, Польща та Німеччина настільки сильно протистоять у питанні цього трубопроводу, який є насправді не таким важливим, значно менш потрібним навіть з точки зору Німеччини".

Сили, які підтримують добудову "Північного потоку-2" в Німеччині, керуються не альтруїстичними переконаннями, зауважує Кейган.

А сили в Німеччині, в адміністрації та промисловості, яких дуже розлютять американські санкції. Вони хочуть завершити трубопровід, бо їх мотивація – це гроші
Дебра Кейган

"Стосовно Німеччини, я хочу відокремити: є представники в адміністрації, які переконані, що "Північний потік-2" – це монополія, яка не відповідає Третьому енергопакету, що запобігає монополіям. Бо "Газпром" та російська влада прагнуть, щоб вони постачали газ, тобто виступали видобувальниками, постачальниками та при цьому володіли трубопроводом та паливом, що крізь нього йде. Це суперечить 3-тьому енергопакету".

"А є інші сили в Німеччині, в адміністрації та промисловості, яких дуже розлютять американські санкції. Вони хочуть завершити трубопровід, бо їхня мотивація – це гроші".

"Так як це перший вихід трубопроводу в ФРН, Берлін може брати плату за обробку в порту, а потім також за транзит до інших європейських країн. Тому Німеччина може заробити багато грошей з цього трубопроводу. Отже, перед тим як робити висновок про те, що Німеччина просто прагне допомогти, – варто пам‘ятати, що йдеться про гроші для німецьких компаній а також, можливо, податки для держави. Мотивація тут не альтруїстична", - додає вона.

Все ж компанії навряд чи ігноруватимуть санкції, бо вони не хочуть втрачати бізнес із США, говорить Кейган.

"Незважаючи на пандемію, Сполучені Штати залишаються економічною суперсилою і небагато компаній чи країн захочуть ризикувати бізнесом зі США, бо ми живемо в міжнародній ринковій системі", - додає вона.

Пропозиція розширити та уточнити санкції стала реакцією на повідомлення про спроби Росії обійти вже існуючі санкції США, запроваджені проти проекту законом про Оборонний бюджет в грудні 2019 року. Зокрема, перехід трубоукладального судна "Газпрому" "Академік Черський" до району побудови проекту викликав занепокоєння спостерігачів.

Використання судна для добудови проекту має викликати запровадження нових санкцій, вважає один зі співавторів сенатського законопроекту сенатор-республіканець Тед Круз.

Сенатор наполягає: в разі добудови, трубопровід "винагородить Путіна за економічний шантаж, дозволить йому тримати в заручниках європейських союзників, шкодячи національним інтересам США".

Росія відкидає звинувачення у політичному забарвленні газотранзитного проекту і закидає Америці прагнення припинити побудову газопроводу, щоб забезпечити сприятливі умови для продажу свого газу в Європу.

Дивіться також: Час-Тайм. Американські конгресмени пропонують розширити санкції проти «Північного потоку 2»

Всі новини дня

Злість, розгубленість, безпорадність. Жителі прикордонного російського Шебекіна «розчаровані тим, що до такого дійшло» – NYT

На цьому зображенні, опублікованому 31 травня 2023 року, як стверджується, результат обстрілу українських військ в місті Шебекіно Бєлгородської області, Росія. Джерело: Губернатор Бєлгородської області Росії В’ячеслав Гладков через Telegram/ REUTERS

Внаслідок обстрілів у прикордонних з Україною районах Бєлгородщини загинули щонайменше сім людей. CNN з посиланням на російських офіційних осіб повідомляє про атаки зі смертельними наслідками щонайменше в чотирьох місцях Бєлгородської області.

Двоє чоловіків і жінка загинули під час обстрілу села Соболівка із 18 ракет, повідомив Гладков у серії дописів у своєму Telegram-каналі. Також в результаті удару були пошкоджені газопровід і лінія електропередач.

Через Соболівку проходить залізнична лінія, яка сполучає Росію з окупованиси нею частинами Украни, що свідчить про те, що ціллю могли бути російські лінії постачання - пише CNN.

Мешканці Бєлгородської області Росії унаслідок останніх обстрілів “починають розуміти жахи війни, що точиться на їхньому порозі”. А також висловлюють обурення у соцмережах про те, що “Москва не турбується про їхню долю”.

Такі свідчення мешканців, зокрема евакуйованих з прикордонного міста Шебекіно, публікує видання New York Times.

Вони почали використовувати у соцмережах хештег “Shebekino Is Russia”, а в інтерв’ю журналістам чимало з них висловлювало обурення через те, що ведучі державного телебачення неправильно вимовляли назву їхнього міста.

“Таке враження, що в Москві не розуміють, що у нас тут відбувається. Коли безпілотники прилетіли до Москви, відразу з’явилися великі історії, це було в усіх новинах. А тут люди під обстрілами місяцями і нічого”, — цитує NYT місцевого вчителя англійської мови.

Водночас видання свідчить, що завдяки обстрілам на російській території “через 15 місяців після того, як російські ракети вперше впали на Київ, мешканці прикордонного з Росією Бєлгорода починають розуміти жах війни на їхньому порозі”.

Газета New York Times опитала мешканців прикордонного регіону Росії, більшість із них, як і вчитель, наполягали на тому, щоб їх називали лише іменами, посилаючись на страх розплати за розмови про війну.

Незважаючи на зростання кількості нападів на російській території, лише кожен четвертий росіянин уважно стежить за війною і, ймовірно, виходить за межі державних ЗМІ, щоб отримати інформацію про неї, – такими є висновки травневого опитування російських соціологів з недержавного “Левада-центру”. Майже половина респондентів заявили, що не стежать за конфліктом взагалі або лише побіжно.

Директор “Левади” Денис Волков сказав, що російське суспільство “не цікавиться далі власного носа”.

Але останні події змушують принаймні мешканців Шебекіно переоцінити свою апатію чи підтримку війни, а ще – породжують обурення проти влади, яка, на їхню думку, не змогла їх захистити, пише NYT.

Дивіться також:

Рейд у Бєлгородську область: нові коментарі у Пентагоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

Росія святкує День російської мови в ООН і цитує Пушкіна про «незаперечну перевагу» російської «над усіма європейськими мовами»

Росія підтримує багатомовність в ООН, але сприяє зменшенню кількості мовців іншими мовами на своїй території та на окупованих треиторіях України.

Росія в ООН святкує День російської мови у понеділок, 6 червня, у день народження російського поета початку ХІХ століття Олександра Пушкіна. Його цитату про «перевагу» російської мови над усіма європейськими мовами було обрано як епіграф до статті про значення російської мови для ООН.

Як зазначається на сайті ООН, цей день відзначається у рамках програми підтримки та розвитку багатомовності та культурного різноманіття. Однією з цілей цієї програми є «підтримка рівноправності всіх шести офіційних мов ООН: англійської, арабської, іспанської, китайської, російської та французької».

«Багатомовність, яка є важливим фактором гармонійного спілкування між народами, має особливе значення для Організації Об'єднаних Націй», – мовиться на сайті ООН.

Разом з тим, на думку правозахисників у самій Росії влада проводить активну політику асиміляції, що веде до зменшення кількості мовців та зникання мов національних меншин.

Результати перепису 2021 року показують, що кількість носіїв майже всіх російських мов національних меншин зменшилася за десятиліття з часу попереднього підрахунку населення.

Російська англомовна газета Moscow Times писала у березні цього року, що хоча дані перепису, оприлюднені в грудні минулого року, засвідчують картину зникнення інших мов у Росії, активісти та експерти, з якими спілкувалися журналісти, вважають, що ситуація є ще гіршою.

Наприклад, кількість носіїв чуваської, тюркської мови, якою розмовляють в основному в Республіці Чувашія в Поволжі Росії, скоротилася з понад 1 мільйона носіїв у 2010 році до трохи більше ніж 700 000 у 2021 році, мовиться у публікації.

У 2002-2010 роках кількість людей, які володіють татарською мовою в Росії скоротилася на понад мільйон осіб, у Казані, столиці Татарстану, де живе понад мільйон осіб з майже 4-мільйонного населення республіки залишилося тільки кілька шкіл з татарською мовою навчання, повідомляють татарські активісти.

Олександр Болькін, старійшина народу ерзя, який живе в Україні, в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що за останні 30 років чисельність його народу знизилася приблизно вдвічі: з мільйона до 400-500 тисяч осіб.

У січні 2019 року Консультативний комітет Рамкової конвенції про захист національних меншин Ради Європи розкритикував Росію за національну політику. Експерти були стурбовані «зростанням домінування російської мови» при одночасній «відсутності ефективної підтримки мов національних меншин».

Захист прав російськомовного наслення – одна з «офіційних причин» війни, яку Росія розв'язала проти України. Заступник голови МЗС Росії Михайло Галузін наприкінці травня заявив, що серед умов для миру з Україною є ухвалення статусу російської мови як державної.

При цьому на окупованих Росією територіях окупаційна влада виводить українську мову з навчального процесу та вилучає україномовні книжки з бібліотек.

Цього року російська мова вперше почала втрачати популярність у світі. У 2023 рооці вона не увійшла у список 10-ти найпопулярніших мов, які вивчають у всьому світі за допомогою платформи Duolingo.

З моменту заснування платформи в 2015 році, «це перший рік, коли російська мова так драматично втратила свою популярність, незважаючи на те, що нею спілкуються 282 мільйони людей в світі», повідомили в компанії.

Падіння інтересу учнів до вивчення російської мови у компанії безпосередньо пов’язали з російським вторгненням в Україну у 2022 році та подальшим зростанням інтересу до вивчення української мови.

Українські тенісистки відмовляються тиснути руки російським суперницям

Українка Еліна Світоліна під час матчу із росіянкою Анною Блінковою у Парижі, 2 червня 2023 р. REUTERS/Lisi Niesner

Українська тенісистка Еліна Світоліна відмовилася потиснути руку своїй російській суперниці Анні Блінковій після перемоги у п’ятницю в Парижі.

За інформацією Reuters, Світоліна пояснила, що зробила це з поваги до чоловіків і жінок, які захищають Україну від вторгнення Росії.

“Що б подумали українські солдати, якби я потиснула руку росіянам?” – цитує Світоліну інформаційна агенція.

Російська спортсменка, як і білоруські тенісистки, допущені до змагань лише в нейтральному статусі - через повномасштабне вторгнення РФ до України.

Напередодні ще одна українська тенісистка, Марта Костюк, вирішила не обмінюватися традиційними післяматчевими вітаннями із суперницями з Росії чи Білорусі та уникала рукостискань.

Як пише агенція Associated Press, Костюк сказала, що перед матчем проти Аріни Соболенко з Білорусі вона не могла спати, переглядаючи онлайн тривожні новини з Києва, де тієї ночі від російських бомбардувань загинула щонайменше одна людина.

«Я намагаюся відкинути свої емоції щоразу, коли виходжу на корт”, - цитує АР спортсменку. Водночас її суперниця з Білорусі поділилася з журналістами, що їй важко виступати проти українок.

“Ви граєте проти українки і ніколи не знаєте, що трапиться. Ніколи не знаєш, як люди — підтримають чи ні?” - сказала Аріна Соболенко агентству.

Соболенко також днями потрапила на сторінки міжнародних ЗМІ через відмову від прес-конференції у зв'язку з питаннями журналістки з України.

“У мене немає коментарів для вас”, - повторювала Соболенко, коли кореспондентка запитувала її про відкриту підтримку спортсменкою авторитарного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Соболенко підписала відповідний відкритий лист у 2020 році, коли на вулицях Мінська тривали жорстокі затримані мирних протестувальників.

Соболенко заявила, що на останній прес-конференції "не почувалася в безпеці", - пише CNN.

Своєю чергою Костюк відкинула припущення, що російським і білоруським спортсменам буде небезпечно повертатися додому у разі відкритого засудження війни.

“Я не знаю, чого бояться інші гравці. Я повертаюся в Україну, де можу померти будь-якої секунди від безпілотників, чи ракет, чи чогось іншого”, – зауважила Костюк.

Раніше Марта Костюк відмовилася потиснути руку і російській суперниці Анатастасії Потаповій на змаганнях Miami Open. Таких випадків у спорті було чимало з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Українець Іван Чупринко відмовився потиснути руку іранцю під час нагородження на чемпіонаті світу з жиму лежачи – на знак протесту проти постачання Іраном дронів для війни Росії проти України. Українська тенісистка Ангеліна Калініна відмовилася потиснути руку своїй російській суперниці Вероніці Кудерметовій в Італії, - інформувало видання CNN.

"Український спорт - це про честь і гідність"

“Український спорт - це про честь і гідність. Про відчуття честі і гідності як найважливіших цінностей”, - сказав президент Спортивного комітету України Ілля Шевляк в ефірі телеканалу “Київ”.

Він також розповів, що Спортивний комітет України торік розпочав проект, присвячений загиблими на війні українським спортсменам – “Янголи спорту”.

Загалом через повномасштабне вторгнення Росії в Україну загинуло понад 250 спортсменів, - інформувало Міністерство молоді та спорту у березні цього року.

Як відомо, цього літа російські і білоруські тенінсти зможуть брати участь у Вімблдонському турнірі. Для участі (забороненої торік) їм поставлено низку умов.

Зокрема, як інформує видання New York Times – дотримуватися нейтралітету під час виступу на турнірі, не висловлювати підтримку повномасштабного вторгнення РФ до України за підтримки Білорусі.

"Він пообіцяв мені, що повернеться". Анна Зайцева пережила блокаду "Азовсталі" і розшукує чоловіка-Азовця. Відео

Анна разом із тримісячним сином понад 60 днів ховалася від обстрілів на “Азовсталі” під час облоги Маріуполя. 30 квітня її та ще 156 цивільних евакуювали з Маріуполя гуманітарним коридором. Чоловік дівчини Кирило Зайцев залишився захищати місто та потрапив у полон.

Міністерка оборони Нідерландів відповіла представнику Китаю про причину війни в Україні

Цуй Тянькай, колишній заступник міністра закордонних справ і колишній посол Китаю в Сполучених Штатах, на форумі під назвою «Модернізація Китаю та світ», який відбувся у The Grand Halls у Шанхаї, 21 квітня 2023 року. ( AP Photo/Ng Han Guan)

Міністерка оборони Нідерландів відкинула заяву Китаю про те, що війна Росії проти України пов’язана з «невдалою архітектурою безпеки» в Європі.

У суботу на головній щорічній оборонній конференції Азії досвідчений китайський дипломат заявив, що Європа «неправильно керувала» власною безпекою, і їй слід брати приклад з Азійсько-Тихоокеанського регіону.

«Я не думаю, що ви ефективно та конструктивно керуєте ситуацією з безпекою», — сказав Цуй Тянькай під час панельної дискусії в рамках Shangri-La Dialogue у Сінгапурі, повідомляє South China Morning Post, англомовне видання, що базується у Гонконгу.

«Нам не потрібне азійське НАТО. Ми не хочемо бачити розширення ролі НАТО в нашому регіоні», – сказав колишній посол Китаю у Вашингтоні.

На панелі з питань управління безпекою в євроатлантичному та азійсько-тихоокеанському регіонах він сидів поруч з міністром оборони України Олексієм Резніковим, але той уникав критики Пекіна. За повідомленням часопису Politico, він сказав лише, що Україні потрібно виграти війну, а не вести переговори.

Натомість на захист НАТО як ключового елементу європейської безпеки виступила його колега з Нідерландів Кайса Оллонгрен. Вона сказала, що слова представника Китаю є «велика-велика неправда».

«Було припущення посла, що Європі не вдалося дуже добре керувати своєю безпекою через війну в Україні. Звичайно, я розумію, що в Україні йде війна, але я вважаю, що це не результат неправильного управління ситуацією з безпекою в Європі. Це результат неповаги до того, як ми хочемо керувати безпекою в Європі», – сказала Оллонгрен.

«Не можна звинувачувати Європу чи європейські країни в незаконному вторгненні Росії в Україну», – сказала Оллонгрен в інтерв’ю виданню Politico через кілька хвилин після свого виступу.

Оллонгрен, чия країна займає все більш критичну позицію щодо Китаю через зв’язки з Росією та технічний прогрес у військовій сфері, додала, що оскільки Цуй більше не є послом, вона чекатиме, поки міністр оборони Китаю Лі Шанфу викладе офіційну позицію у своїй програмній промові в неділю.

Китай намагається зіграти роль посередника у досягненні миру між Росією та Україною, однак Пекін не визнає факту російської агресії і вважає, що однією з причин війни було «розширення НАТО».

Як повідомляв Голос Америки, днями спеціальний посланець Китаю закликав західних партнерів України припинити постачати їй зброю, бо це «розпалює конфлікт».

Більше

XS
SM
MD
LG