Спеціальні потреби

Актуально

"Північний потік-2" знову під прицілом Конгресу США. Чи стануть нові санкції кінцем проекту або пересварять США та Німеччину - експерти

Зупинити будівнцтво газпромівського проекту "Північний потік-2" - мета законопроектів, поданих до Палати представників та Конгресу США цими тижнями.

Цього разу американські законодавці рішуче налаштовані зупинити газпромівський проект. Такими переконаннями з українською службою Голосу Америки поділилась колишня заступниця помічника міністра оборони США Дебра Кейган.

Дебра Кейган
Дебра Кейган

Кейган, яка тепер співпрацює з Фундацією США-Україна, запевняє: як і у випадку попередніх санкцій, законопроект, найімовірніше, отримає значну підтримку в американському парламенті.

"Ми говорили з представниками служби Палати представників. Обидва ці законопроекти мають величезну підтримку обох партій. Ми не лише думаємо, що вони будуть прийняті, ми думаємо, що їх приймуть переважною більшістю голосів. Ми вважаємо, що їх буде затверджено, і чули, що є намір це зробити до парламентських канікул у серпні", - говорить Кейган в Skype-інтерв‘ю.

Чи стануть нові санкції нездоланною перепоною для проекту?

Нові санкції дозволять зупинити добудову останніх 150 кілометрів трубопроводу на морі
Сподівається Дебра Кейган

Ці санкції задумані як продовження обмежень, запроваджених проти проекту Законом про оборонний бюджет США. Попередні санкції змогли значно загальмувати втілення проекту "Північний потік-2". Після їхнього прийняття в грудні 2019 року, швейцарська компанія з прокладання труб Allseas відмовилась від участі в проекті, побоюючись втратити бізнес зі США. Схожої реакції варто очікувати і тепер, вважають експерти.

Нові санкції дозволять зупинити добудову останніх 150 кілометрів трубопроводу на морі, - сподівається Кейган.

"Як ви знаєте, є подальші складнощі всередині Німеччини, бо влада ФРН заявила, що "Північний потік-2" не відповідає антимонопольному законодавству ЄС. Тому нашою метою є зупинити будівництво на морі і потім, звичайно, росіянам потрібно буде долати ще одну перепону стосовно наземної частини в Німеччині", - додає вона.

Деніел Фрід
Деніел Фрід

Менш оптимістично оцінює вплив нових санкцій Деніел Фрід, який відповідав за санкційну політику Держдепу за часів президента Барака Обами. "Не думаю, що втілення проекту зупинять санкції", - заявив експерт в коментарі українській службі Голосу Америки. Фрід все ж відзначив, що законопроект містить досить серйозні формулювання.

Однак, поділився міркуваннями Фрід, Америці варто було б піти шляхом запровадження загальних санкцій проти путінського режиму з можливістю їхнього посилення, зокрема у випадку використання "Північного потоку-2" для політичного тиску.

"Я б надав перевагу розробці більш жорстких ступінчастих санкцій, у випадку, якщо "Північний потік-2" буде завершено і якщо Росія намагатиметься використати газопровід для тиску на Україну, Балтію, Польщу чи інші європейські країни".

Як реагує Німеччина?

Німеччина виступила проти ініціативи США із запровадження нових американських санкцій стосовно проекту.

"Нові санкції будуть серйозним втручанням до енергобезпеки Європи та суверенітету ЄС", - йдеться в заяві Міністерства закордонних справ країни.

Газопровід, який має постачати газ з Росії до Німеччини через дно Балтійського моря, може посилити позиції Німеччини в розподілі палива в Європі. Все ж Німеччина разом з іншими країни ЄС, заявляє про необхідність убезпечити проект від політизації.

Позицію Німеччини щодо "Північного потоку-2" неодноразово критикували у США.

Президент США Дональд Трамп та президент Польщі Анджей Дуда провели спільну прес-конференцію 24 червня 2020 року
Президент США Дональд Трамп та президент Польщі Анджей Дуда провели спільну прес-конференцію 24 червня 2020 року

Під час спільної прес-конференції з польським президентом Анджеєм Дудою 24 червня президент США Дональд Трамп повторив своє обурення тим, що Німеччина "платить мільярди доларів, щоб придбати енергію у Росії через трубопровід". "Що це таке? Ви витрачаєте мільярди доларів на Росію, а потім ми маємо захищати вас від Росії?" - заявив Трамп.

"Північний потік-2" став справжнім випробуванням для єдності позицій Німеччини та США у диверсифікації енергопостачання. Це питання має неадекватно великий вплив на відносини США та Німеччини, вважає Фрід.

Дуже шкода, що США та Німеччина, Польща та Німеччина настільки сильно протистоять з питання цього трубопроводу, який є насправді не таким важливим, значно менш потрібним навіть з точки зору Німеччини
Деніел Фрід

"Північний потік-1" і "Північний потік-2" суперечать узгодженій політиці Європейського Союзу зі зменшення впливу Росії на Європу в енергетиці. Ця стратегія за підтримки Німеччини була успішною протягом останніх десяти років. "Північний потік-2" - виняток із загальної картини прогресу. Дуже шкода, що США та Німеччина, Польща та Німеччина настільки сильно протистоять у питанні цього трубопроводу, який є насправді не таким важливим, значно менш потрібним навіть з точки зору Німеччини".

Сили, які підтримують добудову "Північного потоку-2" в Німеччині, керуються не альтруїстичними переконаннями, зауважує Кейган.

А сили в Німеччині, в адміністрації та промисловості, яких дуже розлютять американські санкції. Вони хочуть завершити трубопровід, бо їх мотивація – це гроші
Дебра Кейган

"Стосовно Німеччини, я хочу відокремити: є представники в адміністрації, які переконані, що "Північний потік-2" – це монополія, яка не відповідає Третьому енергопакету, що запобігає монополіям. Бо "Газпром" та російська влада прагнуть, щоб вони постачали газ, тобто виступали видобувальниками, постачальниками та при цьому володіли трубопроводом та паливом, що крізь нього йде. Це суперечить 3-тьому енергопакету".

"А є інші сили в Німеччині, в адміністрації та промисловості, яких дуже розлютять американські санкції. Вони хочуть завершити трубопровід, бо їхня мотивація – це гроші".

"Так як це перший вихід трубопроводу в ФРН, Берлін може брати плату за обробку в порту, а потім також за транзит до інших європейських країн. Тому Німеччина може заробити багато грошей з цього трубопроводу. Отже, перед тим як робити висновок про те, що Німеччина просто прагне допомогти, – варто пам‘ятати, що йдеться про гроші для німецьких компаній а також, можливо, податки для держави. Мотивація тут не альтруїстична", - додає вона.

Все ж компанії навряд чи ігноруватимуть санкції, бо вони не хочуть втрачати бізнес із США, говорить Кейган.

"Незважаючи на пандемію, Сполучені Штати залишаються економічною суперсилою і небагато компаній чи країн захочуть ризикувати бізнесом зі США, бо ми живемо в міжнародній ринковій системі", - додає вона.

Пропозиція розширити та уточнити санкції стала реакцією на повідомлення про спроби Росії обійти вже існуючі санкції США, запроваджені проти проекту законом про Оборонний бюджет в грудні 2019 року. Зокрема, перехід трубоукладального судна "Газпрому" "Академік Черський" до району побудови проекту викликав занепокоєння спостерігачів.

Використання судна для добудови проекту має викликати запровадження нових санкцій, вважає один зі співавторів сенатського законопроекту сенатор-республіканець Тед Круз.

Сенатор наполягає: в разі добудови, трубопровід "винагородить Путіна за економічний шантаж, дозволить йому тримати в заручниках європейських союзників, шкодячи національним інтересам США".

Росія відкидає звинувачення у політичному забарвленні газотранзитного проекту і закидає Америці прагнення припинити побудову газопроводу, щоб забезпечити сприятливі умови для продажу свого газу в Європу.

Дивіться також: Час-Тайм. Американські конгресмени пропонують розширити санкції проти «Північного потоку 2»

Всі новини дня

Лідери "Групи семи" домовились про ембарго на російське золото -ЗМІ

Фото: золоті зливки  (Photo by Девід Грей / AFP)

Президент США Джо Байден а також інші лідери "Групи семи" домовились запровадити ембарго на російське золото, повідомляють Reuters, CNN, Bloomberg з посиланням на осіб наближених до переговорів.

G7 планує оголосити про заборону на імпорт російського золота на саміті, що починається в неділю в Німеччині. У США ембарго введе в дію рішення Міністерства фінансів США, яке установа планує видати у вівторок, пише Bloomberg.

Після того, як Лондонська асоціація зливків виключила Росію із своїх котирувань, значна частина країн перестала купувати російське золото. Однак, в травні до Швейцарії надійшло майже три тонни російського золота, що могло свідчити про послаблення неформальних обмежень, пише Bloomberg. Також, за повідомленнями російських ЗМІ, російска влада заявила цього тижня про плани створити резерви коштовних металів для швидкої мобілізації у час війни.

Майже 10% видобутку золота в світі припадає на Росію. США та союзники запровадили масштабні санкції проти Росії, через її вторгнення до України.

Експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь. Відео

Українці, як неодноразово зазначали у Пентагоні, дуже успішно використовують нову зброю, і особливо креативно - дрони. Після чотирьох місяців повномасштабної війни, експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь.

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка
please wait

No media source currently available

0:00 0:13:23 0:00

Сергію Марущаку було 29 років. Він не встиг створити сім’ю, але вже будував дім для майбутньої дружини та дітей. Старший солдат першої окремої танкової бригади загинув під Харковом - його машина підірвалася на міні.

"Це врятує життя" - Байден підписав важливий закон щодо обігу зброї у США

Фото: президент США Джо Байден підписує закон, що посилює контроль над обігом зброї у США, 25 червня 2022 року. REUTERS/Елізабет Франц

ВАШИНГТОН (AP) — Президент Джо Байден у суботу підписав наймасштабніший за останні десятиліття закон про протидію збройному насильству. Закон підтримали обидві провідні партії США, завдяки компромісу, досягнутому на тлі масових стрілянин, що відбулись останнім часом, включаючи вбивство 19 учнів і двох вчителів у початковій школі Техасу.

"Це врятує життя", - сказав Байден у Білому домі. Наводячи слова родин жертв стрілянини, президент додав: "Їхнє послання до нас полягало в тому, щоб щось зробити. Сьогодні ми зробили".

Палата представників США остаточно схвалила закон в п’ятницю, після ухвалення Сенатом у четвер. Байден підписав закони перед тим, як поїхати з Вашингтона в Європу для участі в двох самітах.

Законодавство посилить перевірку наймолодших покупців зброї, обмежить доступ до вогнепальної зброї для винуватців домашнього насильства та допоможе штатам вилучати зброю у осіб, визнаних небезпечними.

Більшість передбачених ним коштів, обсягом 13 мільярдів доларів США, сприятиме розвитку програм психічного здоров’я та шкіл допомоги.

Байден сказав, що компроміс, досягнутий двопартійною групою сенаторів, «не досягає всього, що я хочу», але «він включає дії, до яких я давно закликав, які врятують життя».

"Я знаю, що попереду ще багато роботи, і я не збираюся здаватися, але це визначний день", - сказав президент, до якого при підписанні приєдналася його дружина Джилл, вчителька.

Байден сказав, що 11 липня вони проведуть захід для законодавців та сімей, які постраждали від насильства з використанням зброї.

Байден підписав цей закон через два дні після рішення Верховного суду, яким суд скасував закон Нью-Йорка, що обмежував можливість людей носити зброю в громадських місцях.

Хоча новий закон не включає жорсткі обмеження, за які виступають демократи, такі як заборона штурмової зброї та перевірка даних для всіх операцій з вогнепальною зброєю, це найефективніший захід проти вогнепальної зброї, розроблений Конгресом з моменту введення в дію Заборони штурмової зброї з тривалим терміном дії в 1993 році.

Чи вдасться Росії втягнути Білорусь у війну? Оглядачі реагують на ракетні обстріли України

Архівне фото: Путін та Лукашенко в Москві, лютий 2022 року

25 червня з шести бомбардувальників в повітряному просторі Білорусі, Росія випустила 12 ракет по Україні, повідомляє українська військова розвідка. В розвідці вважають - мета ударів - затягнути Білорусь у війну.

The New York Times вказує - запуск ракет з білоруського повітряного простору відбувся за лічені години до зустрічі російського президента Путіна з лідером Білорусі Лукашенком.

Білоруський опозиціонер Франак Вячорка зауважив - якщо інформація про ракетні удари підтвердиться, то такі удари продемонструють, що Росія контролює територію Білорусі. Удари прагнуть спровокувати Україну до контратаки в Білорусі, щоб залучити білорусів до війни. "Білоруське військо відмовляється воювати проти України", - написав політик у Twitter.

В NYT наводять думки західних та українських оглядачів, які вважають пряму участь Білорусі у війні не вирогідною, бо це може спровокувати внутрішні конфлікти в Білорусі.

А от новини "Вишеградської четвірки" радять не забувати про роль Лукашенка у нападах Росії проти України.

"Війна має завершитись не лише військовою поразкою Росії, але і зміною режиму Білорусі", - йдеться в дописі групи у Twitter.

Оглядачі групи вказують - поки Лукашенко при владі, залишається загроза нападів на країни Балтії та Польщу з території Білорусі, зокрема йдеться про загрозу об'єднання сил Білорусі та Калінінградської області Росії для можливого нападу на Сувальський коридор.

"Прямо із путінських сценаріїв стосовно Чечні". Так відреагував британський аналітик Семуель Рамані на повідомлення про напади а також про підготовки Росією терористичних нападів в білоруському Мазирі, щоб затягнути Білорусь.у війну.

Росія прагне переконати Білорусь вступити у війну, бо російські війська потерпають від значних втрат, вказує в коментарі Express UK аналітик Марк Войджер. В липні заплановані білоруські військові навчання і "вони викликають занепокоєння, адже, на жаль, Росія та її союзники постійно використовували військові навчання, щоб замаскувати свої агресивні дії".

Більше

XS
SM
MD
LG