Актуально
Проблеми на вугільних шахтах України
В уряду сьогодні нема чіткої політики по відношенню до вугільних шахт, вважає директор фірми „Карбон” Всеволод Гончаров. За його словами, Міністерству палива та енергетики легше виділити десятки мільйонів гривень на закриття шахт, ніж вдвічі менші суми на їх реорганізацію.
„Фірма „Карбон” у невеличкому місті Шахтарськ опинилась на межі закриття. Її директор Всеволод Гончаров каже, що причина банальна -- Міністерство палива та енергетики відмовляється виплатити державну позику на розвиток підприємства.
Раніше з 16 мільйонів гривень, які просила шахта, уряд погодився виплатити шість, однак зараз справа затягується, а чиновники пояснюють свою відмову тим, що шахта не належить до державної форми власності. В той же час, за словами Гончарова, існує спеціальний наказ Кабінету Міністрів, який регулює виділення позик підприємствам будь-якої форми власності.
Обурені шахтарі вже кілька місяців пікетують владні установи у Києві і проводять мітинги у Шахтарську, проте жодних результатів це поки що не дало. Всеволод Гончаров дивується, що сьогодні владі легше виділити 35 мільйонів на закриття шахти, ніж 16 на її розвиток і вважає, що нинішня влада взагалі не уявляє собі що робити з вугільними підприємствами:
«Сьогодні чіткої політики по вугільних шахтах нема. Все спонтанно, кожен уряд приходить і щось вигадує своє. Нічого конкретного немає. Нема чіткого аналізу. Нема чіткої позиції у цій справі. Світові запаси – 900 мільярдів, у нас - 60 мільярдів. І так до цього ставитись! У радянські часи Україна видобувала 185-215 мільйонів тонн вугілля, щорічно. А сьогодні – вісімдесят».
Історія з шахтою „Карбон” достатньо показова. У Шахтарську вже заплановано закрити кілька шахт, проте додаткові робочі місця для звільнених не створюються. Керівництво шахти наполягає на її перспективності і обіцяє, у разі отримання державної позики, вирішити свої проблеми протягом кількох місяців і у наступні 7-8 років приносити державі прибутки.
Проте Міністерство палива та енергетики ще на початку року звертало увагу на Шахтарськ, відзначаючи низьку рентабельність шахт та збільшення заборгованостей. Цьогорічне погіршення фінансового стану підприємств у міністерстві пов’язують із спадом видобутку вугілля і відсутністю коштів на технічне переоснащення. Але поступово кошти знаходяться, і у Мінпаливі сподіваються, що галузь покращить свою роботу.
В принципі всі розуміють, що рано чи пізно, у вугільній галузі доведеться наводити порядок. Щороку в українських шахтах гинуть сотні людей. Нове обладнання потребує нових капіталовкладень, а грошей на шахтах часто не вистачає навіть на виплату заробітної плати. Програма ліквідації шахт, що діє в Україні з 96-го року, поки що не здобула схвалення і підтримки. І навряд чи найближчим часом у вугільній галузі України відбудуться суттєві зрушення, вважають експерти.
Всі новини дня
Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.
Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.
- Голос Америки
США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео
Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.
- Голос Америки
З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.
USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.
Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.
“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.
Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.
Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу
Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.
На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.
Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.
18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.
З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.
Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.
У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.
- Associated Press
«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Форум