Спеціальні потреби

Україна вирiшує проблеми з газовими розрахунками


Україна і Туркменістан домовляються про постачання газу. Прем`єр-міністр Юрiй Єхануров визнав існування проблеми із розрахунками і пообіцяв достроково погасити борги. Однак підписання довгострокового міждержавного контракту відкладено на невизначений термін.

Україна визнає існування заборгованості за поставлений туркменський газ і обіцяє її погасити. Такий результат візиту глави уряду Юрія Єханурова до Ашгабаду, повідомляє прес-служба Кабміну. За словами прем`єр-міністра, головні претензії Туркменії - до товарних поставок з України. Вони приходять невчасно, іноді незадовільної якості, як скажімо старі перефарбовані локомотиви. Але оплата грошима здійснюється навіть із випередженням графіку, заявив український урядовець. Єхануров пообіцяв взяти питання розрахунків під свій особистий контроль і повністю розрахуватися вже до кінця року.

В подальшому оплата за газ здійснюватиметься виключно в грошовій формі. Президент Туркменістану Сапармурат Ніязов в свою чергу гарантував постачання газу. А от із підписанням довготерміновго контракту успіхи виглядають скромніше. Сам Єхануров після завершення переговорів висловився не дуже оптимістично. Він сказав, що про підписання 25-річного контракту поки що говорити важко. І такі перспекитви треба розглядати лише за участі Російської Федерації. В той же час Єхануров каже, що моменти газового контракту вже узгоджені, і вимагають лише деяких уточнень.

25-річну угоду планували підписати ще у вересні. Однак тоді президент Туркменістану Ніязов скасував свій візит до Києва. Начебто через значну заборгованість українських споживачів за газ. В той же час Туркменістан уклав довготривалу угоду із Росією, якою зобов`язувався продавати їй всі надлишки газу.

Оглядачі кажуть, що Україна буде змушена домовлятися із «Газпромом». Той, в свою чергу, шантажує піднятям ціни газу більш ніж втричі – до європейського рівня. В якості альтернативи пропонує спільне управління українською газотранспортною системою. Отож російсько-українські переговори обіцяють бути складними.

Очевидно, прем`єр Єхануров отримав більше повноважень, ніж його попередниця. Юлія Тимошенко заявляла, що президент Ющенко просив її не втручатися у питання постачання газу в Україну. Переговори від імені України вели глава «Нафтогазу» та міністр енергетики.

XS
SM
MD
LG