Спеціальні потреби

Київ може пiдвищити оренду для флоту РФ


Україна може збільшити плату за базування російського флоту в Криму майже в 20 разів. Розрахунки державних експертів показують, що нинішня орендна ставка значно занижена, кажуть урядовці. Гроші будуть лише однією з тем міждержавних переговорів по флоту, які почнуться у Києві на початку наступного тижня. Рада національної безпеки і оборони України вже затвердила перелік вимог до партнерів.

Переговори із Росією про перебування її флоту в Криму почнуться в Києві в день закоханих – 14 лютого. Однак вже нині виглядає, що дискусії будуть далеко не святковими. Рада національної безпеки і оборони визначила коло проблемних питань, які піднімуть в першу чергу.

Україна домагатиметься повернення чорноморських маяків всього гідрографічного обладнання, каже секретар РНБО Анатолій Кінах:

Україна як незалежна держава несе стовідсоткову відповідальність за безпеку в своїх територіальних водах. І повинна мати вплив і керувати ситуацією на об`єктах гідрографії. Тому всі маяки і об`єкти гідрографії є українською власнiстю».

Кінах сподівається, що ситуацію з маяками вдасться врегулювати, як також ситуацiю з іншою нерухомістю. Лише в Севастополі на початковому етапі перевірки інспектори Фонду держамайна знайшли 148 гектарів землі, яку незаконно використовує російський флот. За ці ділянки місцевий бюджет міг би щороку мати десятки мільйонів гривень, каже Кінах. Українці також виявили у користуванні флоту майже 200 об`єктів, які не значаться в угодах про оренду.

Не задоволені українські чиновники й грошима, які Росія платить за перебування в Криму. Експерти припускають, що Київ спробує переконати партнерів внести зміни до базових угод 1997 року щодо вартості оренди. Нині вона менше 100 мільйонів доларів на рік, каже Кінах:

Держкомзем навів розрахунки, якщо використовувати сучасні стандарти орендної плати за землю, то на сьогодні вартість орендної плати за користування орендними ділянками Чорноморським флотом в Криму мінімум 1,8 мільярди доларів».

До цього часу Росія навідріз відмовлялася навіть обговорювати перегляд ставки оренди. Не має ясності й в іншому важливому питанні – що буде з російським чорноморським флотом після 2017 року, тобто закінчення терміну оренди. Українське керівництво уникає публічних коментарів на цю тему. Експерти кажуть – якщо Київ не хоче продовжувати угоду – йому треба починати переговори з Росією вже зараз. Адже перебазування флоту може тривати до десяти років.

Можливо, продовження оренди буде одним із важелів, яким Україна спробує переконати росіян підвищити орендну плату та віддати маяки, кажуть оглядачі.

XS
SM
MD
LG