Спеціальні потреби

Чому Україна позбулася ядерного арсеналу?


В час, коли увага свiту зосереджена на ядерних амбіціях Iрану, у вашингтонському Центрi Вудро Вiлсона вчора говорили про те, як i чому атомної зброї позбулася Україна.

Передусiм економічними мiркуваннями керувалася Україна, коли вона 12 років тому позбулася успадкованого після розпаду Радянського Союзу ядерного арсеналу, вважає американський вiйськовий iсторик Джозеф Гараган, який дослiджує історію ядерного роззброєння України. Виступаючи з доповiддю в Центрi Вудро Вiлсона, Гараган зазначив, що хоч деякi члени Верховної Ради України в той час виступали за збереження арсеналу для створення противаги росiйському та для зміцнення державного суверенiтету, перемiг таки саме економічний фактор.

За словами Гарагана, гіперінфляція та інші економічні проблеми, з якими тодi боролася Україна, як також перспектива отримання фінансової допомоги за роззброєння, переконали тодішню владу позбутися арсеналу, який на той час ставив Україну на третє мiсце після США та Росії у списку ядерних потужностей. Зрештою, додав історик, в 1993-1994 роках в Українi i так уже мало хто вiрив у стратегічну вартість цієї зброї.

Гараган назвав великим досягненням i зразком для інших країн укладену 14 січня 1994 року тристоронню американсько-українсько-росiйську угоду, згiдно з якою Україна в обмiн на роззброєння отримала гарантії безпеки та фінансову допомогу від Сполучених Штатiв, як також російське паливо для своїх атомних електростанцій. Досягненням історик назвав угоду попри те, що вона обiйшлася американським платникам податкiв у 630 мiльйонiв доларiв.

I хоч деякi американці вважають, що ці грошi можна було використати на внутрішні потреби - до речі один з присутнiх на доповіді гостей заявив, що Україна реального контролю над цією зброєю i так не мала, а лише шантажувала нею iнших для отримання фінансової допомоги - американський полiтикум загалом дотримується протилежної думки. Як заявив у вiдповiдь на зауваження про шантаж присутнiй у залi колишний посол США в Києвi Вільям Міллер, Українi слiд вiддати належне, що вона самостійно вирiшила зробити нашу планету безпечнішою. Вибiр стати без`ядерною країною був українським вибором i ми повиннi вiдзначити цей факт, додав колишнiй дипломат.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG