Спеціальні потреби

Актуально

Чому Україна позбулася ядерного арсеналу?

В час, коли увага свiту зосереджена на ядерних амбіціях Iрану, у вашингтонському Центрi Вудро Вiлсона вчора говорили про те, як i чому атомної зброї позбулася Україна.

Передусiм економічними мiркуваннями керувалася Україна, коли вона 12 років тому позбулася успадкованого після розпаду Радянського Союзу ядерного арсеналу, вважає американський вiйськовий iсторик Джозеф Гараган, який дослiджує історію ядерного роззброєння України. Виступаючи з доповiддю в Центрi Вудро Вiлсона, Гараган зазначив, що хоч деякi члени Верховної Ради України в той час виступали за збереження арсеналу для створення противаги росiйському та для зміцнення державного суверенiтету, перемiг таки саме економічний фактор.

За словами Гарагана, гіперінфляція та інші економічні проблеми, з якими тодi боролася Україна, як також перспектива отримання фінансової допомоги за роззброєння, переконали тодішню владу позбутися арсеналу, який на той час ставив Україну на третє мiсце після США та Росії у списку ядерних потужностей. Зрештою, додав історик, в 1993-1994 роках в Українi i так уже мало хто вiрив у стратегічну вартість цієї зброї.

Гараган назвав великим досягненням i зразком для інших країн укладену 14 січня 1994 року тристоронню американсько-українсько-росiйську угоду, згiдно з якою Україна в обмiн на роззброєння отримала гарантії безпеки та фінансову допомогу від Сполучених Штатiв, як також російське паливо для своїх атомних електростанцій. Досягненням історик назвав угоду попри те, що вона обiйшлася американським платникам податкiв у 630 мiльйонiв доларiв.

I хоч деякi американці вважають, що ці грошi можна було використати на внутрішні потреби - до речі один з присутнiх на доповіді гостей заявив, що Україна реального контролю над цією зброєю i так не мала, а лише шантажувала нею iнших для отримання фінансової допомоги - американський полiтикум загалом дотримується протилежної думки. Як заявив у вiдповiдь на зауваження про шантаж присутнiй у залi колишний посол США в Києвi Вільям Міллер, Українi слiд вiддати належне, що вона самостійно вирiшила зробити нашу планету безпечнішою. Вибiр стати без`ядерною країною був українським вибором i ми повиннi вiдзначити цей факт, додав колишнiй дипломат.

Всі новини дня

Німеччина не має систем Patriot, які вона могла б передати Україні але буде підтримувати Україну стільки, скільки потрібно - Тобіас Лінднер

Одне з відкритих питань - перспективи надання західними партнерами систем Patriot. Раніше влада Польщі запропонувала розмістити на українській території систему Patriot, яку Німеччина запропонувала надати Польщі.

Потік переселенців не зменшується: як у Молдові благодійники вітають українців. Відео

За минулі майже 10 місяців, понад півмільйона вимушених переселенців із України перетнули кордон із Молдовою у пошуку безпечного притулку. Благодійники, які й організовують тимчасовий прихисток для українців, кажуть: потік переселенців не зменшується.

США будуть посилювати санкції проти Ірану та Росії. Відео

США будуть посилювати санкції проти Ірану та Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:30 0:00

Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 275 мільйонів доларів. Фокус саме цього пакету - на укріпленні протиповітряної оборони України та захисті життєво-важливої інфраструктури.

«Цей пакет надасть Україні нові спроможності для посилення протиповітряної оборони», – речниця Білого Дому Карін Жан-П’єр. Відео

«Цей пакет надасть Україні нові спроможності для посилення протиповітряної оборони та протидії загрозам, які надходять від іранських безпілотників, які Росія використовує для нападу на життєво важливу інфраструктуру України та вбивства українських цивільних», – Карін Жан-П’єр, речниця Білого Дому

Іранська підтримка російського війська зросте у найближчі місяці, очікують в Білому домі  

Фото оприлюднене армією Ірану через АР. Дрон, запущений із військового корабля. 25 серпня 2022 року. Associated Press

Військова співпраця Росії та Ірану перетворилась на “повноцінне оборонне партнерство” і лише зростатиме найближчим часом, - про це під час розмови з журналістами у п'ятницю, 9 грудня,заявив Джон Кірбі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США у Білому домі.

“Ми очікуємо, що іранська підтримка російського війська лише зростатиме у найближчі місяці. Ми навіть вважаємо, що Іран розглядає питання продажу сотень балістичних ракет з Ірану в Росію. Ми також бачили повідомлення про те, що Москва та Тегеран розглядають можливість створення лінії спільного виробництва смертоносних дронів у Росії. Ми закликаємо Іран змінити курс, і не вдаватись до цих дій”, - заявив Кірбі.

За його словами, Росія зі свого боку пропонує Ірану “безпрецедентний рівень військової та технічної підтримки”, зокрема із розробки зброї та тренування військових.

Джон Кірбі: “В рамках цієї співпраці нас турбує, що Росія має намір надати Ірану передові військові компоненти. Москва може надавати Тегерану таке обладнання, як вертольоти та системи ППО. Є повідомлення, що цієї весни іранські пілоти тренувалися в Росії, щоб навчитися управляти Су-35. Це свідчить про те, що Іран може почати отримувати літаки протягом наступного року. Ці винищувачі значно посилили б військово-повітряні сили Ірану, порівняно з їхніми регіональними сусідами”.

Сполучені Штати вважають російсько-іранське партнерство таким, що несе загрозу “не лише Україні, але й для сусідів Ірану в регіоні”.

“Ми поділилися цією інформацією з партнерами на Близькому Сході по всьому світі, - заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки у Білому домі. - І ми збираємося використовувати всі інструменти, які є в нашому розпорядженні, щоб викрити та перешкодити цій діяльності”.

Представник Білого дому оголосив, що Сполучені Штати 9 грудня запровадили санкції щодо трьох російських організацій, причетні до придбання та використання іранських безпілотників.

“До цих суб'єктів належать Повітряно-космічні сили Росії, які, як вважається, є бенефіціаром угоди між Росією і Іраном про передачу дронів, російський 924-тий державний центр дронної авіації, який відправляв персонал до Ірану для навчання на іранських безпілотниках”, - розповів Джон Кірбі.

За його словами, США мають намір створити групу із країн-однодумців, щоб обговорити загрози від російсько-іранської співпраці.

“Ми продовжуватимемо працювати з нашими союзниками та партнерами, а також з ООН, щоб притягнути їх до відповідальності. Ми працюємо з іншими країнами, аби гарантувати, що їхня юрисдикція не буде експлуатована Росією чи Іраном, і щоб запобігти оборонним транзакціям для підтримки цієї діяльності”, - повідомив Джон Кірбі.

Кірбі запевнив, що США продовжуватимуть співпрацювати з союзниками та партнерами, аби Україна мала все, що їй потрібно для захисту та відновлення, зокрема, обладнання протиповітряної оборони та підтримку для захисту електромереж.

Більше

XS
SM
MD
LG