Спеціальні потреби

Актуально

Питання політики щодо Іраку дедалі загострюється

Питання іракської політики дедалі загостюється в Сполучених Штатах, де в листопаді цього року, рівно посередині теперішнього терміну урядування президента Джорджа Буша, проходитимуть вибори законодавців.

Очолена США коаліція спромоглася здобути в Іраку швидку перемогу та усунути від влади режим Саддама Хусейна. Багато важчою справою виявилося встановлення в цій країні стабільного миру. За останній рік послабилася підтримка військових дій та політики адміністрації Буша стосовно Іраку американськими виборцями. Їх непокоять повідомлення про втрати солдат та насильство і хаос, кінця і краю яким не видно. Карлин Боуман веде спостереження за змінами громадської думки з одного із столичних мозкових центрів. На її думку це відбувається через те, що більшість американців стривожені, коли війська США в небезпеці, і вони хочуть почути від Президента про його наміри, водночас прагнучи запевнитись, що ці плани реалізуються ефективно. А останні події викликали у них сумніви щодо ефективності.

Президент Джордж Буш почав втрачати підтримку громадськості після свого переобрання на другий термін у 2004 році. Це сталося частково через підвищення цін на пальне та піддану значній критиці реакцію уряду на нанесені ураганом Катріна збитки. Однак на думку політичного аналітика Стюарта Ротенберґа, громадськість найбільше непокоїть центральна проблема президентства Буша - Ірак. За його словами фактично це й підірвало довіру до Джорджа Буша, поставило під питання його здатність керувати і стало найбільшим фактором поглиблення його внутрішньої політичної проблеми.

Декілька останніх опитувань громадської думки свідчать про те, що більшість американців сьогодні виступають проти війни у Іраку. Вони не вірять, що зроблений три роки тому крок був вартий того і побоюються, що в Іраку назріває громадянська війна. Виборці наразі запитують самі себе, а навіщо ми туди влізли? Бо головної підстави, тобто зброї масового ураження, як виявилося, там немає. І те, куди ця війна завела Сполучені Штати, поставило питання стосовно політики адміністрації і того, як вона цю війну веде. Президентові Бушу відомі настрої громадськості стосовно війни. Він виступив з рядом промов в країні, в надії заручитися громадською підтримкою. Цей виступ відбувся в лютому і там він сказав таке: «Ми виправляємо те, що не спрацювало. Ми продовжуватимемо вдаватися до необхідних змін, щоб завершити місію, перетворити Ірак на країну спроможну себе боронити, захищати та стати міцним союзником у боротьбі з терором».

Республіканці, які підтримують політику президента, плекають надію, що ситуація в Іраку покращиться ще перед виборами законодавців у листопаді. У свою чергу демократи планують використати іракську ситуацію в своїх політичних змаганнях та здобути в Конгресі більшу кількість місць для своїх депутатів. Однак в цілому, демократи не мають спільної платформи стосовно війни в Іраку. Деякі з них навіть вимагають негайного виведення військ з цієї країни. Конгресмен-демократ зі штату Пенсильванія Джон Мурта спочатку війну підтримував. А сьогодні він має протилежну думку. Війна в Іраку, за його словами, вийшла за рекламовані межі. Вона засвідчила хибність обгорнутої ілюзією політики. Втім, мало хто з опитаних американців вірить, що демократи, будучи при владі, поводилися б в Іраку інакше. Можливо демократи і не в силі змінити ситуацію зараз. Втім, все може змінитися після виборів законодавців у листопаді. Саме це голосування відіграватиме роль своєрідного референдуму стосовно проваджуваної адміністрацією Буша політики в Іраку.

Всі новини дня

Показати війну через мистецтво – у Варшаві експонується виставка “Україна. Під іншим небом”. Відео

Фото зруйнованих будинків та понівечених російським снарядами полів. Символічно хрест на хрест заклеєні вікна. Колискова для вбитих дітей. Це виставка “Україна. Під іншим небом”, яка відбувається зараз у Варшаві.

Сенатори США: Зупинити Путіна – в інтересах нацбезпеки Європи та США. Відео

Сенатори США: Зупинити Путіна – в інтересах нацбезпеки Європи та США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

«Чим більше звірств ми бачимо від Путіна та росіян, тим більше Захід відданий ідеї припинили ці звірства», - заявила сенаторка-демократка Джин Шагін. «Українців не залякати бомбардуванням цивільного населення, - бо знають, що поставлено на карту», - наголосив cенатор-республіканець Піт Рікеттс.

Лідери ЄС схвалили спільні закупівлі боєприпасів для України

Лідери 27 країн-членів блоку дали своє політичне схвалення на саміті в Брюсселі 23 березня

Лідери Європейського Cоюзу схвалили план відправки Україні мільйона артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців.

Міністри закордонних справ і оборони ЄС схвалили цей план на початку тижня, а лідери 27 країн-членів блоку дали своє політичне схвалення на саміті в Брюсселі 23 березня.

«Беручи до уваги інтереси безпеки й оборони всіх держав-членів, Європейська рада вітає домовленість щодо термінової доставки в Україну боєприпасів класу «земля-земля» й артилерійських боєприпасів, а також, за запитом, ракет, у тому числі шляхом спільних закупівель і мобілізації належного фінансування», – йдеться в заяві за підсумками зустрічі.

Лідери ЄС також повторили «своє рішуче засудження» агресивної війни Росії проти України, яка є «явним порушенням Статуту ООН», і наголосили на непохитній підтримці Європейським союзом незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України.

«Росія має припинити свою агресію і негайно, повністю та беззастережно вивести всі свої сили з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів», – наголошується в заяві.

Лідери країн ЄС також наголосили, що Європейський союз залишається відданим збереженню і збільшенню колективного тиску на Росію, у тому числі шляхом можливих подальших обмежувальних заходів, і продовженню роботи над обмеженням ціни на нафту разом з партнерами.

Президент України Володимир Зеленський під час відеозвернення подякував лідерам за ініціативу.

22 березня стало відомо, що Іспанія приєднується до угоди Європейського союзу зі спільної закупівлі боєприпасів для України. Таким чином, кількість країн Євросоюзу, які долучилися до спільної ініціативи, збільшиться до 18. Також до неї приєдналася Норвегія

Україна становить фундаментальний інтерес для США та глобальної безпеки - генерал Міллі

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі свідчить під час слухань підкомітету Палати представників щодо бюджету, запропонованого президентом Байденом для Міністерства оборони, Вашингтон, США, 23 березня 2023 р. REUTERS/Michael A. McCoy

Стратегію Сполучених Штатів щодо України детально роз'яснив під час представлення бюджетних пропозицій у Палаті представників США голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі.

У ході слухань 23 березня генерал Міллі отримав запитання від конгресмена-республіканця Маріо Діаз-Баларта щодо стратегії США стосовно підтримки України та відповів, що вона чітко озвучена президентом Джо Байденом. “Стратегічною метою є захист міжнародного порядку, встановленого глобально у 1945 році, - уточнив генерал Міллі. - Ми досягнемо цього, коли Україна залишатиметься вільною суверенною незалежною країною з усіма своїми територіями. Тоді ви знатимете, що цей порядок, заснований на правилах, захищено”.

За словами генерала, якщо світовий порядок не буде захищено, на той час, оборонні бюджети подвояться, бо "тоді йтиметься не про конкуренцію великих сил, а конфлікт великих сил, що стане надзвичайно небезпечним для всього світу”.

Боротьба України є екзистенційною для України і становить важливий національний інтерес, який є фундаментальним для Сполучених Штатів, європейської та глобальної безпеки.
Марк Міллі

Боротьба України є екзистенційною для України і становить важливий національний інтерес, який є фундаментальним для Сполучених Штатів, європейської та глобальної безпеки, додав генерал Марк Міллі.

Конгресмен-республіканець Кріс Стюарт уточнював, чи стратегія щодо України включає звільнення Криму. Генерал Міллі відповів, що це є максималістичною метою, озвученою українським президентом публічно.

“Це мета, якої надзвичайно важко досягнути, - сказав Міллі. - Наше завдання полягає в тому, щоб допомогти Україні захистити себе. Сполучені Штати не воюють з Росією, навіть якщо вона намагається це подати саме так. Ми допомагаємо країні захищатися”.

Своєю чергою, під час слухань міністр оборони США Ллойд Остін подякував Конгресу “за неймовірну підтримку протягом року” та наголосив, що Україна завдяки західним має не лише системи озброєння та боєприпаси, необхідні для збереження ефективності на полі бою, але допомога від США “дозволяє також українцям інвестувати у майбутні можливості” для самооборони.

Перший запуск ракети, надрукованої на 3D-принтері провалився

Глядачі на мисі Канаверал, Флорида, під час запуску ракети Terran I, 22 березня 2023 року

Ракета, майже повністю виготовлена з частин, надрукованих на 3D-принтері, здійснила перший запуск в середу ввечері, але впала через три хвилини польоту не досягнувши орбіти.

На борту випробувального польоту Relativity Space не було нічого, крім першого металевого виробу надрукованого на 3D-принтері шість років тому.

Стартап хотів вивести сувенір на орбіту заввишки 125 миль (200 кілометрів) на кілька днів, перш ніж увійти в атмосферу і згоріти разом із верхнім ступенем ракети.

Як виявилося, перший ступінь, після старту ракети зі космодрому на мисі Канаверал, відокремився, як було заплановано. Але верхній ступінь спалахнув, а потім вимкнувся та впав в Атлантичний океан.

Це третя спроба запуску з місця, де колись була ракетна установка. Раніше цього місяця Relativity Space прибула за півсекунди після запуску, двигуни ракети загорілись, а потім раптово вимкнулися.

Хоча верхній ступінь вийшов з ладу, і місія не вийшла на орбіту, «перші запуски завжди вражають, і сьогоднішній політ не став винятком», — сказала коментатор запуску Relativity Space Арва Тізані Келлі після запуску в середу.

Більшість 33-метрової ракети, включно з її двигунами, створено на величезному 3D-принтері компанії в Лонг-Біч, Каліфорнія.

Relativity Space повідомила, що металеві частини, надруковані на 3D-принтері, становлять 85% ракети під назвою Terran. Більші версії ракети матимуть ще більше, а також їх можна буде багаторазово використовувати для кількох польотів.

Інші космічні компанії також покладаються на 3D-друк, але деталі складають лише невелику частину їхніх ракет.

Заснована в 2015 році парою молодих аерокосмічних інженерів, Relativity Space привернула увагу інвесторів і венчурних капіталістів.

Відділ охорони здоров’я та науки Associated Press отримує підтримку від Науково-освітньої медіа-групи Медичного інституту Говарда Хьюза. AP несе повну відповідальність за весь вміст

Більше

XS
SM
MD
LG