Спеціальні потреби

Актуально

Думки експерта на тему ядерної енергiї

Напередодні від’їзду на конференцію в Київ, присвячену двадцятій річниці Чорнобильської трагедії, Кен Боссо́нг, спів-голова Українсько-aмериканської eкологічної aсоціації, подiлився з нами своїми думками щодо чорнобильської проблеми та ядерної енергiї взагалi. З ним розмовляв Володимир Звiглянич.

ВЗ: Пане Боссонг, якою була ваша перша думка, коли ви дізналися про Чорнобиль?

КБ: Це була катастрофа, яка очікувала, щоб статися... У сімдесят дев’ятому році американці вже дізналися про небезпеку, яку становить ядерна енергія, я маю на увазі аварію на АЕС Трi-Майл-Айленд у Пенсильванії. Чорнобильська катастрофа була схожа на неї, але із значно серйознішими наслідками.

ВЗ: Як би ви пояснили розбіжності в оцінці впливів цієї катастрофи на здоров’я людей з боку різних агенцій, наприклад, ООН, МАГАТЕ, Ґрінпіс?

КБ: Тут кілька причин. Насамперед, початок захворювань, викликаних радіацією, спостерігається не відразу, а через двадцять-двадцять-п’ять-тридцять років. Тому це породжує численні дебати щодо конкретних причин цих хвороб: чи це вплив радіації? Чи результат погіршення здоров’я, не пов’язаного з нею? А, може, це наслідок поганого харчування? Або браку фізичної активності і зловживання алкоголем та тютюном? По-друге, тут присутній і елемент політики. У багатьох дослідженнях ті, хто є проти атомної енергії, можуть бачити речі у гіршому світлі, аніж насправді. Але рівною мірою ті, хто виступає за розвиток ядерної енергетики, схильні применшити серйозність впливів радіації на здоров’я населення.

ВЗ: Україна планує спорудити ще одиннадцять нових атомних реакторів. Чи ви уважаєте це доцільним після двадцяти років з моменту аварії на ЧАЕС?

КБ: Абсолютно ні. Це недоцільно для України, це недоцільно також і для США, де пропонується спорудити подібну кількість реакторів. Як Сполучені Штати, так і Україна, мають можливість великою мірою скоротити нераціональні витрати енергії в своїх економіках шляхом запровадження сучасних енергозберiгаючих технологій. Що важливіше, обидві країни мають можливість також запроваджувати відновлювальні ресурси енергії--сонячної, вітрової, гідротермічної, біо-паливної, щоб задовольнити двадцять-сорок відсотків власних енергопотреб. І ці технології з погляду їхньої ефективності є набагато дешевші, технологічно спроможніші з погляду швидкості застосування, і екологічно безпечніші, аніж ядерна енергія. Тому немає жодного сенсу у виборі гіршого варіанту, якщо у наявності стільки кращих можливостей.

ВЗ: І, нарешті, про що буде ваша доповідь на коференції в Києві?

КБ: Я планую обговорити там можливості для України розвивати її ресурси відновлювальної енергії, відповідні технології, як також можливість інвестування у енергозберігаючі технології з метою радикального зменшення енерговитрат на одиницю продукції в Україні. Не лише від ядерної енергії, але й від імпортного газу і нафти, щоб країна могла задовольняти велику долю власних енергопотреб за рахунок значно екологічно чистіших технологій вітчизняного виробництва, які б розвивали українську економіку і гарантували їй безпеку.

Всі новини дня

“Путін не переможе”, заявляють на мадридському саміті НАТО

Єнс Столтенберґ на саміті НАТО у Мадриді 29 червня 2022 р.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив на зустрічі керівників країн - союзниць, що у відповідь на войовничість Росії альянс зміцнюється й зосереджує більші оборонні потужності на сході Європи.

“Путін хотів, щоб НАТО було менше, але НАТО буде більше”, - сказав Столтенберґ на саміті у Мадриді, де очікують офіційного запрошення Фінляндії та Швеції, які подали заявки на вступ після початку відкритого російського вторгнення в Україну.

Іспанський прем’єр-міністр Педро Санчес, господар саміту, заявив, що союзники вдадуться до конкретних кроків на тлі того, що Росія тепер стала головною загрозою.

“Ми посилаємо Путіну потужну заяву: Ви не переможете”, - сказав Санчес.

На саміті НАТО очікують звернення українського президента Володимира Зеленського, який раніше дав зрозуміти, що далі закликатиме союзників посилювати збройну допомогу Україні для захисту від російської агресії.

Вступ в НАТО залишається проголошеною метою України, і це зафіксовано в українській конституції, але в умовах війни питання поступилося більш нагальним завданням, таким як негайна практична військова підтримка.

Представники Києва раніше також натякали, що Україна може розглядати різні варіанти міжнародних договорів, які б гарантували українську безпеку й суверенітет.

Столтенберґ розмовляв зранку з президентом Джо Байденом, якому він подякував за відданість США головним принципам північноатлантичного альянсу.

Напередодні він сказав, що мадридський саміт буде "поворотним” для НАТО.

“Ми узгодимо засадничі зміни в стримуванні й обороні з більшою кількістю сил швидкого реагування, з більшими силами на передових рубежах, де буде розташовано більше устаткування. Ми узгодимо всеосяжний набір допомоги України, щоб підтримати її право на самооборону”, - наголосив генеральний секретар.

“Надзвичайно важливо, щоб ми були готові і надалі постачати допомогу, бо Україна зараз постала перед брутальністю, якої ми не бачили у Європі з часів Другої Світової війни", - підкреслив він.

Студія Вашингтон. Мета саміту НАТО та головні очікування
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Українки у США друкують та продають футболки з відомою маркою Укрпошти. Відео

Українки у США друкують та продають футболки з відомою маркою Укрпошти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:51 0:00

Українці у США вболівають за Україну та як можуть наближають перемогу у війні. Мар’яна та Аня вирішили друкувати та продавати футболки з відомою маркою Укрпошти, на якій зображений затоплений крейсер Москва. З ними спілкувалася Ірина Соломко.

Історія родини з Ірпеня: “Не боїшся, що тебе вбʼють, боїшся, що тобі знову доведеться тікати”. Відео

Однією з початкових цілей Росії було захопити Київ за декілька днів. В перші тижні повномасштабного вторгнення окупаційні війська зайшли в міста поблизу української столиці. Серед інших громад, від російської армії сильно постраждав Ірпінь. Деталі – від Анни Чернікової.

Колишній міністр закордонних справ Литви: «Для НАТО прийшов час себе показати». Відео

У Литві відзначають посилення сил НАТО на східному фланзі - про це в інтерв’ю Голосу Америки розповів колишній міністр закордонних справ цієї країни Лінас Лінкявічус. Він також порівняв НАТО з Феррарі, яка задовго стоїть у гаражі.

Скільки HIMARS потрібно Україні для переваги? - оцінка генерала Годжеса. Відео

Скільки HIMARS потрібно Україні для переваги? - оцінка генерала Годжеса. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:38 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG