Спеціальні потреби

Про Чорнобиль говорили в Iнститутi Кеннана


З нагоди річниці Чорнобиля в Інституті Кеннана в американськiй столицi була проведена конференція, на якiй науковці, представники міжнародних організацій, історики, медики обговорювали наслідки катастрофи: стан здоров'я населення, проблему побудови нового укриття, стан забруднення довкілля. Учасники конференції також не оминули питання контроверсійного звіту МАГАТЕ, оприлюдненого у вересні 2005 року.

Конференцію, присвячену двадцятій річниці чорнобильської катастрофи у Кеннaнському інституті відкрив посол України у Сполучених Штатах Олег Шамшур, який наголосив, що навіть двадцять років опісля проблема Чорнобиля лишається актуальною і потребує уваги якомога більшого кола людей -- як в Україні, так і за її кордонами.

«Ми розраховуємо на продовження міжнародної допомоги для вирішення найбільш серйозних сьогоднішніх проблем Чорнобиля. А це -- побудова нового укриття четвертого реактора, оскільки старе укриття, яке зберігає двісті тисяч тонн ядерних відходів розвалюється швидкими темпами. Ситуація є надзвичайно загрозливою і ми не можемо чекати ні секунди».

Посол Шамшур також закликав провести більш глибокі технологічні, біологічні, медичні та соціальні дослідження наслідків Чорнобиля.

Учасники конференції серед іншого обговорювали питання контроверсійного звіту Мiжнародного агентства з атомної енергiї, у якому, за словами деяких експертів, наслідки Чорнобиля применшені. Позицію агенства на конференції відстоював директор Відділу ядерної безпеки МАГАТЕ Дідьє Люва:

«На сьогоднішній день у нас немає надійної інформації та даних, які б підтверджували безпосередній зв'язок між радіацією та захворюваннями, за винятком раку щитовидної залози у дітей. І я мушу сказати, що Всесвітня організація охорони здоров'я витратила багато ресурсів на пошук цих даних».

Мюррей Фешбах, старший науковий спiвробiтник Центру Вудро Вілсона, натомість стверджує, що МАГАТЕ невиправдано звузило регіон, який постраждав від Чорнобиля, до лише трьох країн -- України, Білорусі та Росії. Крім того, МАГАТЕ безпосередніми наслідками катастрофи визнало лише променеву хворобу та рак щитовидної залози у дітей. Інших захворювань, які, на думку багатьох експертів, пов'язані із викидом радіації, МАГАТЕ у свій звіт не включило, зазначив Фешбах.

Під час конференції також обговорювався і політико-історичний аспект Чорнобиля. Так, перед аудиторією виступив автор кількох книжок про Чорнобиль, професор Університету Альберти Дейвід Марплс. Науковець закликав до перегляду звіту МАГАТЕ, продовження досліджень наслідків Чорнобиля та пошуків шляхів попередження подібної катастрофи у майбутньому.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG