Спеціальні потреби

Актуально

Участь України у космiчнiй конференції в США

Днями у Вашингтоні проходила конференція НАСА, присвячена дослідженням Місяця. Серед дванадцяти країн, представлених на конференції, була і делегація Управління космічних програм та досліджень Національного космічного агентства України. Керівник управління Олег Федоров, який очолював українську делегацію, був гостем нашої студiї. З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе.


МҐ: Дякую, що завітали до нас у студію. Мушу визнати, що ви перший представник космічної сфери у нашій програмі, хоча про космос ми розповідаємо досить часто. I перше запитання: отже якими є інтереси України у космосі?

ОФ: Я повинен сказати, що наразi Україна розробляє нову космічну програму з дорученням президента на майбутні п`ять років. Ми розробляємо нову програму, нову стратегію України в космосi. Це дуже важливе завдання i серед основних моментiв я повинен зазначити, що мiжнародне спiвробiтництво з такими країнами як Сполучені Штати, Росiя, країни Європи – це є прiоритетом космічної програми. А серед проектiв слiд назвати наукові проекти, проекти застосування космічних технологій. Перш за все, це – спостереження Землі з космосу. Це є дуже важливим для України, для її економічного, наукового розвитку.

МҐ: Скажiть, будь-ласка, чому сьогоднi можуть повчитись фахiвцi двох країн – я маю на увазi Сполучених Штатiв i України – однi в одних.

ОФ: З точки зору нової стратегії, яку розробляють Сполучені Штати зi світовою спiльнотою, так знавою стратегією «Exploration», тобто «Дослiдження», дослiдження навколоземного простору, Місяця, Марса i далi – i це є дуже важлива річ для України i ми можемо щось сказати в цiй стратегії. Наразi вiдбувається погодження того, що ми маємо зробити в космосi, вивчаючи планети сонячної системи. Тому Україна має певний досвід – i технологічний i науковий – для того, щоб запропонувати в цю стратегію свiй вагомий внесок. Слiд згадати i про мiсячний модуль, який розроблявся в Дніпропетровську за минулих часiв, i дослiдження Місяця, якi роблять нашi вчені, нашої Академії Наук. Ми обговорювали з науковою спiльнотою декілька можливостей того, що ми маємо зробити i зараз це дуже надихаюча перспектива для нас, оскiльки американські колеги i європейські колеги зацiкавленi у залученні українських фахiвцiв до цієї програми.

МҐ: Які на сьогоднi iснують спільні проекти у дослідженні космосу?

ОФ: Ну, усім вiдомий комерцiйний проект «Sea Launch» -- «Морський старт». Це – дуже важливе комерцiйне використання українських технологій. Усi знають, що українська ракета-носiй «Зеніт» використовується для комерцiйних запускiв. Це – здебільшого запуски американських телекомунiкацiйних супутників. Це дуже великий i найбiльш успiшний комерцiйний проект сучасності, я б сказав. Ми співробітничаємо у багатьох сферах. На жаль зараз закiнчилася дія угоди мiж Сполученими Штатами i Україною, i ми розробили уже нову угоду, в якiй ми передбачаємо дуже великий спектр спiвробiтництва. Будемо співробітничати i в наукових дослiдженнях i в застосуваннях космічний технологій, але мені здається, що цю тема – тема «Exloration» -- тобто дослiдження планет сонячної системи, яка є прiоритетом для Сполучених Штатiв, це буде головним пунктом наших переговорiв i у виробленні спільної стратегії.

МҐ: Ми говорили про спiвпрацю зi Сполученими Штатами. Чи є спiвпраця i з іншими країнами?

ОФ: Зрозумiло, традицiйним важливим партнером для нас є Росiя. Декілька мiсяцiв тому ми пiдготували вiдповiдну угоду. Одним з прiоритетiв є спiвробiтництво з європейськими країнами i ми теж маємо працювати спільно i ми пiдготували вiдповiднi пропозицiї для Європейського космічного агентства i дуже сподiваємося, що в першу, так звану першу європейську космічну програму, увiйдуть i українські проекти або проекти за участю українських вчених i фахiвцiв.

Всі новини дня

Марина В’язовська – про медаль Філдса, Україну та війну. Відео

Марина В’язовська – про медаль Філдса, Україну та війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

"Це велика честь". Українка Марина В’язовська отримала престижну нагороду з математики – медаль Філдса. В інтерв’ю журналістам АР вона каже, що для неї це велика честь і відповідальність. Вона також поділилася, як на неї вплинула війна

Скільки може тривати російська війна в Україні – коментарі американських законодавців. Відео

Скільки може тривати війна Росії в Україні - коментують законодавці США із демократичної та республіканської партій. Частина з них кажуть, що на такій високій інтенсивності, війна не може тривати довго. Інші передбачають, що повного виведення російських військ, зокрема із Криму, може не статися.

Що означає для України можливість відставки Джонсона – подробиці. Відео

Що означає для України можливість відставки Джонсона – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:59 0:00

Над прем'єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном знову нависла загроза відставки. За минулу добу вже понад 30 членів уряду Джонсона склали свої повноваження. Що буде далі, і яке значення це матиме для України – розповідає Богдан Цюпин.

Розблокування українських портів – у центрі уваги розмови держсекретаря США Блінкена та голови МЗС України Кулеби – Держдеп

держсекретарь США Ентоні Блінкен та голова МЗС України Дмитро Кулеба

Державний секретар США Ентоні Блінкен «засудив звірства Росії в Україні» та поїнформував українського колегу, міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу, про нові заходи, яке світове співтовариство готове ухвалити для розблокування українських портів, повідомив прессекретарь Державного департаменту Нед Прайс.

На брифінгу для журналістів у середу, 6 липня, він сказав, що напередодні зустрічі міністрів закордонних справ G20 на Балі та за підсумками самітів G7 і НАТО, голови дипломатичних відомств США та України обговорили «тверду рішучість Альянсу та партнерів підтримувати Україну, яка захищає свій суверенітет і територіальну цілісність від неспровокованої агресії Росії».

Також держсекретар, за словами Прайса, «надав оновлену інформацію щодо багатосторонніх зусиль щодо розв’язання військового блокування Росією експорту сільськогосподарської продукції з українських портів».

Ентоні Блінкен також обговорив безпекову допомогу США Україні та повідомив про «подальшу бюджетну підтримку України, підтвердивши непохитну відданість Сполучених Штатів демократичному, вільному та процвітаючому майбутньому України», - сказав Прайс.

Саміт країн-членів НАТО та держав-партнерів відбувся в іспанському Мадриді 28-30 червня.

Зустріч міністрів закордонних справ G20 розпочинається 7 липня на острові Балі, в Індонезії.

Різниця між рівнем підтримки України демократами та республіканцями зростає. 4 висновки опитування громадської думки США

Українці вперше взяли участь в Параді на День незалежності у Вашингтоні 4 липня, 2022 р.

Результати соціологічного опитування оприлюднив університет Меріленду

Готовність американців платити ціну за підтримку України в її війні з Росією залишається високою. Спад цієї готовності у травні не став тенденцією: червневі показники вищі, ніж у травні, хоча й далі відстають від березневих, коли підтримка була найвищою.

Готовність американців платити ціну за підтримку України в її війні з Росією залишається високою

Про це свідчить останнє соціологічне дослідження щодо критичних проблем, результати якого оприлюднив університет Меріленду. В опитуванні, проведеному наприкінці червня, взяло участь 2208 респондентів. І як зазначає директор соціологічної служби університету професор Шіблі Теламі, результати дослідження «особливо примітні, якщо взяти до уваги підвищення цін на нафту та зростання інфляції, з якими зіткнулися американці від початку війни».

«І це має бути музикою для вух президента Джо Байдена, оскільки його адміністрація вклала значні кошти у підтримку України, зміцнення та розширення Північноатлантичного альянсу (НАТО) і у протидію Росії», - зауважив Теламі.

Соціолог звертає увагу на чотири ключові результати останнього дослідження.

По-перше, американці далі готові підтримувати Україну, навіть якщо це означатиме вищу вартість енергоресурсів та посилення інфляції. Серед респондентів, які брали участь у червневому опитуванні, 62% заявили, що готові терпіти більш високі ціни на електроенергію. Цей показник вищий, ніж у травні (59%), хоча й нижчий, ніж у березні (73%).

американці далі готові підтримувати Україну, навіть якщо це означатиме вищу вартість енергоресурсів та посилення інфляції

Подібним чином, 58% висловили готовність, заради допомоги Україні, миритися зі зростанням інфляції (у травні таких було 52%, а у березні 65%).

Готовність американців, заради захисту України, ризикувати життям солдатів армії США залишається низькою – 32%, хоч цей показник піднявся до березневого рівня після падіння в травні.

Другий ключовий результат дослідження, на який звертають увагу соціологи, полягає у значній відмінності між демократами та республіканцями у ступені готовності заплатити ціну за підтримку України.

«Розрив між ними поволі зростає; причому демократи висловлюють набагато більшу готовність платити ціну», - коментує отримані дані директор соціологічної служби Мерілендського університету.

Як зазначає професор Теламі, «у той час як 78% відсотків демократів готові миритися з вищими цінами на енергоносії, лише 44% республіканців кажуть те саме». Щодо готовності заплатити вищою інфляцією, то з цим згодні 72% демократів і лише 39% республіканців.

Що стосується готовності ризикувати, заради захисту України, життям американських солдатів, то у червні за це висловились 37% демократів і 22% республіканців.

Третім визначальним результатом дослідження, з погляду соціологів, стало уявлення американців про те, хто перемагає, а хто зазнає поразки у російсько-українській війні.

Хоча більшість респондентів кажуть, що наразі ані Росія, ані Україна не перемагають і не зазнають поразки, певну перевагу опитані вбачають на боці України.

На думку американців, Україна радше досягає перемоги, ніж зазнає поразки

На думку американців, Україна радше досягає перемоги, ніж зазнає поразки (27% до 20%), тоді як Росія терпить більше невдач, ніж успіхів (29% до 20%). Такої ж думки дотримуються як демократи, так і республіканці.

Незважаючи на те, що адміністрація Байдена виступала проти запровадження безполітної зони над Україною, американська громадськість дедалі більше підтримує цю ідею, - попри занепокоєння можливим посиленням конфронтації з Росією.

підтримка американцями «закриття неба» над Україною зросла

Згідно з результатами опитування, підтримка американцями «закриття неба» над Україною зросла з 56% у березні до 59% у травні та 65% у червні.

Ця тенденція вийшла за межі партійних ліній: дедалі більше республіканців (від 52% до 54% і до 57%) та демократів (від 61% до 64% і до 72%) підтримують запровадження безполітної зони, якщо війна триватиме.

Таким чином, результати дослідження засвідчують: готовність американців платити ціну за підтримку України залишається міцною.

«Це гарна новина для адміністрації Байдена, яка визначила своїм пріоритетом підтримку України», - пише професор Теламі. Як він зазначає, якби втома від війни в американському суспільстві зростала, це мало б політичні наслідки, вигідні Путіну.

«Адже лідери в демократичних країнах зазвичай чутливі до ставлення своєї громадськості», - висновує соціолог.

Динаміка настроїв в американському суспільстві, представлена в опитуванні університету Меріленда, простежується і в інших соціологічних дослідженнях у США.

Згідно з висновками впливового дослідницького центру Pew Research Center, більшість американців підтримуютть дії, вжиті адміністрацією Байдена у відповідь на російське вторгнення, включно із запровадженням суворих економічних санкцій проти Росії та відправкою військового обладнання і зброї в Україну. За даними травневого опитування Pew Research Center, більше дорослих американців схвалюють (45%), ніж не схвалюють (34%) реакцію адміністрації Байдена на російське вторгнення в Україну.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG