Спеціальні потреби

Актуально

Жваво коментують недалекий самiт ГУАМ

У Києві готуються до саміту ГУАМ. Об`єднання чотирьох держав – Грузії, України, Азербайджану і Молдови має стати міжнародною організацією, в якій країни-учасниці вбачають альтернативу СНД. Очiкувану подiю жваво коментують в Українi.

«ГУАМ – організація за демократію та економічний розвиток». Рекламні щити з такою назвою з`явились на вулицях Києва. Наприкінці травня в українській столиці пройде саміт, на якому ситуативне колись об`єднання чотирьох країн – Грузії, України, Азербайджану і Молдови – перетвориться на повноцінну міжнародну регіональну організацію. Цей факт надихає українських дипломатів на ліричні коментарі. Говорить заступник міністра закордонних справ Андрій Веселовський:

«Як ви ото ходите з дівчиною, кілька місяців, навіть кілька років, а потім побралися. Ми, чотири країни ГУАМ, ходили одне з одним майже 10 років. І шукали цей момент, коли відчули, що наші почуття такі серйозні, випробувані, і варто нам побратися».

Необхідність такого «шлюбу» політологи пояснюють структурними змінами, що відбулися на пострадянському просторі. Говорить директор Інституту зовнішньої політики Григорій Перепелиця:

«Всі ці роки після розпаду Радянського Союзу в цьому пострадянському просторі домінувала одна орзанізація – Співдружність незалежних держав. Сьогодні ця організація, на мій суб`єктивний погляд, уже не відповідає вимогам часу. З іншого боку, ми бачимо, що ця організація уособлює в собі переважно інтереси Російської Федерації. В той же час існують інші інтереси».

Найперші проблеми, до вирішення яких візьметься ГУАМ – забезпечення каспійською нафтою та пошук альтернативних джерел постачання газу. На саміті планують також домовитись про нові транспортні коридори, спрощену торгівлю, про те, як разом протистояти оргзлочинності. Спільні інтереси є не тільки в економічній та безпековій сферах. Поєднувати свої зусилля країни ГУАМ будуть також в утвердженні на своєму просторі демократичних цінностей. І знову Григорій Перепелиця:

«Фактично сьогодні СНД перетворюється в Співдружність авторитарних режимів. І країни, в яких відбувається становлення демократичних систем, особливо це відчутно в Грузії і в Україні після революції троянд і помаранчевої революції, безумовно, нова політична система потребує відповідно адекватних зовнішньополітичних відносин».

Водночас як стверджують політологи, поява ГУАМ як міжнародної регіональної організації жодною мірою не означатиме ослаблення співпраці з Росією. На двосторонніх відносинах, нагадують експерти, участь в тій чи іншій регіональній організації не позначається, і Російська Федерація залишиться для України найбільшим торговельним партнером.

Вдихнути нове життя в стару ідею ГУАМ допоможуть Сполучені Штати. Американська сторона надала сприяння в підготовці протоколу про спрощення торгівлі, який підпишують на саміті в Києві, а на саму зустріч 22-23 травня прибуде делегація Держдепартаменту. США фінансують й інший проект – створення віртуального Інтернет-центру ГУАМ, що дасть змогу чотирьом країнам оперативно обмінюватись інформацією про оргзлочинність і наркотрафік. Агентство США з міжнародного розвитку профінансувало також аналітичну підтримку становлення організації. Експертів для «мозкових штурмів» залучатиме Фонд Євразія разом з Інститутом зовнішньої політики. Говорить віце-президент фонду Євразія Олексій Гарань:

«В чому ми бачимо сутність цього проекту.... Ми зацікавлені, щоб діяльність, сам процес інституційного розвитку нової організації був прозорий, відповідав міжнародним стандартам, щоб громадськість була достатньо поінформована...», -- зазначив Олексiй Гарань.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG