Спеціальні потреби

Актуально

Як інваліди на візках змінюють закони

Сполучені Штати зараховують до найпрогресивнiших країн, коли йдеться про захист прав iнвалiдiв. Цей захист вписаний у схвалений 1990 року закон, який не лише забороняє дискримінацію проти людей з фізичними вадами, але й вимагає повної інтеграції їх роботодавцями та академічними установами.

Однак навiть сьогоднi, через 16 років після схвалення закону, процес інтеграції проходить не без проблем. В цьому переконалася прикута до інвалідного візка дiвчина, яка хотіла помiрятися силами з однокласниками. Ще зовсiм недавно Тетяні МакФадден в школі не можна було змагатися з іншими учнями. Цього не дозволяв мiсцевий закон, який з причин фізичної загрози, яку становить iнвалiдний візок іншим, вимагав від Тетяни змагатися лише з рiвними їй, тобто з іншими iнвалiдами на візках. Однак таких в її школі не було i закон фактично вимагав від неї змагатися із собою. «Мені не подобалося кататися одній. Це було i сумно i прикро, i якось люди на мене так дивно дивилися», - згадує вона.

Однак миритися з дивним законом Тетяна не збиралася, як також не збиралася робити цього її мати Дебора, адже разом їм уже доводилось долати значно бiльшi перешкоди. Тетяна походить з Росії, де вона народилася з дефектом нервової трубки, відомим як «вiдкрита спина». Рiдна мати її покинула i вона опинилася в сиротинці Санкт-Петербургу. Там її i знайшла Дебора МакФадден. «Вона комусь там сказала: "це моя мама". Мабуть вона це знала раніше мене», - говорить Дебора.

Дебора усиновила Тетяну i забрала її із собою до США. Згодом вона адаптувала Ганну, дiвчину з вродженими вадами з Албанії. Вона переробила свiй дім, щоб пристосувати його до потреб дiвчат, а їх самих завжди заохочувала здійснювати свої мрiї, не зважаючи на вади. Тетяна так i зробила. Важкою працею вона виборола собі право взяти участь у Параолімпіаді в Афiнах у 2004 році. Там же вона здобула зрiбну та бронзову медалi. Окрилена своїм досягненням, вона разом з матір`ю взялася за іншу справу - домогтися вiдмiни закону, який у власнiй школi забороняв їй змагатися з однокласниками.

«Я казала, що буду судитися, i якщо буду судитися, то я виграю справу. Донцi буде дозволено змагатися. Однак я за грошi не судилася - дехто вiдразу судиться за мільйон доларiв - я судилася, щоб донька отримала шанс», - додає Дебора. Перед суддею Дебора доводила, що у марафонських забiгах звичайнi атлети вже давно змагаються поруч зі спортсменами на візках. Нiхто там не говорить про якiсь фізичні загрози, якi однi становлять іншим. Крім цього, пiдкреслювала вона, вiдмiна закону нiкому нічого не коштуватиме i даний вид спорту залишиться таким, яким був. Дебора виграла справу i Тетяна тепер уже змагається зі своїми ровесниками.

«Перше спільне змагання - це було для мене таке ж пiднесення, як участь в Параолімпіаді, тому що я змагалася з усіма i це пiднесення навiть вiдчували глядачi», каже Тетяна. Дебори МакФадден визнає, що їй не так йшлося про спорт. «Справа тут не була в якомусь забiгу. Тут йшлося про рівність i саме про рівність повиннi навчати у школах», - додає вона. За словами Дебори, з рішення суду скористала не лише Тетяна, а й усi решту інваліди на візках.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG