Спеціальні потреби

Протестують проти підвищення цін та тарифiв


Українські профспілки погрожують новими акціями протесту, якщо уряд не запропонує систему компенсаційних виплат населенню за підвищення цін та тарифів. Вони закликають до негайних переговорів. Тим часом домагатимуться скасування урядових постанов через суди. Кабінет Міністрів пояснює зростання цін економічною доцільністю.

Повідомлення про нові підвищення цін або тарифів з`являються ледь не щотижня. З травня українці звикають платити більше за електроенергію, газ та опалення. З першого червня майже на половину зросли тарифи, за якими газ транспортуватимуть до домівок та підприємств. З цього ж дня на половину мали подорожчати залізничні квитки. Втім громадяни їздитимуть на потягах за старими цінами ще п`ять днів. Міністерство юстиції не встигло зареєструвати відповідну постанову. Протягом року квитки дорожчатимуть ще тричі. Щоразу на 10 відсотків, каже керівник «Укразалізниці» Василь Гладких:

«Чому потрібно підвищити ціни? Ми розділимо [отримані гроші] на покращення якості обслуговування та сервісу. А також на оновленя рухомого складу. Якщо розділити це на складові, то зношеність нашого рухомого складу до 80%».

Але навіть після цього залізничні перевезення не стануть рентабельними, переконує Гладких. Щороку галузь втрачає на пасажирських рейсах майже 2,5 мільярди гривень. Але ці підрахунки не дуже переконують профспілкових лідерів країни. Вони кажуть, що підвищення цін з ними не узгоджували.

Профспілки також пропонують уряду відновити переговори щодо механізму компенсацій населенню травневого підвищення цін на комунальні послуги. Голова ФПУ Олександр Юркін запрошує членів Кабміну сісти за круглий стіл 5 червня. До переговорів профспілки пропонують залучити представників президента. Щоправда, як зазначає Юркiн, початку діалогу висувають декілька передумов:

«Наші вимоги залишаються такими ж, як і були. Ми наполягаємо на призупиненні усіх урядових рішень про підвищення цін на газ та електроенергію. Після цього ми сідаємо за стіл переговорів і вирішуємо, яким чином буде запроваджений механізм компенсацій, соціального захисту та диференціація тарифів».

Профспілки готові вдатися до нових акцій протесту. Попередньо їх планують на День Конституції. Наприкінці травня вони вже влаштовували в Києві багатотисячні демонстрації невдоволених зростанням цін працівників. Між тим профспілки погрожують, що оскаржать урядові постанови в Конституційному суді. Хоча той поки що не має кворуму для ухвалення будь-яких рішень.

Наразі урядовці не схильні до компромісів. Вони кажуть, що ціни на енергоносії у світі зростають постійно. В Україні ж вони не змінювалися декілька років і залишаються найнижчими в Європі. Держава, скажімо, продає газ населенню в декілька разів дешевше, ніж купує в Росії та Туркменістані. Надалі держбюджет не може дозволити собі такого популізму. До того ж низькі тарифи не стимулюють населення економити енергію. Максимум, на що погоджуються урядовці – це запровадження диференційованих цін та компенсації людям із низькими доходами.

XS
SM
MD
LG