Актуально
Протестують проти підвищення цін та тарифiв
Українські профспілки погрожують новими акціями протесту, якщо уряд не запропонує систему компенсаційних виплат населенню за підвищення цін та тарифів. Вони закликають до негайних переговорів. Тим часом домагатимуться скасування урядових постанов через суди. Кабінет Міністрів пояснює зростання цін економічною доцільністю.
Повідомлення про нові підвищення цін або тарифів з`являються ледь не щотижня. З травня українці звикають платити більше за електроенергію, газ та опалення. З першого червня майже на половину зросли тарифи, за якими газ транспортуватимуть до домівок та підприємств. З цього ж дня на половину мали подорожчати залізничні квитки. Втім громадяни їздитимуть на потягах за старими цінами ще п`ять днів. Міністерство юстиції не встигло зареєструвати відповідну постанову. Протягом року квитки дорожчатимуть ще тричі. Щоразу на 10 відсотків, каже керівник «Укразалізниці» Василь Гладких:
«Чому потрібно підвищити ціни? Ми розділимо [отримані гроші] на покращення якості обслуговування та сервісу. А також на оновленя рухомого складу. Якщо розділити це на складові, то зношеність нашого рухомого складу до 80%».
Але навіть після цього залізничні перевезення не стануть рентабельними, переконує Гладких. Щороку галузь втрачає на пасажирських рейсах майже 2,5 мільярди гривень. Але ці підрахунки не дуже переконують профспілкових лідерів країни. Вони кажуть, що підвищення цін з ними не узгоджували.
Профспілки також пропонують уряду відновити переговори щодо механізму компенсацій населенню травневого підвищення цін на комунальні послуги. Голова ФПУ Олександр Юркін запрошує членів Кабміну сісти за круглий стіл 5 червня. До переговорів профспілки пропонують залучити представників президента. Щоправда, як зазначає Юркiн, початку діалогу висувають декілька передумов:
«Наші вимоги залишаються такими ж, як і були. Ми наполягаємо на призупиненні усіх урядових рішень про підвищення цін на газ та електроенергію. Після цього ми сідаємо за стіл переговорів і вирішуємо, яким чином буде запроваджений механізм компенсацій, соціального захисту та диференціація тарифів».
Профспілки готові вдатися до нових акцій протесту. Попередньо їх планують на День Конституції. Наприкінці травня вони вже влаштовували в Києві багатотисячні демонстрації невдоволених зростанням цін працівників. Між тим профспілки погрожують, що оскаржать урядові постанови в Конституційному суді. Хоча той поки що не має кворуму для ухвалення будь-яких рішень.
Наразі урядовці не схильні до компромісів. Вони кажуть, що ціни на енергоносії у світі зростають постійно. В Україні ж вони не змінювалися декілька років і залишаються найнижчими в Європі. Держава, скажімо, продає газ населенню в декілька разів дешевше, ніж купує в Росії та Туркменістані. Надалі держбюджет не може дозволити собі такого популізму. До того ж низькі тарифи не стимулюють населення економити енергію. Максимум, на що погоджуються урядовці – це запровадження диференційованих цін та компенсації людям із низькими доходами.
Всі новини дня
Снаряди для Patriot, ракети Zuni можуть увійти в новий пакет допомоги США Україні

Сполучені Штати нададуть Україні ще 300 мільйонів доларів нової військової допомоги в пакеті, який, як очікується, включатиме боєприпаси для української системи протиракетної оборони Patriot, повідомили Голосу Америки представники оборонного відомства.
Посадовці, які говорили з Голосом Америки на умовах анонімності напередодні очікуваної публікації пакету в середу, сказали, що остання допомога також включає ракети для високомобільної артилерійської ракетної системи (HIMARS) і більше танкових боєприпасів і бронебійних снарядів перед очікуваним контрнаступом України.
За словами офіційних осіб, для підтримки з повітря надаються некеровані авіаційні ракети Zuni та ракети класу «повітря-повітря» з радіолокаційним наведенням AIM-7, а також системи протиповітряної оборони Avenger і зенітно-ракетні системи Stinger.
Це 39-тий пакет допомоги, згідно до якого США передають Україні військову техніку зі сховищ Міністерства оборони в рамках повноважень президента США, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
США виділяють понад 37 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні з моменту вторгнення Росії. Пентагон також визнав, що зробив помилку в бухгалтерському обліку, яка завищила суму вартості обладнання, що надходить до Києва. Розраховуючи кошториси пакету допомоги, Міністерство оборони враховувало витрати на заміну озброєння, наданого Україні, тоді як мало враховувати фактичну вартість надісланих систем, повідомили Голосу Америки чиновники.
За словами чиновників, ця помилка, як очікується, вивільнить приблизно 3 мільярди доларів, доступних для додаткової допомоги Україні. Раніше цього року Москва почала відновлений наступ на Україну, який зупинився, а Київ готується до масштабного контрнаступу, який, як очікується, розпочнеться найближчими днями чи тижнями.
Високопоставлений військовий чиновник, який на умовах анонімності розмовляв з Голосом Америки сказав, що український контрнаступ, ймовірно, не буде "таким драматичним", як очікують деякі люди, але все одно його буде проведено "продумано та ефективно", щоб обмежити можливості Росії захищати свої сили на території України.
Історія порятунку хлопця з Бахмута. Відео
“Коли поранило – воно не страшно. Боляче, але не страшно. Страшно – це коли біля тебе вбивають людину, а ти нічим допомогти не можеш”, – каже 16-річний юнак з Бахмута Микита Брозгаль.
"Країни НАТО підтвердять і посилять свою підтримку України", – Єнс Столтенберґ. Відео
"Усі слідкують, чи є ознаки втоми в наших демократіях у країнах НАТО та партнерах щодо надання підтримки, але поки що ми цього не бачимо. Ми бачимо постійну сильну підтримку з різного політичного спектра в Європі та США", – генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ
- Голос Америки
"Не бачимо втоми від України" - генсек НАТО Столтенберг

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що на Заході не бачить ознак втоми від підтримки України.
"Усі стежать, чи є ознаки втоми в наших демократіях, у країнах НАТО та в партнерів щодо надання підтримки, але поки що ми цього не бачимо. Ми бачимо постійну сильну підтримку з різного політичного спектру в Європі та Сполучених Штатах", — сказав Столтенберг у своїй промові у вівторок, 30 травня, на пресконференції з прем'єр-міністром Норвегії.
За його словами, міністри закордонних справ НАТО під час зустрічі в Осло цими днями мають визначити порядок денний Вільнюського саміту альянсу, що запланований на липень цього року. Столтенберг додав, що на саміті в Литві країни НАТО посилять підтримку України.
“Я очікую, що коли ми зустрінемося у Вільнюсі... країни НАТО підтвердять і посилять свою підтримку України — політичну, економічну і, не в останню чергу, військову», — сказав він.
На своїй твіттер-сторінці генеральний секретар НАТО додав, що на саміті НАТО країни альянсу “продемонструють довгострокову відданість Україні та зміцнять свою оборону”.
Напередодні в інтерв'ю Голосу Америки голова офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що НАТО потребує України для того, щоб мати нову структуру безпеки в Європі та світі, й без України не може бути реальною нова безпекова система в Європі.
В Білому домі кажуть, що не підтримують напади всередині Росії

В Білому домі заявили у вівторок, що Сполучені Штати все ще збирають інформацію про повідомлення про удари безпілотників по Москві, підтвердивши, що Вашингтон не підтримує напади всередині Росії та зосереджений на допомозі Україні повернути свою територію.
"Ми бачили новини і все ще збираємо інформацію про те, що сталося. Загалом ми не підтримуємо атаки всередині Росії", — йдеться в заяві речника Білого дому.
Представник Білого дому сказав, що Вашингтон "зосереджений на забезпеченні України обладнанням і навчанням, необхідним для повернення власної суверенної території", і вказав на російські атаки на Київ, який у травні 17 разів завдавали ударів з безпілотників або ракет.
Росія заявила, що українські безпілотники завдали ударів по багатих районах Москви у вівторок, націлившись на райони резиденцій президента Володимира Путіна та іншої російської еліти.
За словами мера Москви, в результаті інцидентів постраждали дві людини. Путін заявив, що напад у вівторок був спробою налякати і спровокувати Росію, і що протиповітряна оборона навколо столиці буде посилена.
Форум