Актуально
Загострюється мовний конфлікт в Україні
Оскаржити в судах рішення місцевих органів влади про надання російській мові статусу регіональної. Таке доручення дав Генеральній прокуратурі президент України. А тим часом експерти застерігають, що “парад мовних суверенітетів” загрожує Україні політичним розколом, і пропонують ужорсточити контроль за дотриманням конституційних норм про мову.
Генеральна прокуратура оскаржить у судовому порядку рішення міських та обласних рад, що надали російській мові статус регіональної. Як повідомила на брифінгу в п`ятницю прес-секретар президента Ірина Геращенко, таке доручення Генпрокуратурі дав глава держави. Геращенко відзначила також, що питання статусу мов належить до виключної компетенції Верховної Ради. За її словами, “Віктор Ющенко чекає на приведення до присяги суддів Конституційного Суду, аби вони роз`яснили депутатам місцевих органів самоврядування, що входить до їхньої компетенції, а що ні”.
А тим часом як стверджують експерти, підбурений Партією регіонів “парад мовних суверенітетів” загрожує Україні розколом. У Нацраді з питань культури і духовності при президентові України мовний сепаратизм розцінюють як політичну акцію, що становить загрозу національній безпеці. Говорять голова комісії з мовних питань у Нацраді Павло Мовчан:
«Україні загрожує розвал, розкол. І використовуючи якраз мовний інструментарій».
До чого керівник Нацради, академік Микола Жулинський додав:
«Ми переконані в тому, що це є цілком продумана політика, спрямована на розчленування України. Це спровоковане – я це слово вживаю цілком свідомо – тими політичними заявами і програмою Партії регіонів, яка безперечно дає поштовх цим всім рішенням обласних і міських рад».
Як визнають чиновники, причиною протиправних дій на місцях стала нездатність держави забезпечити записаний в Конституції статус української мови як державної. Щоб виправити становище – твердять керівники Нацради – потрібен закон про статус української мови та спеціальний державний орган, що стежив би за його дотриманням – Міністерство з питань мовної та інформаційної політики.
Водночас у п`ятницю 2 червня стало відомо про чергове рішення надати російській в Україні статус регіональної – зе це проголосувала, відхиливши протест прокурора, Миколаївська мерія. Нагадаю – раніше подібні рішення ухвалили, одна за одною, міські ради Харкова, Севастополя, Дніпропетровська і Донецька, а також Миколаївська, Донецька і Луганська обласні ради. Як записали у своєму рішенні, наприклад, депутати Донецької облради, на території Донецької області поряд з державною українською як мова діловодства та документації може використовуватись російська мова. Проте як стверджують експерти, йдеться насправді не про двомовність, а одномовність та дозвіл чиновникам користуватися тільки російською мовою.
Днями ситуацію з мовним сепаратизмом прокоментував міністр юстиції України. В ефірі 1+1 Сергій Головатий заявив, що поняття “регіональної мови” не має під собою правової основи і рівнозначне ідеї друкувати на Луганщині й в Донецьку “регіональну валюту”.
Всі новини дня
Єльченко: Реакція ООН на підрив Каховської ГЕС квола і запізніла. Відео
“Ми можемо вже відверто стверджувати про те, що ООН знаходиться в глибокій кризі. До речі, ще одне підтвердження цього – дуже квола і запізніла реакція сьогодні на підрив Каховської ГЕС”, - заявив колишній представник України в ООН Володимир Єльченко.
"Це обурливий акт, який ще раз демонструє жорстокість Росії під час війни в Україні", – Столтенберґ. Відео
"Руйнування Каховської дамби сьогодні становить загрозу життям тисяч мирних жителів і завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу", – генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ
- Голос Америки
"Україна мусить перемогти" - посол США в ОБСЄ відреагував на руйнування дамби в Каховці

"Обурливим актом екологічного руйнування" назвав вибух на Каховській ГЕС посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер. Він вказав, що Росія з початку війни виявляє неповагу до життів цивільних та інфраструктури.
"Руйнування дамби в новій Каховці є обурливим актом екологічного руйнування, який наражає на небезпеку життя та добробут сотень тисяч українців, а також природнє середовище, - твітує посадовець. - З початку цієї війни, Росія не виявляла жодної поваги до життів цивільних та інфраструктури. Україна мусить перемогти".
В Європі вказують - Росія відповідатиме за руйнування цивільної інфраструктури.
"Руйнування цивільної інфраструктури чітко кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності", - написав у Twitter чільний посадовець ЄС, президент Європейської ради, Шарль Мішель.
Як повідомляв Голос Америки, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ наголосив на тому, що підрив дамби становить загрозу для тисяч життів і ще раз демонструє жорстокість Росії під час війни в Україні.
"Неспровокована агресивна війна президента Путіна проти України надовго змінила наше безпекове середовище. Росія зруйнувала мир у Європі. Руйнування Каховської дамби сьогодні становить загрозу життям тисяч мирних жителів і завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу. Це обурливий акт, який ще раз демонструє жорстокість Росії під час війни в Україні", - заявив генсек НАТО.
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі закликав не забувати, що до цих подій призвела невиправдана агресія Росії.
"Я чув повідомлення про вибух на дамбі та ризики повені, - каже Клеверлі. - Мені ще занадто рано давати якусь оцінку ситуації по суті. Але, звісно, варто пам’ятати, що єдиною причиною, чому ця проблема є, це неспровоковане вторгнення Росії, повномасштабне вторгнення в Україну. Ми продовжуватимемо оцінювати ситуацію, що розвивається, але, звичайно, ми повторюємо те, що ми говорили протягом цього конфлікту, що найкраще, що Росія може зробити зараз, це негайно вивести свої війська".
Вранці 6 червня Оперативне командування ЗСУ "Південь" повідомило про руйнування Каховської ГЕС "внаслідок ймовірного підриву".
"Через це у зоні підтоплення близько 80 населених пунктів", - йдеться в повідомленні. Український президент Володимир Зеленський провів екстрене засідання РНБО, на якому погодили низку безпекових і дипломатичних заходів, зокрема йдеться про скликання засідання Ради Безпеки ООН. Росія, натомість звинувачує Україну в "саботажі" на дамбі.
"Найкраще, що Росія може зробити зараз, це негайно вивести свої війська", – Джеймс Клеверлі. Відео
"Я чув повідомлення про вибух на дамбі та ризики повені... Варто пам’ятати, що єдиною причиною, чому ця проблема є, це неспровоковане вторгнення Росії, повномасштабне вторгнення в Україну", – міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі
- Голос Америки
США зробили все можливе, щоб підготувати українців до контрнаступу - Кірбі

Координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі прокоментував надання Україні додаткових систем Patriot, навчання українських пілотів на винищувачах F-16, а також готовність українців до контрнаступу.
Надання Україні винищувачів F-16 - одна з тем під час перемовин між президентом США Джо Байденом та прем’єр-міністеркою Данії, Метте Фредеріксен, під час її візиту до Вашингтона, сказав Кірбі.
Водночас Кірбі відмовився коментувати ймовірний початок українського контрнаступу, але зауважив, що на думку Білого Дому, США надали українцям усе необхідне для початку операції.
"Я не буду говорити за українських військових. Це мають коментувати вони, - сказав Кірбі про контрнаступ і додав, - що я можу коментувати - так це те, як важко ми працюємо, щоб переконатись що вони готові. Незалежно від того, чи почнеться контрнаступ зараз, чи незабаром, чи коли вони самі вирішать, - президент переконаний, що ми зробили все можливе протягом останніх 6,8 місяців або більше, щоб вони (українці- ред.) мали все необхідне обладнання, навчання та можливості для досягнення успіху".
Посадовець також відмовився коментувати чи планують США надавати Києву додаткові системи Patriot. Але зауважив, що ППО знаходиться в пріоритетах серед переліку оборонного озброєння, яке надається.
"Ми вже багато-багато місяців віддаємо пріоритет протиповітряній обороні. І в нашому останньому пакеті минулого тижня, були додаткові ракети-перехоплювачі… Щодо систем Patriot, то їх небагато, ані у нас на складах, ані ні на складах країн, які їх придбали. Але знову ж таки, я не буду коментувати наперед. Ми знаємо, що протиповітряна оборона є пріоритетом, і ми знаємо, наскільки добре системи Patriot показали себе в Україні", - відповів Кірбі.
Джона Кірбі також попросили прокоментувати заяву Зеленського для Wall Street Journal, що "домінування Росії в небі над зоною бойових дій означатиме, що багато українських військових загинуть в процесі контрнаступу". Посадовець заявив, що він не вправі коментувати потенційні втрати українців, і вкотре підкреслив, що Білий Дім зробив усе можливе для підготовки до контрнаступу.
"Я не вважаю, що було б доцільно, щоб ми коментували оцінки українських військових щодо того, які втрати вони можуть понести….ми зробили все можливе, щоб підготувати їх. І це стосується не лише конкретного озброєння, а й навчання та способів їхнього використання. І що навіть важливіше, як інтегрувати ці можливості на полі бою, у те, що ми називаємо маневрами різного типу зброї. Що, на думку українців, є необхідним для успішної наземної, контрнаступальної операції", - вважає Кірбі.
Форум