Спеціальні потреби

Актуально

Загострюється мовний конфлікт в Україні

Оскаржити в судах рішення місцевих органів влади про надання російській мові статусу регіональної. Таке доручення дав Генеральній прокуратурі президент України. А тим часом експерти застерігають, що “парад мовних суверенітетів” загрожує Україні політичним розколом, і пропонують ужорсточити контроль за дотриманням конституційних норм про мову.

Генеральна прокуратура оскаржить у судовому порядку рішення міських та обласних рад, що надали російській мові статус регіональної. Як повідомила на брифінгу в п`ятницю прес-секретар президента Ірина Геращенко, таке доручення Генпрокуратурі дав глава держави. Геращенко відзначила також, що питання статусу мов належить до виключної компетенції Верховної Ради. За її словами, “Віктор Ющенко чекає на приведення до присяги суддів Конституційного Суду, аби вони роз`яснили депутатам місцевих органів самоврядування, що входить до їхньої компетенції, а що ні”.

А тим часом як стверджують експерти, підбурений Партією регіонів “парад мовних суверенітетів” загрожує Україні розколом. У Нацраді з питань культури і духовності при президентові України мовний сепаратизм розцінюють як політичну акцію, що становить загрозу національній безпеці. Говорять голова комісії з мовних питань у Нацраді Павло Мовчан:

«Україні загрожує розвал, розкол. І використовуючи якраз мовний інструментарій».

До чого керівник Нацради, академік Микола Жулинський додав:

«Ми переконані в тому, що це є цілком продумана політика, спрямована на розчленування України. Це спровоковане – я це слово вживаю цілком свідомо – тими політичними заявами і програмою Партії регіонів, яка безперечно дає поштовх цим всім рішенням обласних і міських рад».

Як визнають чиновники, причиною протиправних дій на місцях стала нездатність держави забезпечити записаний в Конституції статус української мови як державної. Щоб виправити становище – твердять керівники Нацради – потрібен закон про статус української мови та спеціальний державний орган, що стежив би за його дотриманням – Міністерство з питань мовної та інформаційної політики.

Водночас у п`ятницю 2 червня стало відомо про чергове рішення надати російській в Україні статус регіональної – зе це проголосувала, відхиливши протест прокурора, Миколаївська мерія. Нагадаю – раніше подібні рішення ухвалили, одна за одною, міські ради Харкова, Севастополя, Дніпропетровська і Донецька, а також Миколаївська, Донецька і Луганська обласні ради. Як записали у своєму рішенні, наприклад, депутати Донецької облради, на території Донецької області поряд з державною українською як мова діловодства та документації може використовуватись російська мова. Проте як стверджують експерти, йдеться насправді не про двомовність, а одномовність та дозвіл чиновникам користуватися тільки російською мовою.

Днями ситуацію з мовним сепаратизмом прокоментував міністр юстиції України. В ефірі 1+1 Сергій Головатий заявив, що поняття “регіональної мови” не має під собою правової основи і рівнозначне ідеї друкувати на Луганщині й в Донецьку “регіональну валюту”.

Всі новини дня

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. Раніше законопроект був затверджений у Сенаті та Палаті Представників. Подробиці про це, а також про обшук будинку колишнього президента США Трампа – від Юлії Ярмоленко.

Джо Байден - про прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції: двері альянсу залишаються відчиненими для країн Європи. Відео

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. "Путін хотів, щоб Фінляндія була поза НАТО, але він отримує НАТОзацію Фінляндії разом із Швецією."

Перспективи обмеження видачі туристичних віз росіянам Європою – подробиці. Відео

Естонія та Фінляндія на тлі війни Росії проти України закликали припинити давати туристичні візи всім росіянам. Деталі про це, а також про реакцію Європи на заборону Росією доступу американських інспекторів до своїх арсеналів ядерних озброєнь – від Богдана Цюпина.

У Білому домі прокоментували вибухи на аеродромі в Криму 

Дим внаслідок вибухів в окупованому Криму 9 серпня 2022 року 

США підтримують зусилля України із захисту свого суверенітету і територіальної цілісності, - так прокоментувала речниця Білого дому Карін Жан-П'єр під час брифінгу у вівторок, 9 серпня.

На питання журналіста про “серію вибухів на російській авіаційній базі в Криму”, і чи США вважають Крим правомірною ціллю для ЗСУ, яким Пентагон надав зброю, речниця Білого дому відповіла:

“Як ви знаєте, ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету і своєї територіальної цілісності, як ми багато разів говорили. Боротьба триває на сході та південному заході країни, і ще далека від закінчення. Ми попереджали, що це може бути довга і затяжна війна. Ми продовжуватимемо забезпечувати, щоб Україна могла протистояти неспровокованій агресії Росії, і це - в центрі нашої уваги”, - сказала Карін Жан-П'єр.

Пізніше на уточнення питання, вона додала: “Ми будемо продовжувати підтримувати Україну в їхній боротьбі за свою свободу, в їхній боротьбі за свій суверенітет проти брутального нападу з боку Росії”.

У вівторок на військовому аеродромі у Новофедорівці в окупованому Криму, що неподалік міста Саки, пролунало кілька вибухів. Прес-служба Міноборони України заявила, що “не може встановити причину займання, однак вкотре нагадує про правила пожежної безпеки та заборону куріння у невстановлених місцях”.

Дивіться також: Лідерка білоруської опозиції Тихановська - про можливі сценарії закінчення війни та ситуацію в Білорусі

Ексклюзивне інтерв’ю зі Світланою Тихановською: про політичну ситуацію в Білорусі і відносини України та Білорусі на тлі війни. Відео

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська оголосила про створення Об'єднаного перехідного кабінету. Про політичну ситуацію в Білорусі, відносини України та Білорусі на тлі війни та можливі сценарії її закінчення зі Світланою Тихановською говорила Мирослава Ґонґадзе.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG