Спеціальні потреби

Інвестори коментують останнi подiї в Українi


За останніми подiями в Українi, звичайно, стежать також інвестори i бізнесмени – серед них Морґан Вільямс - представник компанії Сіґма-Блейзер, яка є одним з найбільших інвесторів в українську економіку. Ми записали з ним інтерв'ю, в якому обговорили питання, як нинішня політична криза в Україні та створення нової коаліції, впливають на інвестиційний клімат і, відповідно, на економіку країни. З ним розмовляв Зореслав Байдюк.

ЗБ: Вже багато років ви активно працюєте в Україні. Яка була ваша перша реакція на новину про створення коаліції між Партією регіонів, соціалістами i комунiстами?

МВ: Я мушу сказати, що я i багато інших представників ділових кіл були дуже здивовані, навiть шокованi, бо як Ви знаєте, Мороз очолював рух проти Кучми, вiн говорив, що вiн проти олігархів, проти людей, яких вiн звинувачував у розкраданні державного майна, проти тих, яким вiн інкримінував причетність до корупції. I вiн говорив, що вiн нiколи не входитиме в союзи з такими людьми. Вiн це говорив останні два-три-чотири роки. Отож було несподiванкою, що вiн створив умови для сформування такої коаліції.

ЗБ: Ви співпрацюєте з багатьма бізнесменами. Що ви чуєте від людей, які або вже ведуть бізнес в Україні або планували це робити?

МВ: Багато iз цих бiзнесменiв працюють в Українi, розраховуючи на тривалу присутнiсть. Вони трохи розчаровані, вони запитують себе – чому українці не можуть вирiшити свої проблеми, щоб могти приступити до розв`язання важливіших проблем, таких як входження до Світової організації торгiвлi, удосконалення законодавчої бази, верховенства закону. Так, вони розчаровані, втомленi, вони запитують, чому ці люди не можуть навести лад у своєму домi, щоб могти йти вперед.

ЗБ: Що ситуація в Україні означає для інвестиційних компаній таких як Сіґма-Блейзер, яку ви представляєте?

МВ: Це лише невелика перепона на нашому шляху. Сіґма-Блейзер та деякi інші компанiї працюють в Українi на далеку перспективу, i ми залишаємося великими оптимiстами щодо України. У нас є новий фонд, який ми в скорому часi запустимо в дію, i ми плануємо далi інвестувати в Україну i вважаємо, що Україна – на далеку перспективу – залишається привабливою для iнвесторiв країною.

ЗБ: А чи не втомилися від цього всього захiднi бізнесмени?

МВ: Так, усi бізнесмени уже втомленi від цих проблем – цих проблем мабуть уже було надто багато. Як вам відомо, дуже важливо, щоб Україна схвалила закони, необхiднi для входження у СОТ, оскiльки Росiя дуже швидко посуваєтиься на цьому шляху – до речі, домовленість у цiй справi мiж Росією i Сполученими Штатами ми, можливо, побачимо уже протягом наступних вихiдних. Також треба, щоб Україна провела необхiднi реформи, бо у неї величезний економічний потенціал i всi ці політичні перипетії не сприяють створенню більшої кiлькостi робочих місць чи матерiальному добробуту населення України.

ЗБ: Члени Партії регiонів характеризують себе як прихильників бізнесу. Чому тоді виникають занепокоєння на Заході?

МВ: Я думаю, що занепокоєння викликанi тим, що дуже часто вони багато говорять i мало роблять. Як Ви знаєте, вони працюють на монопольно-олiгархiчних засадах, вони не люблять, коли сторонні люди мiшаються в їхнi справи, у них немає прозорості. Багато занепокоєнь викликає сам спосіб, яким вони ведуть бізнес – вiн несумісний з мiжнародними стандартами i часто вони блокували закони, необхiднi для входження України в СОТ, а також деякi з інших реформ, якi потрібні Українi для впровадження в себе мiжнародних стандартiв для ведення бiзнесу. Єдине, чого хочуть бізнесмени – це нормального верховенства закону i нормальних умов для ведення бiзнесу, якi iснують в бiльшостi розвинутих країн.

Коментуючи нещодавню статтю Вiктора Пiнчука в газетi Iнтернешенел Геральд Трiбьюн, Морґан Вiлямс погодився з тезою, що Україна не мусить вибирати мiж Заходом i Сходом, мiж Європейським Союзом та СНД. З геополiтичної точки зору, сказав вiн, Україна сама по собi дуже важливий гравець, який може розвивати стосунки як з однiєю стороною, так i з другою. Все ж вiн пiдкреслив, що їй необхiдно насамперед увiйти у Свiтову органiзацiю торгiвлi, оскільки понад дев'яносто відсотків світового бізнесу роблять члени СОТу. Питання, каже Вільямс, не у тому, куди піде Україна, а чи стане вона державою, яка може вести бізнес відповідно до сучасних стандартів. Це було б добре для бізнесу з будь-якими країнами, зазначив Морґан Вільямс. На думку бізнесмена, Україна повинна розв'язати політичну кризу, позбутися радянської спадщини і навчитися використовувати переваги свого географічного положення аби рухатися у майбутнє, підсумував під час нашої розмови представник інвестиційної компанії Сіґма-Блейзер Морґан Вiльямс.

XS
SM
MD
LG