Спеціальні потреби

США допоможуть реформувати судочинство

Сполучені Штати підтримають реформування української системи судочинства. Агентство США з Міжнародного розвитку оголосило про початок нового проекту, який сприятиме підвищенню її прозорості та підзвітності. Лише на початковому етапі Вашингтон витратить на це два з половиною мільйони доларів. Оглядачі відзначають, що це перша угода про співпрацю з українським урядом після багаторічної перерви.

Ідея реформувати судочинство обговорюється в Україні з часу проголошення незалежності. Але відтоді воно зазнало лише косметичних змін. Соціологи констатують – громадяни все більше зневірюються у справедливості суддів і вважають систему наскрізь корумпованою. Прагнення української влади змінити ситуацію підтримало Агенство США з міжнародного розвитку.

Олександр Піскун з Агентства говорить, що цей проект стане першим досвідом допомоги українському уряду за багато років. Співпраця була фактично замороженою внаслідок «кольчужного скандалу»:

«Зараз виникла унікальна можливість – зустрілися суспільні очікування і бажання влади реформувати цей дуже важливий інститут. Це вперше за багато років розроблена концепція, вперше за багато років є політична воля почати імплементувати реформу і вперше за багато років американський уряд серйозно фінансово підтримав співпрацю з державними органами в реформуванні судівництва. До цього ми мали лише проекти на підтримку недержавного сектору, мас-медіа, тощо».

Проект має два напрямки – технічна допомога судам та вдосконалення системи судочинства. Сама реформа дуже складна і може тривати до 15 років. Але нині головне – посадити всі зацікавлені сторони за круглий стіл, щоб вони дійшли порозуміння.

Керівник проекту Девід Вон 20 років тому навчався у Харкові. Згодом працював у Росії, Польщі та Казахстані. Домомогав реформувати судочинство в цих країнах. Тому, впевнений в успішності українського проекту за наявності політичної волі:

«Ми хочемо бачити суддів, які зацікавлені служити суспільству і людям, які приходять до них із своїми суперечками, або за захистом прав. Ми сподіваємося на покращення в цьому. Ми хочемо бачити людей, які, йдучи до суду, будуть впевнені у його справедливості».

Дейвід Вон визнає – як правило, судді не люблять будь-яких змін:

«Ми маємо те ж саме в Сполучених Штатах. Судді, зазвичай, не хочуть будь-яких змін. Але ми маємо корисний досвід – якщо судді самі не удосконалюють свою роботу – втручаються законодавці і зобов'язують їх це зробити. Але поки що в Україні я бачу велике зацікавлення суддівського середовища змінити ситуацію на краще. Фахівці пропонують багато ідей, як це зробити».

Посол США в Україні Уільям Тейлор вважає, що будь-яка українська влада має бути зацікавлена повернути довіру до судів:

«Проект, який ми сьогодні оголошуємо, важливий не тільки для розвитку демократії, а й економіки. Коли інвестори шукають, куди вкласти гроші, вони зважають, чи панує в країні верховенство права».

Проект розрахований на півтора роки. Але якщо результати реформування будуть успішними, Сполучені Штати можуть продовжити його фінансування.

XS
SM
MD
LG