Спеціальні потреби

Актуально

Детальніше про результати круглого столу

Сьогодні в Україні нарешті відбувся круглий стіл. Він пройшов у досить неочікуваному форматі – окрім політичної еліти на ньому були присутні громадські лідери та інші авторитети України. Детальніше про розвиток подій на круглому столі йдеться в розмові Володимира Звіглянича з нашою київською кореспонденткою Вікторією Сюмар.

ВЗ: Вікторіє, чи ми можемо очікувати, що сьогодні закінчиться круглий стіл за участю Президента Ющенко?

ВС: Ви знаєте, круглий стіл взагалі-то затягнувся. Він триває більше того часу, який планувалося і, в принципі, обговорення іде по різним напрямкам. Учасники круглого столу, серед яких і політики, лідери всіх парламентських фракцій, прем’єр-міністр та спікер парламенту, а також і лідери громадських організацій та люди, яких вважають авторитетами нації. Вони всі висловлюються не один раз, тому цей круглий стіл досить довго триває. Єдине, що за такий термін, не можна розробити прийнятний для всіх документ. Тому вирішили, що найімовірніше буде створена редакційна комісія, яка пропозиції кожної людини з приводу різних пунктів документу, який, як відомо, називається «Універсал національної єдності», буде відредаговано у найбільш прийнятну форму.

ВЗ: А Тимошенко планує взяти участь у підписанні цього документу?

ВС: Стосовно того хто підпише, а хто не підпише. Вже, буквально, під кінець круглого столу з’ясувалося, що Президент Ющенко хоче, щоб його підписували не лише політики, тобто, не лише лідери парламентських фракцій, а всі присутні на цьому круглому столі, аби, власне, продемонструвати позицію громадських та інших організацій, а також, навіть, позапарламентських партій. Стосовно Юлії Тимошенко, вона сказала, що найімовірніше не буде це підписувати, пояснивши це таким чином, що вона згодна з тими пунктами, які там є, але вона не бачить себе у конфігурації влади, яка буде виконувати це. З її точки зору, є неприйнятною її участь у коаліції, де вже є Партія регіонів. Невідома позиція комуністів, чи будуть вони підписувати цей документ, адже дуже багато Петро Симоненко висловлює зауважень, пропонує вилучити дуже багато пунктів. Зокрема, пункт про гарантію української мови, пункт про НАТО, пункт про забезпечення рівності церков в Україні. В нього це викликає неприйняття, тому, очевидно, що це може стати проблемою у справі підписання цього документу.

ВЗ: Припустимо, що учасники підписали цей документ, припустимо, що хтось буде порушувати принципи цього документу. Хто наглядатиме за дотриманням та виконанням учасниками цих принципів, яка ще інстанція?

ВС: Я думаю, що жодні органи тут створюватися не можуть. Основна відповідь на це запитання – це те, що ці переговори відбуваються публічно. Дійсно, це досить унікальне явище, коли політичні переговори на такому рівні за участю перших осіб держави та провідних політиків відбуваються відкрито, їх транслюють декілька загальнонаціональних телевізійних каналів. Вперше в Україні політичний консенсус, так би мовити, відбувається відкрито. Це навіює певні аналогії – подібні круглі столи були в Польщі, Прибалтиці, вони об’єднували політичні еліти довкола задекларованих політичних цілей. Власне, це те, чого хочу від цього круглого столу президент. Ну а гарантія – це те, що, якщо ці політики на всю країну в ефірі цих каналів пообіцяють, що вони виконуватимуть ці пункти, то, очевидно, що це буде мати за собою політичну відповідальність у разі їх невиконання.

ВЗ: Себто, це крок у демократичному розвитку України, так?

ВС: Я думаю, що президент саме цього і прагнув. Інакше цей круглий стіл був би відкритий для невеликої кількості людей. Я думаю, це є публічне засвідчення свого бажання рухатися у визначеному напрямку. Цей напрямок досить чіткий – це напрямок на Захід, напрямок у бік гарантування демократичних норм та свобод.

Всі новини дня

Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО  

"Ми хотіли б обговорити, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри шлях України до НАТО", - заявив глава польського уряду на зустрічі з прем'єром Канади Трюдо. Фото: REUTERS/Carlos Osorio

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.

“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.

Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.

Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.

"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.

З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.

У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.

Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео

Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.

Директор ЦРУ Бернс таємно їздив до Китаю налагоджувати лінії зв'язку – ЗМІ

На цьому архівному фото Вільям Бернс в Пекіні, 1 травня 2012 року. (Фото AP/Олександр Ф. Юань, файл)

Директор ЦРУ Білл Бернс у травні таємно їздив до Пекіна, щоб продемонструвати офіційним особам в Китаї бажання США підтримувати відкриті лінії зв’язку з розвідкою. Про це першою повідомила британська ділова газета Financial Times, а пізніше агентству Reuters підтвердили два американських урядовці.

«Минулого місяця директор Бернс відвідав Пекін, де зустрівся з китайськими колегами та наголосив на важливості підтримки відкритих ліній зв’язку в розвідувальних каналах», – сказав Reuters один із чиновників.

Коментуючи поїздку для американської газети Hill, експерт з Китаю програми Прінстонського університету з науки та глобальної безпеки Тонг Чжао сказав, що поїздка Бернса до Китаю демонструє вплив істеблішменту національної безпеки Китаю на його внутрішню та стратегічну політику.

«Найбільше занепокоєння Китаю сьогодні викликають навмисні зусилля США просувати «кольорові» революції, загрожувати внутрішній стабільності Китаю, підривати безпеку китайського режиму», – сказав Чжао в інтерв’ю The Hill, посилаючись на публічні застереження президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо народних продемократичних протестів.

«Китайське традиційне мислення полягає в тому, що апарат безпеки США, ЦРУ та інші виконують справді брудну роботу. Тож я вважаю, що Бернс міг би напряму спробувати запевнити Китай у тому, що США не мають таких стратегічних намірів. Таке запевнення з боку керівництва ЦРУ може бути корисним», – наголосив китайський експерт.

Візит директора ЦРУ відбувся перед тим, як президент США Джо Байден сказав про можливу «відлигу» у відносинах з Пекіном на саміті G7 в Японії наприкінці травня.

Як нагадує Reuters, Бернс є досвідченим американським дипломатом, який здійснив численні поїздки для переговорів з росіянами, а також з Талібаном в Афганістані.

Офіційні особи США обережно підкреслюють, що його місії, пов’язані з розвідкою, не пов’язані безпосередньо з дипломатією США.

Раніше цього тижня Китай відхилив запрошення Пентагону провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі.

Остін лише потиснув руку китайському колезі в кулуарах саміту з питань безпеки в Сінгапурі, але між ними не було «обміну по суті», повідомили в Пентагоні в п'ятницю.

США розглядають постачання вибухівки з Японії до снарядів для України – The Hill

На фото: Японський прапор на фоні вантажівки від японських сухопутних сил під час церемонії передачі обладнання для України. Токіо, Японія, 24 травня 2023 р. AP/Eugene Hoshiko

Сполучені Штати розглядають можливість купувати тротил у Японії, щоб збільшити виробництво артилерійських снарядів для України. А також з метою нарощення власного виробництва боєприпасів, з огляду на наявні загрози.

За повідомленням видання The Hill, японська сторона готова зробити виняток із власного законодавства, яке не дозволяє постачати летальну зброю, оскільки тротил є продуктом не лише військового призначення.

Посилаючись на агенцію Reuters, The Hill повідомляє, що наразі відповідна угода лише на стадії розгляду. Якщо угоду буде укладено, то США підключать японську компанію, що виробляє тротил, до ланцюга постачання вибухівки на американські заводи з виробництва боєприпасів.

Тротил необхідний для виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.

Як повідомляв Голос Америки, наразі саме цих снарядів гостро бракує Україні. У США намагаються посилити їх виробництво, при чому “не тільки для підтримки України, але й для того, щоб бути готовими до потенційного конфлікту з Китаєм” - інформувала агенція АР.

Про це пише і видання The Hill: цього року Пентагон почав суттєво збільшувати витрати на виробництво артилерійських снарядів, оскільки він прагне як краще підтримати Україну, так і підготуватись до потенційного конфлікту з Китаєм.

Наразі у США працюють лише два заводи, де виготовляють сталеві корпуси для 155-мм гаубичних снарядів. Один з них - завод у Скрентоні, де цього року побувала і знімальна група Української служби Голосу Америки.

Японія ще не надавала Україні летальну зброю, але допомагає продовольством, малими безпілотниками та, наприклад, одягом для українців. Але цього тижня у Токіо оголосили про надання 100 військових вантажівок для українських військ, повідомляла агенція Associated Press.

Журналістка Голосу Америки Юлія Ярмоленко також підготувала репортаж із Японії про те, як країна змінила власну політику, щоб допомогти переселенцям з України.

Нещодавно міністр оборони США Ллойд Остін привітав рішення Японії вперше з часів Другої світової війни збільшити свої витрати на оборону та набуття можливостей контрудару в умовах складної безпекової ситуації довкола Китаю і Північної Кореї, інформує The Hill.

Тема стримування Китаю та Росії були основними темами зустрічі президента США Джо Байдена та прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіду раніше цього року у Вашингтоні, - повідомляв Голос Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG