Спеціальні потреби

Актуально

Про українські студії у Стенфордi

У кількох провідних університетах США та Канади працюють програми українських досліджень, які дають змогу студентам ближче ознайомитися з Україною, а українським науковцям - провести дослідження у Північній Америці. Одна з наймолодших програм діє в Стенфордському університеті, що у Каліфорнії. Докладнiше про це - в наступному вiдео-сюжетi.

Стенфордський університет - один з найпрестижніших вищих навчальних закладів у Сполучених Штатах. Саме тут перед тим, як переїхати до Вашингтону, викладала нині діючий державний секретар США Кондоліза Райс. Українська програма Стенфорду досить молода і невелика. Однак останні події в Україні, зокрема помаранчева революція, привернули увагу до України стенфордських студентів, які приїжджають сюди вчитися з усього світу.

Нащадок українських іммігрантів - бельгійський бізнесмен Бенуа Плеска приїхав до Стенфорду для підвищення кваліфікації. Останні п’ятнадцять років він успішно працював у Румунії, тепер планує займатися бізнесом в Україні. Українська програма дає йому можливість підготуватися до приїзду на батьківщину пращурів:

«Українська програма в Стенфорді дає можливість вивчити мову. Я ніколи не вчив українську, хоча моя родина з України. То ж я подумав, що перед тим, як їхати в Україну було б цікаво скористатися можливостями Стенфорду і вивчити трошки українську».

Українську мову в Стенфорді викладає Леся Джарбо, яка є координатором програми. За її словами, студенти Стенфорду почали особливо активно цікавитися Україною після осені дві тисячі четвертого року:

«Після помаранчевої революції дуже збільшився інтерес до України. Випускники Стенфордського університету із ступенями в економіці хочуть запровадити бізнеси в Україні, тому знання української мови для них принципове».

Українська програма існує при центрі Російських та східно-європейських досліджень. Керує нею Ненсі Колман, професор історії Стенфордського університету. Програма комплексна і не обмежується курсами мови, - каже вона:

«Наша мета - допомогти американським студентам більше дізнатися про Україну у контексті вивчення сучасної політики або у процесі вивчення європейських чи східно-європейських культур та народів».

Існує програма на кошти університету та пожертви української громади.

Американський бізнесмен українського походження Юрій Фещенко-Чопівський живе і працює у столичному Вашингтоні на протилежному від Стенфорду боці Америки. Він - один зі спонсорів української програми при Стенфордському університеті:

«Стенфордський університет дуже престижний, випускає дуже багато впливових лідерів суспільства. Я просто вважаю, що і для України, і для майбутнього блага України дуже важливо, щоб оці нові покоління американських лідерів, щоб вони як частинку, принаймі, свого виховання і своєї освіти, мали якесь поняття, бажано позитивне поняття, про Україну».

На думку Юрія Чопівського, позитивним є також те, що програми в Стенфорді та інших навчальних закладах США та Канади надають можливість українським науковцям набути досвіду та провести дослідження у Північній Америці. Пан Чопівський каже, що бачить результати роботи подібних програм, і лише жалкує, що їх мало:

«Результат відчувається на рівні вишколення нових молодих науковців, наданні їм можливості бачити світ з іншої сторони. Багато тепер американських науковців, які користуються великим впливом серед наукових і політичних кіл, вони тепер дуже позитивно висловлюються щодо України. Без таких центрів навряд чи вони б вони мали такі знання, такі точки зору і так би висловлювались. Вони б могли дуже легко потрапити під вплив москво-центристської школи».

Лише цього року працівники української програми організували і провели вісім загальних лекцій у Стенфорді за участю відомих істориків, політологів, науковців та дипломатів, таких як посол України в США Олег Шамшур. Завданням на найближчий час куратори програми поставили зібрати достатньо коштів, аби затвердити статус програми українських досліджень при Стенфордському університеті. У планах також створити посаду тимчасового професора українознавства, яку б згодом можна було перетворити на постійну.

Всі новини дня

Головні акценти допомоги Канади Україні - у інтерв’ю із посолкою України Юлією Ковалів. Відео

Канада надає не лише військову, а й потужну фінансову і гуманітарну допомогу. Про головні акценти допомоги Оттави Києву Юлія Ярмоленко поспілкувалася із посолкою України у Канаді Юлією Ковалів.

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:04 0:00

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів. З подробицями – Остап Яриш.

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:13 0:00

Український борщ визнали нематеріальною, культурною спадщиною ЮНЕСКО, яка потребує термінової охорони. Катерина Лісунова поспілкувалась про подію із відомим кухарем і ініціатором включення борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО Євгеном Клопотенком.

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів

NASAMS кадр з відео Міністерства оборони США

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI). Про це в Пентагоні повідомив речник Міністерства оборони Тодд Бріссіл.

Це надання допомоги за спеціальними повноваженнями президента є чотирнадцятим за рахунком вилученням обладнання зі запасів Міністерства оборони України, яке адміністрація Байдена санкціонувала з серпня 2021 року. У цьому пакеті українська армія отримає додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

Згідно з заявою, в рамках програми USAI, «Міністерство оборони надасть Україні критично важливий потенціал для захисту від російської агресії». У цей пакет входить:

– дві норвезькі Національні вдосконалені зенітно-ракетні системи (NASAMS);

– до 150 000 снарядів 155 мм артилерії;

– чотири додаткові контрартилерійські радари.

Як пояснює Пентагон, на відміну від допомоги за президентськими повноваженнями, USAI є механізмом, згідно з яким Сполучені Штати закуповують озброєння у промисловості, а не постачають обладнання, яке вилучається зі запасів Міністерства оборони. Це оголошення, згідно з повідомленням, означає, що уряд починає процес укладання контрактів для надання додаткових можливостей Збройним Силам України.

Пентагон нагадує, що Сполучені Штати виділили близько 7,6 мільярдів доларів США на безпекову допомогу Україні з початку правління адміністрації Байдена, у тому числі приблизно 6,9 мільярдів доларів з початку неспровокованого вторгнення Росії 24 лютого. З 2014 року Сполучені Штати виділили понад 8,8 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні.

Міністерство оборони США говорить, що Україні постачається та зброя, яка їй в цей момент потрібна, в залежності від ситуації на полі бою.

У заяві Пентагона наголошується, що Сполучені Штати продовжують працювати зі своїми союзниками та партнерами і в цьому випадку особливо відзначають Норвегію, яка допомагає Сполученими Штатами надати «сучасні засоби протиповітряної оборони, які допоможуть Україні захиститися від жорстоких повітряних атак Росії».

Президент України Володимир Зеленський заявив у п’ятницю 1 липня, що Росія вже випустила проти України близько 3 тисяч ракет і російські ракетні удари підкреслюють важливість надання Україні оборонної підтримки країнами Заходу.

Внаслідок нічного обстрілу багатоквартирного будинку і бази відпочинку в Одесі у ніч проти 1 липня загинуло щонайменше 20 осіб. Як повідомили в оперативному командуванні «Південь», обстріл трьома ракетами Х-22 вели російські літаки стратегічної авіації Ту-22 з напрямку Чорного моря.

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Рекордна інфляція, реформа зброїних сил, війна в Україні — все це частина політичних дебатів напередодні проміжних виборів в США, які відбудуться вже менш, ніж через півроку. Однак кандидати від партій визначаються вже зараз - напередодні праймеріз пройшли у кількох штатах.

Більше

XS
SM
MD
LG