Спеціальні потреби

Актуально

ВІЛ/СНІД в Україні - розмова з експертом

Починаючи з 1994 року, коли ВІЛ/СНІД був досить новим явищем для України, рівень поширеності зростає тривожними темпами, приблизно 33% щорічно за даними Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІДу в Україні.

Якщо повернутися у недалеке минуле, то у 1995 році Всесвітня організація охорони здоров`я класифікувала Україну, як країну з низьким рівнем поширеності ВІЛ/СНІДу. Але всього лише через десятиріччя Україна потерпає від найгіршої епідемії СНІДу у Європі за темпами поширюваності.

Детальніше ситуацію з`ясував виконавчий директор Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІДу в Україні Андрій Клепіков:

«На сьогодні поширеність СНІД серед дорослого населення є 1,4 відсотка, тобто це означає що з однієї тисячі дорослих чотирнадцять людей інфіковані. Чим це обумовлено? Перш за все епідемія поширюється серед так званих вразливих груп, тобто тих людей, які особливо уразливі до передачі вірусу. Кажучи епідемічною мовою, епідемія є концентрованою, і вона ще не вийшла на загальне населення, на усіх. Що стосується абсолютних цифр, то на сьогоднішній день у нас зареєстровано понад 100 тисяч випадків інфікування ВІЛ/СНІД. Разом з тим, і міжнародні, і місцеві експерти, і навіть Міністерство охорони здоров`я визнали, що реальна оціночна цифра складає близько 380 тисяч українців».

Більшість усіх випадків інфікування ВІЛом має місце серед осіб найбільш активного репродуктивного віку від двадцяти до тридцяти чотирьох років, що в свою чергу впливає на їхню дітородну функцію і рівень народжуваності в Україні. Загалом проблема ВІЛ/СНІДу може мати значні демографічні наслідки, що пов’язані з показниками захворюваності та смертності серед населення. Тобто епідемія СНІДу в Україні може призвести до зниження кількості населення, вплинути на середню тривалість життя населення, на рівень зайнятості, а також на витрати на медичні та соціальні послуги.

Діти, що стають сиротами через СНІД, – жахливе явище сьогодення, від якого втрат понесе усе українське суспільство. Як говорить Андрій Клепіков від Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІДу в Україні, лише за помірним сценарієм, до 2014 року в Україні через смерть обох батьків від СНІДу буде 42 тисячі повних сиріт:

«Щойно було проведено дослідження Альянсом та Світовим банком по визначенню соціально-економічних наслідків ВІЛ/СНІД в Україні, які довели жахливий і песимістичний прогноз. В 2014 році ця епідемія суттєво вплине і на динаміку смертності і на динаміку економічних показників зокрема ВВП. Дослідження також говорить, що більшість смертей жінок репродуктивного віку буде від ВІЛ/СНІД».

Клепіков вважає, що як у багатьох інших державах, боротьбу з ВIЛ-СНIДом в Україні ускладнюють відсутність розуміння епідемії, недостатні дії для її приборкання та надто кволе фінансування таких заходів на державному рiвнi.

«На тлі того, що епідемія зростає, нинішній проект бюджету демонструє зменшення витрат на ВІЛ/СНІД навіть і порівняні з минулим роком. Якщо риторика має бути підтверджена бюджетними асигнуваннями, то дана пропозиція свідчить про ігнорування проблеми з національного боку. На щастя Україна ще не в кризі завдяки підтримці міжнародних організацій, зокрема Глобальний фонд по боротьбі з туберкульозом, малерією та СНІДом надав Україні один з найбільших грантів».

Експерти кажуть, що чи не головною запорукою зупинення СНIДу є небайдужість та відповідальність, якi продемонструють у цьому планi суспільства окремих країн. І перший крок в цьому напрямку, як вважають вони, це поінформованість стосовно проблеми та особисте відповідальне ставлення.

Всі новини дня

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:46 0:00

Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Ґроссі бере участь у прес-конференції під час засідання ради керуючих МАГАТЕ у Відні, Австрія, 5 червня 2023 р. REUTERS/Леонхард Фогер

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.

"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.

"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.

Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».

«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.

Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.

Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.

"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.

Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.

За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.

Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.

За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.

Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».

Дивіться також:

Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG