Спеціальні потреби

Актуально

ВІЛ/СНІД в Україні - розмова з експертом

Починаючи з 1994 року, коли ВІЛ/СНІД був досить новим явищем для України, рівень поширеності зростає тривожними темпами, приблизно 33% щорічно за даними Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІДу в Україні.

Якщо повернутися у недалеке минуле, то у 1995 році Всесвітня організація охорони здоров`я класифікувала Україну, як країну з низьким рівнем поширеності ВІЛ/СНІДу. Але всього лише через десятиріччя Україна потерпає від найгіршої епідемії СНІДу у Європі за темпами поширюваності.

Детальніше ситуацію з`ясував виконавчий директор Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІДу в Україні Андрій Клепіков:

«На сьогодні поширеність СНІД серед дорослого населення є 1,4 відсотка, тобто це означає що з однієї тисячі дорослих чотирнадцять людей інфіковані. Чим це обумовлено? Перш за все епідемія поширюється серед так званих вразливих груп, тобто тих людей, які особливо уразливі до передачі вірусу. Кажучи епідемічною мовою, епідемія є концентрованою, і вона ще не вийшла на загальне населення, на усіх. Що стосується абсолютних цифр, то на сьогоднішній день у нас зареєстровано понад 100 тисяч випадків інфікування ВІЛ/СНІД. Разом з тим, і міжнародні, і місцеві експерти, і навіть Міністерство охорони здоров`я визнали, що реальна оціночна цифра складає близько 380 тисяч українців».

Більшість усіх випадків інфікування ВІЛом має місце серед осіб найбільш активного репродуктивного віку від двадцяти до тридцяти чотирьох років, що в свою чергу впливає на їхню дітородну функцію і рівень народжуваності в Україні. Загалом проблема ВІЛ/СНІДу може мати значні демографічні наслідки, що пов’язані з показниками захворюваності та смертності серед населення. Тобто епідемія СНІДу в Україні може призвести до зниження кількості населення, вплинути на середню тривалість життя населення, на рівень зайнятості, а також на витрати на медичні та соціальні послуги.

Діти, що стають сиротами через СНІД, – жахливе явище сьогодення, від якого втрат понесе усе українське суспільство. Як говорить Андрій Клепіков від Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІДу в Україні, лише за помірним сценарієм, до 2014 року в Україні через смерть обох батьків від СНІДу буде 42 тисячі повних сиріт:

«Щойно було проведено дослідження Альянсом та Світовим банком по визначенню соціально-економічних наслідків ВІЛ/СНІД в Україні, які довели жахливий і песимістичний прогноз. В 2014 році ця епідемія суттєво вплине і на динаміку смертності і на динаміку економічних показників зокрема ВВП. Дослідження також говорить, що більшість смертей жінок репродуктивного віку буде від ВІЛ/СНІД».

Клепіков вважає, що як у багатьох інших державах, боротьбу з ВIЛ-СНIДом в Україні ускладнюють відсутність розуміння епідемії, недостатні дії для її приборкання та надто кволе фінансування таких заходів на державному рiвнi.

«На тлі того, що епідемія зростає, нинішній проект бюджету демонструє зменшення витрат на ВІЛ/СНІД навіть і порівняні з минулим роком. Якщо риторика має бути підтверджена бюджетними асигнуваннями, то дана пропозиція свідчить про ігнорування проблеми з національного боку. На щастя Україна ще не в кризі завдяки підтримці міжнародних організацій, зокрема Глобальний фонд по боротьбі з туберкульозом, малерією та СНІДом надав Україні один з найбільших грантів».

Експерти кажуть, що чи не головною запорукою зупинення СНIДу є небайдужість та відповідальність, якi продемонструють у цьому планi суспільства окремих країн. І перший крок в цьому напрямку, як вважають вони, це поінформованість стосовно проблеми та особисте відповідальне ставлення.

Всі новини дня

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. Раніше законопроект був затверджений у Сенаті та Палаті Представників. Подробиці про це, а також про обшук будинку колишнього президента США Трампа – від Юлії Ярмоленко.

Джо Байден - про прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції: двері альянсу залишаються відчиненими для країн Європи. Відео

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. "Путін хотів, щоб Фінляндія була поза НАТО, але він отримує НАТОзацію Фінляндії разом із Швецією."

Перспективи обмеження видачі туристичних віз росіянам Європою – подробиці. Відео

Естонія та Фінляндія на тлі війни Росії проти України закликали припинити давати туристичні візи всім росіянам. Деталі про це, а також про реакцію Європи на заборону Росією доступу американських інспекторів до своїх арсеналів ядерних озброєнь – від Богдана Цюпина.

У Білому домі прокоментували вибухи на аеродромі в Криму 

Дим внаслідок вибухів в окупованому Криму 9 серпня 2022 року 

США підтримують зусилля України із захисту свого суверенітету і територіальної цілісності, - так прокоментувала речниця Білого дому Карін Жан-П'єр під час брифінгу у вівторок, 9 серпня.

На питання журналіста про “серію вибухів на російській авіаційній базі в Криму”, і чи США вважають Крим правомірною ціллю для ЗСУ, яким Пентагон надав зброю, речниця Білого дому відповіла:

“Як ви знаєте, ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету і своєї територіальної цілісності, як ми багато разів говорили. Боротьба триває на сході та південному заході країни, і ще далека від закінчення. Ми попереджали, що це може бути довга і затяжна війна. Ми продовжуватимемо забезпечувати, щоб Україна могла протистояти неспровокованій агресії Росії, і це - в центрі нашої уваги”, - сказала Карін Жан-П'єр.

Пізніше на уточнення питання, вона додала: “Ми будемо продовжувати підтримувати Україну в їхній боротьбі за свою свободу, в їхній боротьбі за свій суверенітет проти брутального нападу з боку Росії”.

У вівторок на військовому аеродромі у Новофедорівці в окупованому Криму, що неподалік міста Саки, пролунало кілька вибухів. Прес-служба Міноборони України заявила, що “не може встановити причину займання, однак вкотре нагадує про правила пожежної безпеки та заборону куріння у невстановлених місцях”.

Дивіться також: Лідерка білоруської опозиції Тихановська - про можливі сценарії закінчення війни та ситуацію в Білорусі

Ексклюзивне інтерв’ю зі Світланою Тихановською: про політичну ситуацію в Білорусі і відносини України та Білорусі на тлі війни. Відео

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська оголосила про створення Об'єднаного перехідного кабінету. Про політичну ситуацію в Білорусі, відносини України та Білорусі на тлі війни та можливі сценарії її закінчення зі Світланою Тихановською говорила Мирослава Ґонґадзе.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG