Актуально
Позитиви і недоліки “газових домовленостей”
Рівно рік тому Україна та Росія уклали угоду про постачання газу. Її підписали після тривалих переговорів, які оглядачі назвали “газовою війною”. Російський “Газпром” вдавався до відключення українських споживачів. Україну звинувачували у відборі палива, призначеного країнам ЄС. Чи змінилося ставлення до тих подій за рік і як нині оцінюють “газові домовленості”?
Підписанню газової угоди передували тривалі і складні переговори. Сторони так і не змогли домовитися до нового року і вже зранку першого січня “Газпром” скоротив подачу палива в українську газотранспортну систему. Оглядачі назвали це “газовою війною”. Її наслідки відчули на собі європейські споживачі. Через сильні холоди Україна скоротила транзит газу в ЄС. Однак в ніч на четверте січня у Москві українська державна компанія “Нафтогаз” і російський “Газпром” нарешті досягли компромісу. Згідно пятирічної угоди, ціна на газ для України зросла майже вдвічі - до 95 доларів за тисячу кубометрів. Втім це виявилося значно дешевше, ніж вимагала Росія. Зростання ціни мало компенсувати підвищення плати за транзит російсського газу до Європи. Її підняли майже в півтора рази.
Тодішній керівник “Нафтогазу” Олексій Івченко назвав ті домовленості історичними:
“Ціна на газ і транзитна ставка може змінюватися за взаємною згодою сторін. Якщо не буде згоди сторін, значить залишаються ті умови, які діють. Ми сьогодні здобули енергетичну безпеку держави. Тому що ми перейшли на абсолютно ринкові стосунки між суб’єктами господарювання”.
Однак оптимізм тодішнього керівника “Нафтогазу” поділяли далеко не всі. Найбільше критики викликало включення до схеми постачання газу в Україну посередника – маловідомої компанії “РосУкрЕнерго”. Саме вона стала ексклюзивним постачальником газу в Україну на пять років. За газові угоди парламент висловив недовіру тодішнім керівникам української енергетики.
Критично їх оцінили і у Вашингтоні, про що неодноразово говорив тодішній посол Сполучених Штатів в Україні Джон Гербст:
“Якщо український уряд хоче переглянути ці газові угоди, позбутися від підозрілого посередника “РосУкрЕнерго” – американський уряд надасть підтримку”.
Вашингтон ініціював розслідування стосовно “РосУкрЕнерго”, яку підозрювали у звязках із російською мафією. Під його тиском компанія визнала, що одна половина її акцій належать російському “Газпрому”, а інша – двом громадянам України.
Напередодні нового року впливове ділове видання “The Wall Street Journal” повідомлило, що американське міністерство юстиції та ФБР активізували слідство у справі “РосУкрЕнерго”. Слідчі перевіряють чи має причетність до цієї компанії Семен Могилевич. Уродженця Києва у Сполучених Штатах розшукують за здирництво, фінансові махінації та відмивання грошей.
Не виключено, що посередником у схемі постачання газу в Україну може бути і новий уряд, ядро якого складає Партія регіонів. Він підписав нові угоди із “Газпромом”, згідно з якими ціна на паливо зросла до 130 доларів. Олексій Івченко назвав це поразкою кабміну пана Януковича. Оскільки при піднятті ціни на газ відповідно не зросла ставка за транзит російського палива до Європи.
Не зважаючи на аргументи пана Івченка, критиків газових домовленостей річної давності нині багато і в новій команді президента Ющенка. Заступник глави президентського секретаріату Олександр Чалий вважає газові угоди четвертого січня найбільшим провалом української зовнішньої політики за минулий рік. В інтервю тижневику “Дзеркало тижня” він назвав їх Перл Харбором української енергетичної дипломатії.
З цією думкою погоджується керівник енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін. Він звертає увгагу, що механізм формування ціни на газ для України й надалі залишається непрозорим. Попри те, що вона мала визначатися на ринкових засадах з урахуванням світової коньюнктури.
Володимир Саприкін: “Було зроблено багато помилок українськими керівниками, які підписали якісь такі недолугі документи, які залишають Україну в підвішеному стані. Тобто зважаючи на політичні кроки України, буде визначатися й економічна ціна на газ”.
Оглядачі кажуть – одне із досягнень минулорічних газових угод – те, що Україна на відміну від Білорусі не віддала у власність Росії свою газотранспортну систему. Однак зауважують, що її можна втратити через борги, які має “Нафтогаз” перед численними кредиторами.
Всі новини дня
Байден застеріг Іран, після ударів в Сирії

Президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати дадуть «потужну» відповідь, щоб захистити американців. Заява прозвучала після того, як американські військові сказали, що завдали авіаударів у східній Сирії у відповідь на атаку, ймовірно проведену за підтримки Ірану.
Виступаючи під час державного візиту до Канади в п’ятницю, Байден сказав, що Сполучені Штати «не прагнуть конфлікту з Іраном, але готові діяти рішуче, щоб захистити наших людей».
"Саме це сталося минулого вечора", - додав він.
Збройні сили США заявили, що в ніч на четвер завдали кількох «точних» авіаударів по цілях у східній Сирії у відповідь на атаку безпілотника, внаслідок якої загинув американський підрядник.
Речник Міністерства оборони США бриг-генерал Патрік Райдер заявив журналістам у Пентагоні в п’ятницю, що ця операція мала на меті «надіслати дуже чітке повідомлення про те, що ми серйозно ставимось до захисту нашого персоналу та швидко й рішуче реагуватимемо на загрози для них».
Він назвав удари "пропорційною та умисною дією, спрямованою на обмеження ризику ескалації та мінімізацію жертв".
Сирійська обсерваторія з прав людини, британська група, яка спостерігає за війною в Сирії, заявила, що 14 людей загинули в результаті ударів США в Сирії.
У п'ятницю офіційні особи США заявили, що кілька безпілотників було запущено в Грін-Віллідж на північному сході Сирії, де також базуються американські війська. Офіційні особи заявили, що в результаті нападів ніхто не постраждав.
Міністр оборони США Ллойд Остін сказав, що удари велись по об'єктах, що використовуються групами, пов'язаними з Корпусом вартових Ісламської революції Ірану.
«Авіаудари були завдані у відповідь на сьогоднішню атаку, а також на серію недавніх атак на сили коаліції в Сирії групами, пов’язаними з КВІР», — сказав Остін.
"Жодне угруповання не завдасть удару по наших військах безкарно", - додав він.
Безпілотник врізався в технічний об’єкт на базі в Хасаці, Сирія, о 13:38. за місцевим часом, згідно з Пентагоном.
У результаті нападу було поранено ще шістьох американців, у тому числі п'ятьох військовослужбовців США. Згідно із заявою американських військових, двом пораненим військовослужбовцям надали допомогу на місці, а ще трьох і американського підрядника було евакуйовано до медичних закладів коаліції в Іраку.
Сполучені Штати мають близько 900 військових у східній Сирії, щоб допомогти силам сирійських курдів запобігти відродженню терористичного угруповання «Ісламська держава».
Голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі, старший офіцер США та голова Центрального командування США, яке контролює військові операції США на Близькому Сході, попередив законодавців на слуханнях у четвер, що Іран продовжує дестабілізувати ситуацію на Близькому Сході, підтримує там терористичні групи і проксі-сили.
За словами командувача Центрального командування генерала Еріка Курілли, з січня 2021 року іранські проксі атакували війська США в Іраку та Сирії 78 разів за допомогою безпілотників і ракет.
"Це була серія атак на наші війська та партнерські сили", - сказав Курілла ввечері в четвер.
«Ми завжди вживатимемо всіх необхідних заходів, щоб захистити наших людей, і завжди відповідатимемо у вибраний нами час і в місці. Ми налаштовані на варіанти різного масштабу перед лицем будь-яких додаткових атак Ірану», — додав він.
В статті використано інформацію Associated Press, Reuters і Agence France-Presse.
Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.
Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.
- Голос Америки
США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео
Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.
- Голос Америки
З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.
USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.
Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.
“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.
Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.
Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу
Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.
На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.
Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.
18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.
З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.
Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.
У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.
Форум