Актуально
Тарас Кузьо про мотиви візиту Юлії Тимошенко
У Сполучених Штатах давно хочуть почути і побачити Юлію Тимошенко. Про очікування і сподівання вашингтонської еліти від цього візиту йтиметься у розмові Мирослави Ґонґадзе із професором Унiверситету Джорджа Вашингтона Тарасом Кузьом.
МҐ: Яким, на Вашу думку, може бути головний месидж Юлії Тимошенко до американського уряду і до еліти у Вашингтоні?
ТК: Я думаю, що метою візиту є показати, що БЮТ – дуже важлива політична сила в Україні. І, на жаль, поки що немає іншої політичної сили, яка могла б захищати здобутки Помаранчевої революції. Також Тимошенко виступає, як лідер опозиції і другої за чисельністю фракції у Верховній Раді.
І друге, хоч це можливо звучить трохи дивно, Тимошенко хоче продемонструвати, що вона є дієвим політичним лідером, бо у Штатах поширювали дуже багато негативної інформації про неї. Те, наприклад, що її політична сила є антибізнесовою. Тому важливо спілкуватися з нею і побачити, чим же насправді є БЮТ.
МҐ: Дуже довго Юлія Тимошенко уникала приїзду до Вашингтона з певних причин. Чому вона вирішила зробити це тепер?
ТК: Пригадаємо, що раніше Юлія Тимошенко двічі відвідувала Європу: як прем’єр, і як лідер опозиції. І цей візит є своєрідним продовженням того, що Тимошенко хоче донести більше інформації про свій блок і показати себе як лідер опозиції.
На мою думку, основним месиджем буде те, що не треба цілковито розчаровуватися у подіях в Україні, що від Помаранчевої революції не все втрачено, і її політична сила – одна з тих, яка може захищати демократичні здобутки.
Пам’ятаймо, що три роки тому під час революції, у Вашингтоні підтримували ці події в Україні, і не тільки уряд, але й громадськість та мас-медіа.
МҐ: Судячи з програми, Юлію Тимошенко прийматимуть на такому ж рівні, як і Прем’єр-міністра Януковича, про що це може свідчити?
ТК: Думаю, це показник того, що БЮТ розцінюють як важливу опозиційну силу, яка у майбутньому може мати більше предстивництва у Верховній Раді, або на президентських виборах через два роки висуне свого кандидата. Водночас, це сигнал для Прем’єра Януковича, що США підтримують стосунки з опозицією, а також для політичних сил навколо президента і для самого Віктора Ющенка, який тут був ще у квітні 2005-го року.
МҐ: Чи розпуск парламенту і нові вибори можуть бути виходом із цієї кризової ситуації?
ТК: Це дуже складне питання. Бо розпуск Верховної Ради може створити певні проблеми. Наприклад, можуть виникнути хвилі протесту проти цього у Східній та Південній Україні, або до Верховної Ради може прийти ще більше депутатів від Партії регіонів.
А з іншого боку, також важко погодитися з тим, що наступних 50 місяців буде при владі уряд Віктора Януковича. Ми бачимо роботу цього уряду впродовж п’яти місяців, тому важко уявити, на що перетвориться Україна за довший період.
Як бачимо, є певні недоліки в тому, щоб розпустити Верховну Раду, але і залишити її в такому стані теж не можна. Тому тепер усе залежить від Конституційного Суду, адже без його дозволу Віктор Ющенко не зможе розпустити Верховну Раду.
Всі новини дня
Як F-16 можуть допомогти ЗСУ: оцінки американських та британських пілотів, а також льотчика ЗСУ. Відео
Досвідчені пілоти ЗСУ зможуть навчитись використовувати всю потужність F-16 за 4-6 місяців, а українські авіатори на землі – швидко адаптуються до вимог технічного обслуговування цих літаків. Про це Марії Прус розповіли колишні американські та британські пілоти, а також льотчик ЗСУ «Джус».
- Голос Америки
Кулеба озвучив, чого Київ чекає від саміту НАТО. Блінкен анонсував нові санкції

Україна запропонувала країнам НАТО три умови, за виконання яких вважатиме саміт Альянсу у Вільнюсі в липні успішним. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба передав ці умови своїм колегам із 31 країни НАТО напередодні сьогоднішньої їхньої зустрічі в Осло.
“Посилювати інституційні зв'язки та допомогу у форматі “Україна - НАТО”. Зробити крок вперед для членства України. Надати гарантії з безпеки на шляху України до НАТО”, - озвучив умови успішного вільнюського саміту глава МЗС України.
Питання підтримки України обговорили сьогодні у Швеції Держсекретар США Ентоні Блінкен на зустрічі з главою шведського уряду. “Робота, яку ми виконуємо в останні два роки, зокрема експортні обмеження, є критично важливою для наших зусиль, щоб зробити все, аби вторгнення Росії в Україну лишалось стратегічним провалом”, - сказав Держсекретар США під час візиту на базу ВПС Швеції в місті Лулео, що розташоване недалеко від кордону з Росією.
Блінкен віддав належне Швеції, яка за час повномасштабного вторгнення надала Україні допомогу розміром у майже 2 мільярди доларів та прийняла близько 50-ти тисяч біженців з України.
Ентоні Блінкен на конференції у вівторок, 30 травня, також повідомив про нові санкції, які США незабаром оголосять, у зв'язку з війною в Україні.
“Завтра буде оголошено про нові заходи, що стосуються експортного контролю технологій, які виявили в іранських безпілотниках, що використовуються проти цивільного населення України та цивільної інфраструктури, а також для протидії дезінформації, та для захисту прав людини в інтернеті”, - зазначив Блінкен під час візиту в Швецію.
Цими днями у Норвегії зустрінуться міністри закордонних справ НАТО для планування липневого саміту НАТО, що відбудеться у Литві.
Боєприпаси для Patriot, ракети Zuni можуть увійти в новий пакет допомоги США Україні

Сполучені Штати нададуть Україні ще 300 мільйонів доларів нової військової допомоги в пакеті, який, як очікується, включатиме боєприпаси для української системи протиракетної оборони Patriot, повідомили Голосу Америки представники оборонного відомства.
Посадовці, які говорили з Голосом Америки на умовах анонімності напередодні очікуваної публікації пакету в середу, сказали, що остання допомога також включає ракети для високомобільної артилерійської ракетної системи (HIMARS) і більше танкових боєприпасів і бронебійних снарядів перед очікуваним контрнаступом України.
За словами офіційних осіб, для підтримки з повітря надаються некеровані авіаційні ракети Zuni та ракети класу «повітря-повітря» з радіолокаційним наведенням AIM-7, а також системи протиповітряної оборони Avenger і зенітно-ракетні системи Stinger.
Це 39-тий пакет допомоги, згідно до якого США передають Україні військову техніку зі сховищ Міністерства оборони в рамках повноважень президента США, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
США виділяють понад 37 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні з моменту вторгнення Росії. Пентагон також визнав, що зробив помилку в бухгалтерському обліку, яка завищила суму вартості обладнання, що надходить до Києва. Розраховуючи кошториси пакету допомоги, Міністерство оборони враховувало витрати на заміну озброєння, наданого Україні, тоді як мало враховувати фактичну вартість надісланих систем, повідомили Голосу Америки чиновники.
За словами чиновників, ця помилка, як очікується, вивільнить приблизно 3 мільярди доларів, доступних для додаткової допомоги Україні. Раніше цього року Москва почала відновлений наступ на Україну, який зупинився, а Київ готується до масштабного контрнаступу, який, як очікується, розпочнеться найближчими днями чи тижнями.
Високопоставлений військовий чиновник, який на умовах анонімності розмовляв з Голосом Америки сказав, що український контрнаступ, ймовірно, не буде "таким драматичним", як очікують деякі люди, але все одно його буде проведено "продумано та ефективно", щоб обмежити можливості Росії захищати свої сили на території України.
Історія порятунку хлопця з Бахмута. Відео
“Коли поранило – воно не страшно. Боляче, але не страшно. Страшно – це коли біля тебе вбивають людину, а ти нічим допомогти не можеш”, – каже 16-річний юнак з Бахмута Микита Брозгаль.
"Країни НАТО підтвердять і посилять свою підтримку України", – Єнс Столтенберґ. Відео
"Усі слідкують, чи є ознаки втоми в наших демократіях у країнах НАТО та партнерах щодо надання підтримки, але поки що ми цього не бачимо. Ми бачимо постійну сильну підтримку з різного політичного спектра в Європі та США", – генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ
Форум