Спеціальні потреби

Тарас Кузьо про мотиви візиту Юлії Тимошенко


У Сполучених Штатах давно хочуть почути і побачити Юлію Тимошенко. Про очікування і сподівання вашингтонської еліти від цього візиту йтиметься у розмові Мирослави Ґонґадзе із професором Унiверситету Джорджа Вашингтона Тарасом Кузьом.

МҐ: Яким, на Вашу думку, може бути головний месидж Юлії Тимошенко до американського уряду і до еліти у Вашингтоні?

ТК: Я думаю, що метою візиту є показати, що БЮТ – дуже важлива політична сила в Україні. І, на жаль, поки що немає іншої політичної сили, яка могла б захищати здобутки Помаранчевої революції. Також Тимошенко виступає, як лідер опозиції і другої за чисельністю фракції у Верховній Раді.

І друге, хоч це можливо звучить трохи дивно, Тимошенко хоче продемонструвати, що вона є дієвим політичним лідером, бо у Штатах поширювали дуже багато негативної інформації про неї. Те, наприклад, що її політична сила є антибізнесовою. Тому важливо спілкуватися з нею і побачити, чим же насправді є БЮТ.

МҐ: Дуже довго Юлія Тимошенко уникала приїзду до Вашингтона з певних причин. Чому вона вирішила зробити це тепер?

ТК: Пригадаємо, що раніше Юлія Тимошенко двічі відвідувала Європу: як прем’єр, і як лідер опозиції. І цей візит є своєрідним продовженням того, що Тимошенко хоче донести більше інформації про свій блок і показати себе як лідер опозиції.

На мою думку, основним месиджем буде те, що не треба цілковито розчаровуватися у подіях в Україні, що від Помаранчевої революції не все втрачено, і її політична сила – одна з тих, яка може захищати демократичні здобутки.

Пам’ятаймо, що три роки тому під час революції, у Вашингтоні підтримували ці події в Україні, і не тільки уряд, але й громадськість та мас-медіа.

МҐ: Судячи з програми, Юлію Тимошенко прийматимуть на такому ж рівні, як і Прем’єр-міністра Януковича, про що це може свідчити?

ТК: Думаю, це показник того, що БЮТ розцінюють як важливу опозиційну силу, яка у майбутньому може мати більше предстивництва у Верховній Раді, або на президентських виборах через два роки висуне свого кандидата. Водночас, це сигнал для Прем’єра Януковича, що США підтримують стосунки з опозицією, а також для політичних сил навколо президента і для самого Віктора Ющенка, який тут був ще у квітні 2005-го року.

МҐ: Чи розпуск парламенту і нові вибори можуть бути виходом із цієї кризової ситуації?

ТК: Це дуже складне питання. Бо розпуск Верховної Ради може створити певні проблеми. Наприклад, можуть виникнути хвилі протесту проти цього у Східній та Південній Україні, або до Верховної Ради може прийти ще більше депутатів від Партії регіонів.

А з іншого боку, також важко погодитися з тим, що наступних 50 місяців буде при владі уряд Віктора Януковича. Ми бачимо роботу цього уряду впродовж п’яти місяців, тому важко уявити, на що перетвориться Україна за довший період.

Як бачимо, є певні недоліки в тому, щоб розпустити Верховну Раду, але і залишити її в такому стані теж не можна. Тому тепер усе залежить від Конституційного Суду, адже без його дозволу Віктор Ющенко не зможе розпустити Верховну Раду.

Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG