Спеціальні потреби

Чи релігійні протистояння є причиною насилля в Іраку?


Вже протягом року Ірак охоплений насиллям, в якому дедалі виразніше прослідковується розбіжність між мусульманами шиїтами та суннітами. Деякі вбачають корені ворожнечі в релігійній сварці сьомого сторіччя про те, хто повинен стати спадкоємцем пророка Магомета. Інші ж кажуть, що під вуаллю релігійності насправді ведеться боротьба за політичне домінування в країні.

У віруваннях суннітів та шиїтів більше спільного, аніж відмінного. Вони однаково шанують святе письмо – Коран, дотримуються п’яти стовпів Ісламу, у тому числі Гаджу – паломництва до Мекки. Однак сьогодні в Іраку вони б’ються не на життя, а на смерть.

Дослідник історії Ісламу Джорджтаунського університету Джон Волл вважає, що суть цієї боротьби у незбалансованості між обома релігійними напрямками. Бо шиїтська більшість країни довший час була позбавлена влади, а суннітська меншість не бажає ділитися тим, що колись безмежно посідала.

З цим погоджується і професор університету Джонса Гопкінса Маріус Діб:

“Конфлікт насправді між просаддамівцями та антисаддамівцями. І, на жаль, конфлікт набув форми боротьби між суннітами – тобто саддамівцями – та шиїтами, які до того ж мають проіранські настрої”.

У лютому 2006-го року суннітські повстанці підірвали храм шиїтів на Півночі Багдада. Цей акт розпалив міжусобний конфлікт, який досі не вдається вгамувати. Чому мішенню сунітів стала саме Золота Мечеть у Самаррі?

Джон Волл вважає: “Економічною важливістю цей центр не був. Він просто служив символом шиїтської ідентичності. І його руйнування було шляхом демонстрування уразливості шиїтів”.

В уряді Іраку домінують мусульмани-шиїти. А багато хто з них має тісні зв’язки з Іраном. Це непокоїть сусідів Іраку – Саудівську Аравію та Йорданію, населених переважно суннітами. Експерти вважають, що найбільша загроза для регіону походить із войовничого ісламу в усіх його формах.

За словами Маріуса Діба йдеться про войовничий ісламський фронт, у якому перед ведуть Гезболла, Гамас та Ісламський Джигад. Вони мають подібні, але, на жаль, руйнівні програми, які не приведуть до примирення і не покінчать з конфліктом”.

Постає запитання: як же об’єднати ці етнічні групи? Першим кроком до примирення експерти вважають їх залучення до спільної відбудови економіки. Тоді ані шиїтська армія Магді, ані сили суннітських повстанців не зможуть ефективно впливати на настрої населення. Також важливим для процесу примирення експерти вважають досягнення компромісу у розподілі повноважень у владних структурах. Іншими словами, іракцям слід знову усвідомити, що незалежно від своїх релігійних переконань, кожен з них є частиною єдиного народу.

XS
SM
MD
LG