Спеціальні потреби

У Канзасі борються із наслідками стихійного лиха


Президент Буш побував у Канзасі – штаті, який постраждав у результаті торнадо і був визнаний зоною стихійного лиха. Минулої п'ятниці потужні торнадо знищили більше 90% містечка Грінсбурґ. Щонайменше дев'ятеро людей загинули. Адміністрація президента заперечує, що нестача військової техніки сповільнює боротьбу зі стихією.

Між тим губернатор Канзасу заявила, що процес ліквідації наслідків затягнеться, бо необхідне для цього устаткування було відправлене разом із бійцями Національної гвардії штату до Іраку. Білий дім твердить, що Канзас одержав від федерального уряду усю необхідну допомогу.

Не встигло містечко Ґрінсбурґ оговтатися від спустошливого торнадо, сталося нове лихо – повені. Подолати тяжкі наслідки самотужки місцевим громадам не вдалося. Тому губернатор штату Канзас Кетлін Себеліус закликала на допомогу Національну гвардію.

Однак з технікою нині складно у підрозділах Національної гвардії багатьох штатів. Свого часу військові взяли її із собою під час дислокації в Афганістані та Іраку. Відтак солдатів додому повернули, а от техніку – ні.

У Канзасі бракує половини машин. Генерал у відставці Стівен Копер, який нині очолює всю американську Асоціацію національних гвардій додає, що такий стан речей не новий. Штати здатні швидко відреагувати ресурсами на такі лиха, як урагани. Скажімо гвардійці оперативно спрацювали два роки тому, після спустошень, нанесених Катріною. Однак як зарадити біді на кшталт тієї, яку завдали містечку Ґрінсбург торнадо?

Прес-секретар Білого дому Тоні Сноу каже, що федеральний уряд розпочав допоміжні заходи ще перед тим, як Ґрінсбург оголосили потерпілим регіоном. За його словами, з перших же нарад, оминаючи бюрократичні формальності, федеральний уряд почав пересилку фондів до регіону. Агентство з надзвичайних ситуацій почало переправляти туди ресурси вже через лічені години.

Однак губернатора штату продовжує турбувати те, що процес очищення від уламків занадто затягнувся. І солдатів достатньо, і діють вони оперативно. Просто рятувальні операції не можна вести ефективно без відповідного важкого устаткування.

Упродовж наступних п'яти років Армія таки планує виплатити Національній гвардії США 20 мільярдів доларів компенсації за техніку. Однак фахівці кажуть, що насправді, для відновлення спроможності штатних підрозділів протистояти будь-якому лиху, грошей потрібно удвічі більше.

XS
SM
MD
LG