Спеціальні потреби

Вибори в Україні відповідали міжнародним стандартам


Вибори до Верховної Ради України 30 вересня загалом відповідали міжнародним стандартам. Про це заявив сьогодні очільник делегації спостерігачів Міжнародного Республіканського Інституту (IRI), колишній член Британського парламенту Майкл Тренд:

“Наша делегація встановила, що вибори в цілому відповідали міжнародним стандартам”.

Проте, як додав він, на виборчий процес продовжують негативно впливати проблеми, що мали місце в ході попередніх виборів. З’явилися також нові, притаманні лише голосуванню минулої неділі. Делегація спостерігачів від IRI закликала український уряд виправити усі ці недоліки задовго до майбутньої президентської кампанії 2009-го року.

Йдеться зокрема, про незадовільну якість списків виборців. До плутанини призвели також постанови ЦВК, прийняті напередодні виборів, які позбавили права голосу сотні тисяч громадян. Провівши вже п’ять кампаній за менш ніж три роки, Україна не повинна була мати тих проблем, що спостерігалися в ході цих виборів, – сказано в заяві місії.

При цьому делегація IRI схвально відзначила спокійну та мирну атмосферу в день голосування, демократичність кампанії, в ході якої партії та кандидати мали змогу вільно агітувати і мали доступ до ЗМІ, а також обмежене використання адміністративного ресурсу.

Одночасно з колегами з Міжнародного Республіканського Інституту свої висновки про вибори в Україні оприлюднив Національний демократичний інститут. Як позитив спостерігачі NDI відзначили високу явку, конкурентну кампанію, вільний доступ виборців до інформації. Як негативи – політизований склад ЦВК, відсутність відкріпних талонів, що позбавила багатьох виборців права голосу, непрозорість голосування вдома і, знову ж таки, помилки у списках.

Втім, як зауважив очільник делегації, колишній член Конгресу США Абнер Міква, ідеальних виборів не буває. За його словами, попри недоліки, голосування було справді демократичним, і українські політики мають сприйняти його результати:

“Великим викликом для політичних лідерів України наразі є визнати, що вибори закінчилися і зараз треба урядувати в Україні. І ми сподіваємося, що ці результати, подобаються вони комусь чи ні, не будуть без потреби оскаржуватися політиками в судах”.

Базовані у Вашингтоні Міжнародний республіканський інститут і Національний демократичний інститут є неурядовими безприбутковими організаціями, що покликані сприяти утвердженню демократії у світі. Кожна з двох делегацій включала по 30 спостерігачів, які в день виборів відвідали дільниці в різних областях України.

Загальна кількість міжнародних спостерігачів на цих виборах становила 3355 осіб. Це майже стільки ж, скільки на попередніх парламентських виборах, і учетверо менше, ніж на попередніх президентських. Вибори 2004-го року вважаються світовим рекордом за кількістю міжнародних спостерігачів, яких тоді приїхало в Україну понад 12 тисяч.

А тим часом свої висновки про українські вибори сьогодні оприлюднили також спостерігачі від ОБСЄ, Ради Європи та Парламентської Асамблеї НАТО. Як зазначили представники міжнародної місії, вибори були конкурентними, пройшли чесно, відкрито і демократично.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG