Спеціальні потреби

Антиреклама – невід’ємний атрибут виборчих кампаній


Передвиборча реклама в засобах масової інформації є одним з найпотужніших інструментів впливу на виборців. В Америці часто можна побачити так звану негативну рекламу, мета якої – розкритикувати чи дискредитувати одного з кандидатів. Часто таку антирекламу розміщують не конкуруючі сторони, а начебто незалежні групи впливу, які самі не беруть участі у виборах.

Сенатор з штату Массачусетс Джон Кері представляв Демократичну партію на президентських виборах 2004. Він змагався з республіканцем Джорджем Бушем. Але за кілька місяців до голосування, на телебаченні з’явилися рекламні ролики проти Кері. Про те, що він був поганим солдатом у В’єтнамі, а потім взагалі добивався припинення війни.

Ці ролики офіційно не були частиною рекламної кампанії Буша. Їх автором була окрема політична група ”Ветерани за правду”. Політичні аналітики не приховують, що така реклама зіграла свою роль у тому, що Кері програв вибори. Групи інтересів, такі як “Ветерани за правду” часто називають групами 527 – через те, що вони попадають під статтю оподаткування з цим номером. Офіційно політичні партії не відповідають за діяльність таких груп. Того ж 2004-го об’єднання “Рух вперед” запустило антирекламу проти Буша і його політики:

“Різдво приходить раніше до спонсорів Буша. Фармацевтичні фірми підвищують ціни на свої товари. Військові компанії отримали контракти в Іраку. Ось де справжній Санта Клаус”.

Критики, серед яких і політичний консультант демократів Пітер Фен, кажуть, що використання таких груп перед виборами фактично дозволяє партіям брудно атакувати опонентів і залишатися ніби непричетними:

“Більшість з цих так званих незалежних груп не є незалежними. Вони можливо не працюють за прямими вказівками від партій, але безперечно знають що треба робити. Вони є частиною кампаній”.

Деякі політичні фахівці, як от Браян Дарлінг із Фундації “Спадщина” не погоджуються:

“Вони діють не узгоджено з кампаніями кандидатів. Часто запускають рекламу, на яку ніхто не має впливу”.

Проте багато хто впевнений, що групи 527 є дуже ефективними і можна впевнено очікувати появу подібних антирекламних кампаній з обох сторін і на президентських виборах 2008.

XS
SM
MD
LG