Спеціальні потреби

Політики назвали заяви Путіна втручанням у справи України


Сполучені Штати Америки “почали руйнувати Україну”. Таке заявив Володимир Путін під час інтерв’ю американському журналові “Тайм”. За словами Президента Росії, США “штучно розділили українське суспільство на “проросійські” та “проамериканські” сили, надавши підтримку останнім”. Ситуацію в Україні російський лідер назвав небезпечною і закликав США “залишити Україну в спокої”.

В Україні думку Путіна поділяє дехто з проросійськи налаштованих політиків і політичних експертів. Під тезою про те, що Сполучені Штати сприяють розколу України, ладен підписатися директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський. За його словами, США підтримують прозахідного Ющенка, а це поглиблює розкол:

“Звичайно, якщо б не було такої визначеної підтримки одних сил проти інших, можливо, не було б такого поглибленого розколу, який після 2004-го року триває і по сьогодні. Серед причин і те, що таку політику взяв на озброєння Президент України.

Президенти до Ющенка, перемагаючи за підтримки однієї частини України, після того повертались обличчям і до іншої. І таким чином якось не поглиблювались оці протиріччя. За президентства Ющенка, навпаки, Ющенко “перевиховує” другу частину країни, тобто хоче “перевиховати”. І очевидно, що політику Ющенка одна половина України сприймає як антиросійську. Очевидно, що його основні політичні тенденції підтримують Сполучені Штати, а інколи просто ініціюють їх. Як, наприклад, ідею створення Співдружності демократичного вибору, абсолютно очевидну ідею створення ГУАМ підштовхнули Сполучені Штати Америки. Тобто проекти, які не мають серйозного економічного підгрунтя і взагалі, можливо, не існували б без протекції США, але мають абсолютно чітку антиросійську спрямованість. І я думаю, що цим обумовлена така різка реакція Путіна”.

Діаметрально протилежну думку висловлює інший політичний експерт, директор Інституту зовнішньої політики при МЗС України Григорій Перепелиця. За його словами, не розколом України занепокоєний Путін, а утвердженням тут демократичних цінностей:

“Зрозуміло, що Росія зараз веде дуже наступальну політику відносно ствердження свого домінування на пострадянському просторі. І головна проблема для Кремля на цьому просторі це проблема Грузії і України, оскільки тут утвердились демократичні режими. І за природою ці режими дискредитують режим Путіна, наприклад процес фарсу з виборами тощо. Путін не може цього допустити. Тому він шукає зовнішніх ворогів для того, щоб сказати такі речі, які він сказав.

Фактично розколюють Україну не Сполучені Штати. США жодного разу не заявляли, що вони мають один погляд щодо Західної України, інший щодо Східної. Навпаки. Всі чільники Сполучених Штатів завжди декларують і намагаються докладати всіх зусиль, щоб Україна була суверенною, незалежною і територіально цілісною країною.

Але пана Путіна це не цікавить, тому що є певна стратегічна мета. Ця мета полягає в ізоляції України від міжнародної спільноти, поваленні демократичного режиму в Україні і інкорпорації в сферу російського впливу”.

Заяви Путіна викликали також обурення серед політиків помаранчевого табору. Заступник голови фракції “Наша Україна - Народна самооборона” Роман Зварич назвав їх “цинічним втручанням у внутрішні справи України”. А причиною активізації антиукраїнської риторики Путіна назвав підготовку до виборів у Росії.

Коментуючи різкі заяви російського лідера, інший член НУ-НС Ярослав Кендзьор, висловив припущення, що Кремль роздратувало усунення від влади в Україні маріонеткового уряду Януковича:

“Представників Кремля дуже дратує те, що в нас є проукраїнський президент, з’явилась проукраїнська більшість і уряд”.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG