Спеціальні потреби

Експерти про головні аспекти останньої промови Буша


Звернення президента до обох палат Конгресу стало темою обговорення та детального аналізу американськими політиками та експертами. Одна із таких дискусій відбулась в Інституті Брукінґса у столичному Вашингтоні.

Присутні експерти одразу ж дійшли згоди в тому, що у зверненні президента до обох палат Конгресу було дуже мало нового. Дехто вважає це показником послідовності президента та більш тверезого погляду на завдання і можливості Сполучених Штатів. Зокрема експерт цього інституту Сюзан Малоні зазначила:

“Хоча президент говорив про такi загальні концепції як свобода та демократія, він негайно перейшов до викликів, які постають під час їх запровадження. І це – більш тверезий погляд та більш реалістична оцінка того, в чому полягають американські інтереси та американська роль у поширенні демократії”.

На думку інших, той факт, що президент не згадав про чимало проблем, які турбують багатьох американців, – радше ігнорування цих проблем. Віце-президент Інституту Брукінґса Вільям Ґейл зауважив:

“Перед країною стоїть велика кількість проблем – у галузі інфраструктури, енергiї, охорони навколишнього середовища та інших. Зрозумійте, що це – останнє звернення президента, його останній рік на посаді. Це шанс сказати, почнімо долати ці проблеми. А він вирішив нічого не робити. Хтось це називає дотриманням принципів. Я це називаю величезною втратою можливостей”.

На думку Вільяма Ґейла, таким чином Джордж Буш також відкинув можливість закласти засади спадщини свого президентства:

“Наразі вся його спадщина це – закон щодо зменшення податків, дія якого закінчується 2012-го року, та ситуація в Іраку”.

Частина промови, присвячена Іраку на думку Сюзен Малоні, була спробою президента забезпечити послідовність американської політики в регіоні після закінчення його терміну:

“Президент намагався дістати схвалення щодо успіху в Іраку протягом останнього року. Це зрозуміло. Ніхто не буде сперечатися з тим, що, не зважаючи на песимістичні прогнози, збільшення американської військової присутності допомогло призупинити цикл насилля в Іраку. Окрім цього президент минулої ночі також намагався забезпечити продовження свої політики в регіоні”.

Також Малоні запевнила, що поширення демократії, де в якості захоплюючих прикладів успіху Президент Буш згадав Україну та Грузію, залишиться складовою частиною зовнішньої політики Сполучених Штатів і після закінчення його президентського терміну:

“Після 11 вересня питання поширення демократії стало постійним питанням зовнішньої політики США”.

XS
SM
MD
LG