Спеціальні потреби

Актуально

Участь в ПДЧ ще не гарантує вступу в НАТО (ВІДЕО)

У столиці Литви Вільнюсі розпочала роботу неформальна зустріч міністрів оборони країн-членів НАТО. Основне завдання української делегації – підготувати ґрунт для запланованого на квітень Бухарестського саміту НАТО. Поки в Україні точаться дебати щодо можливого приєднання України до плану дій щодо членства у НАТО, західні аналітики кажуть що цей процес ще далеко не гарантує членства України в Альянсі.

Західні експерти переконані, що приєднання України до ПДЧ корисне для України навіть, якщо Київ не захоче стати членом Альянсу. Перш за все, приєднання до ПДЧ ще не означає автоматичного членства у блоці, – каже професор університету ім. Джорджа Вашингтона Тарас Кузьо, який свого часу очолював інформаційне представництво НАТО в Україні. Виконання плану може тривати досить довго. Балканські країни, наприклад приєднались до плану дій у 1999-му році, і лише зараз під час квітневого саміту у Бухаресті планується їх приєднання до Альянсу. Тому Україні, на думку експерта, ще може бути дуже далеко до членства у НАТО, але реформи, які вона зобов’язана буде провести, лише підуть їй на користь:

“Політичні, економічні реформи та реформи у галузі безпеки, які передбачаються планом підуть лише на користь Україні. Зрештою як і кожній країні, яка пройшла цим шляхом”.

З професором погоджується керівник Проекту перехідних демократій і радник кандидата у президенти США Джона МакКейна Брюс Джексон:

“Якщо Україна вирішить не ставати членом НАТО, чи не буде для України краще мати модерне військо. Якщо ж Київ захоче бути членом НАТО, чи не буде краще для України бути модернізованою країною. В обох випадках це робить Україну сильнішою державою, щоб вона не вирішила”.

Експерти кажуть, що сьогоднішні виступи Партії регіонів проти НАТО є абсолютно не логічними, адже бажання інтегрувати у НАТО було висловлене українським керівництвом ще за президентства Леоніда Кучми та прем’єрства Віктора Януковича. Тарас Кузьо зазначає:

“Найбільша іронія у ситуації з Україною полягає в тому, що Кучма та Янукович у 2003-2004 роках реалізували План дій щодо набуття членства у НАТО, не Ющенко. Саме вони відправили солдатів до Іраку, Ющенко їх повернув додому. Тому ми мусимо про це пам’ятати. Партія регіонів, якщо вона хоче виглядати послідовною, повинна визнати, що те що вони роблять сьогодні – повний абсурд, оскільки вони абсолютно заперечують те, за що виступали три-чотири роки тому”.

Погроджується з такою думкою і Брюс Джексон: “Тепер свого роду опозиційний лідер та колишній прем’єр-міністр Янукович під час виступу у НАТО висловлював бажання України щодо ближчих відносин з Європою. План дій з набуття членства у НАТО є двигуном у процесі зближення з Європою. Можливо слово членство є проблемою для українського парламенту, але ми багато разів казали, і усі це визнають, що рішення щодо можливого членства Україна буде приймати самостійно”.

Тарас Кузьо також переконаний, що питання референдуму щодо членства в Альянсі зараз абсолютно не на часі:

“Що стосується референдуму, то його проводять переважно напередодні вступу до Альянсу. Це абсолютна дурниця проводити референдум зараз. Такий референдум проводиться після виконання плану дій і безпосередньо перед вступом до НАТО, а не сьогодні”.

У свою чергу виконавчий директор компанії “Dutko Global Advisors” Саллі Пейнтер каже:

“Згідно з моїм досвідом, жодна з країн не мала референдуму щодо приєднання до ПДЧ. Але коли країни такі референдуми проводять – (варто знову зазначити, що не всі країни їх взагалі мали), так це коли країни отримували запрошення приєднатися до НАТО”.

І навіть, якщо в Україні вщухнуть політичні дискусії щодо майбутнього членства у НАТО, на думку експертів, далеко не гарантовано, що у Бухаресті буде ухвалено рішення про приєднання України до ПДЧ. Це рішення більш залежить від того чи країни прихильники цього кроку, як Польща чи США, зможуть зняти сумніви своїх європейських союзників щодо готовності України до членства в Альянсі.

Всі новини дня

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG