Актуально
Усунення ‘РосУкрЕнерго’ в інтересах Росії та України
“Газпром” погрожує відключити Україні газ, починаючи з наступного вівторка, якщо не буде вирішено питання щодо заборгованості за російський газ. У зв’язку з новим загостренням суперечки щодо енергетичного постачання між Україною та Росією, західні експерти заявляють, що прийшов час відмовитися від послуг посередників, як “РосУкрЕнерго” і перейти на двосторонні відносини у схемах постачання газу.
Західні експерти переконані, що час тиску Росії на Україну у зв’язку з постачанням газу пройшов. Професор університету і мені Джорджа Вашингтона Тарас Кузьо підтримує позицію українського уряду щодо необхідності усунення “РосУкрЕнерго” з енергетичного ринку:
“Відсторонення “РосУкрЕнерго” означатиме, що “Газпром” буде змушений вести переговори безпосередньо з “Нафтогазом України”. Але ми також повинні розуміти, що часи коли Росія тиснула на Україну через енергоносії вже пройшли. Не лише через те, що Україну прийняли у СОТ, але й тому, що Україна тепер платить за газ набагато більше, ніж вона платила у 2004-му році за президентства Кучми.
180 доларів за сто кубометрів газу лише на 60 доларів менше, ніж платять країни Європейського Союзу. Через два три роки Україна уже платитиме так само, як Євросоюз. Тому ми повинні бути вдячні Президенту Путіну за збільшення ціни, оскільки це примусило Україну зайнятись питанням ефективного використання енергії і зменшило можливість для Росії чинити тиск на Україну”.
З ним погоджується старший аналітик Інституту міжнародної економіки Андерс Аслунд. Він додає, що це абсолютно природно, що Україна купує енергетичні ресурси у Росії, питання лише яким способом та на яких умовах:
“Купівля нафти та газу повинна відбуватись прозоро. Немає необхідності у посередниках, як “РосУкрЕнерго” – організації, яка лише збирає прибутки. Це не прийнятно. І Юля Тимошенко, як вона і обіцяла під час передвиборчої кампанії, повинна усунути “РосУкрЕнерго” з ринку”.
Що ж до суперечки з приводу того, чи на часі зараз перегляд питання схем енергетичних поставок, то Тарас Кузьо зазначає, що позиція політичних сил у розв’язанні цієї суперечки була завжди різною:
“Слід визнати, що Тимошенко єдиний політичний діяч в українському парламенті, яка послідовно виступала проти використання “РосУкрЕнерго” у торгівлі газом між Україною та Росією. Український уряд під час прем’єрства Єханурова привів “РосУкрЕнерго”, “Наша Україна” мала завжди багатовекторну політику у цій проблемі.
Партія регіонів типово діяла за подвійними стандартами, вони голосували проти газової домовленості з “РосУкрЕнерго”, але потім почали її використовувати разом з Бойком – хресним батьком “РосУкрЕнерго””.
Але експерти переконані, що зараз саме час для того, щоб вирішити питання схем постачання російського газу. Перш за все, у зв’язку зі вступом в СОТ, Україна може виставити свої умови Росії, по-друге, зараз інтереси України та Росії збігаються у бажанні позбутися посередників у схемах енергетичних поставок.
Тарас Кузьо зазначив: “Виглядає на те, що існує збіг інтересів між Україною та Росією у відстороненні “РосУкрЕнерго”. Українська позиція принципово зрозуміла – Тимошенко та її уряд виконують свою передвиборчу обіцянку – витиснути “РосУкрЕненрго” зі схеми поставок. З російської сторони також існує збіг інтересів – Медведєв – колишній голова Ради директорів “Газпрому” та майбутній президент Росії, як і Тимошенко, бажає позбутись “РосУкрЕнерго” і погодитися на двосторонні відносини з Україною, оскільки “Газпром” хоче розмістити свої акції на Нью-Йоркській фондовій біржі.
Діяльність “РосУкрЕнерго” для “Газпрому” це смертний вирок, адже зараз вони володіють 50% “РосУкрЕнерго”, це у свою чергу пояснює арешт Семена Могилевича у Москві. Отже інтереси співпали, і це ймовірно означає, що компанія “РосУкрЕнерго” таки буде відсторонена, що підтримають і Європейський Союз, і Сполучені Штати”.
Всі новини дня
- Голос Америки
Британія та Польща збудують два тимчасові селища на Львівщині та Полтавщині на 700 людей

Британія та Польща планують збудувати два тимчасові селища в західній і центральній Україні, щоб забезпечити житлом жителів східних районів України, які були змушені покинути свої домівки через вторгнення Росії, повідомив британський уряд у вівторок, 28 березня.
Поселення на понад 700 найбільш потребуючих людей, яких забезпечать світлом, теплом і домівками, планується збудувати у Львівській та Полтавській області. На цю програму виділено 10 мільйонів фунтів стерлінгів, що є приблизно 12,3 мільйона доларів США. Її реалізує польський фонд солідарності, який базується на польській програмі, яка вже діє і забезпечила житлом десятки тисяч переселених українців, мовиться у заяві.
«Протягом останнього року (президент Росії Володимир) Путін продовжував атакувати цивільні будинки та інфраструктуру, за що український народ заплатив високу ціну», – заявив міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.
Потребуючих у десятки разів більше
В урядовій заяві мовиться, що цією допомогою зможе скористатися лише незначна частина із близько 6 мільйонів переміщених осіб в Україні, які були «змушені покинути свої домівки та зіткнутися з морозною зимою через жорстоку військову агресію Росії проти України, що є повним порушенням Статуту ООН та міжнародного права».
Загалом, мовиться у заяві, за оцінками, понад 17,6 мільйонів людей в Україні потребують гуманітарної допомоги, понад вісім мільйонів зареєструвалися як біженці в Європі – це найбільша кількість біженців у Європі з часів Другої світової війни. Через катастрофічні наслідки російського вторгнення майже 50% довоєнного населення України потребує гуманітарної допомоги.
Міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау заявив, що Польща першою прийшла на допомогу Україні вже рано вранці 24 лютого 2022 року. Невдовзі долучилася Велика Британія, щоб спільними зусиллями допомогти Україні та її народу.
«Зі сторінок польської історії ми знаємо, що Україна бореться не тільки за їхню свободу, а й за нашу свободу. Немає вільної Європи без вільної України», – наголосив глава польського МЗС.
Партнери надали українцям тепло і світло, допомогли з водою
Посли Великої Британії та Польщі в Україні Мелінда Сіммонс і Бартош Ціхоцкі у понеділок разом із ключовими українськими посадовцями відвідали відкриття нового житлового містечка на околиці Львова.
Міський голова Львова Андрій Садовий сказав, що завдяки підтримці міжнародних партнерів «сотні людей отримали шанс на нове життя, адже Росія забрала їхнє старе».
За даними британського уряду, постійні напади Росії на енергетичну інфраструктуру України залишили майже 10 мільйонів людей без світла. «Масові відключення електроенергії, деякі з яких тривали по вісім-дванадцять годин на добу, змусили сім’ї вдаватися до відчайдушних заходів для виживання, таких як танення снігу для отримання води або нагрівання цегли для отримання тепла», – мовиться в урядовій заяві.
Щоб допомогти українцям в найхолоднішу пору року, британсько-польське партнерство надасть генератори на суму 2,6 мільйона фунтів стерлінгів для підтримки до 450 000 людей у школах, лікарнях і громадських центрах у повторно захоплених і прифронтових районах, включаючи Харків, Донецьк, Запоріжжя, Миколаїв, Одесу та Херсон, зазначається у заяві.
Додатково уряди двох країн передадуть іншу допомогу для людей, що живуть у суворих зимових умовах, у розмірі до 2,5 мільйонів фунтів стерлінгів. Ці гроші буде передано через Український Червоний Хрест.
Звуки війни: без коментарів – про важку роботу українських військових. Відео
Звуки війни. ЗСУ тримають оборону в Бахмуті. Відео без коментарів – про важку роботу українських воїнів у смертельній небезпеці.
- Голос Америки
Головною метою Путіна було стерти ідентичність України - Блінкен на Саміті за демократію

Майбутнє демократії перебуває в переломній точці, у всьому світі ми бачимо, як автократи порушують права людини та пригнічують фундаментальні свободи, і війна в Україні ілюструє це найбільше. Про це заявив Держсекретар США Ентоні Блінкен під час віртуальної панелі «Справедливий і міцний мир в Україні» за участю міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби в рамках Саміту за демократію, який проходить у Вашингтоні.
Блінкен зазначив, що авторитарні режими виходять за межі своїх кордонів через дедалі агресивнішу ревізіоністську зовнішню політику.
"Ніщо так не ілюструє серйозність цієї загрози, як жорстока і невиправдана війна Росії проти України. У лютому 2022 року президент Путін розпочав повномасштабну війну проти народу України, намагаючись завоювати цю країну, повалити демократично обраний уряд, перекроїти їхні кордони. Насправді головною метою президента Путіна було стерти ідентичність України як незалежної суверенної нації, і щоб Росія її поглинула", - заявив Державний секретар США у своїй промові.
Блінкен додав, що війна, яку розпочав Путін, є нападом не лише на Україну, але й на міжнародний порядок, заснований на правилах, що прагне захистити міжнародний мир і стабільність, рівні права чоловіків і жінок, великих і малих націй. "Жертвами російської агресії є не лише українці, а й люди в усьому світі. Війни Кремля загострили гостру відсутність продовольчої безпеки, яка вже досягла кризового рівня через Covid-19. Зміна клімату та інші конфлікти поставили під загрозу мільйони людей і підняли ціни на добрива, паливо та продовольство, що ускладнило сім’ям у всіх частинах світу звести кінці з кінцями", - зазначив Блінкен.
Цього тижня у Вашингтоні відбувається Саміт за демократію. В події, що проходить у віртуальному режимі, за очікуваннями, візьме участь близько 120 країн.
- Голос Америки
«Справедливий і міцний мир в Україні» – дискусія в Держдепі США. Наживо з перекладом українською

Державний департамент США проводить дискусію «Справедливий і міцний мир в Україні» під головуванням Держсекретаря США Ентоні Блінкена.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram
У віртуальній зустрічі бере участь президент України Володимир Зеленський, а також міністри закордонних справ низки держав. Дискусія проходить в рамках «Саміту за демократію 2023».
Дивіться трансляцію наживо з перекладом українською на онлайн-платформах Голос Америки Українською:
Близько 40 людей загинули під час пожежі в центрі утримання мігрантів на кордоні США та Мексики

Щонайменше 39 людей загинули, ще 29 зазнали поранень унаслідок пожежі, що сталася ввечері у понеділок, 27 березня, в центрі тримання мігрантів у місті Сьюдад-Хуарес на кордоні США та Мексики, повідомляє Радіо Свобода з посиланням на видання АР.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram
Генеральна прокуратура Мексики розпочала розслідування обставин інциденту. Причини пожежі поки не встановлені. Як розповіли у Національному імміграційному інституті Мексики, у віданні якого перебуває обʼєкт, у центрі проживали дорослі чоловіки з Центральної та Південної Америки.
Сьюдад-Хуарес є головним перевальним пунктом для мігрантів, які хочуть потрапити до США. У місті безліч тимчасових притулків для громадян, які запросили притулок до США та очікують на розгляд своїх заявок владою. З іншого боку кордону розташоване місто Ель-Пасо, штат Техас.
Форум