Спеціальні потреби

Верховна Рада готує дипломатичну відповідь Росії


Верховна Рада готує відповідь Держдумі. Про це заявив журналістам у понеділок спікер українського парламенту Арсеній Яценюк. Як він наголосив, відповідь має бути “збалансованою, дипломатичною” і “слугувати налагодженню стосунків, а не їхньому загостренню”.

Голова Верховної Ради повідомив, що на погоджувальній раді прийнято рішення розглянути заяви російських офіційних осіб силами двох парламентських комітетів – у закордонних справах та з питань національної безпеки і оборони. Як він пояснив, оскільки погрози щодо територіальної цілісності України озвучувалися на рівні комітетів Держдуми, то й реакція української сторони буде відповідною за рівнем.

Напередодні на територіальні погрози російської сторони уже зреагувало Міністерство закордонних справ України. У заяві, поширеній в суботу, українське МЗС зажадало від Росії “припинити практику погроз” та дотримуватися базового Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Російською Федерацією. Як підкреслюється в оприлюдненій заяві, недружні кроки та антиукраїнські висловлювання “абсолютно неприйнятні” з погляду гарантій безпеки, які надала Росія Україні у 1994-му році при відмові останньої від ядерної зброї.

“У такій ситуації стає дедалі очевиднішим, що євроатлантичний вибір України – єдиний спосіб гарантувати безпеку нашої держави”, – висновує українське зовнішньополітичне відомство, і наголошує: “Україні належить якнайшвидше інтегруватися у НАТО як основу системи колективної безпеки”.

Різкі відповіді на російські погрози починають лунати і з боку деяких українських політиків. Парируючи висловлювання президента Путіна про буцімто штучність держави Україна, народний депутат від фракції “Наша Україна – Народна самооборона” Андрій Парубій назвав Росію “штучним державним утворенням”.

У вівторок на партконференції у Львові нунсівець заявив: “Якщо Президент Росії говорить про штучне утворення України, то мусимо нагадати, що це дивно звучить з боку Росії, яка насправді є штучним державним утворенням і, в принципі, не може довго існувати”.

А тим часом експерти застерігають від втягування України у нав’язуваний їй обмін провокативними заявами. Професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань згоден зі спікером Яценюком: реакція держави на недружні висловлювання має бути рішучою, проте водночас “збалансованою і дипломатичною”:

“Треба ставити на місце тих, хто робить ці заяви. Тобто це мають бути достатньо рішучі заяви. Бо те, що лунає з Москви, дійсно суперечить всім заявам про партнерство між Росією і Україною. Проте з іншого боку, ми не маємо опускатися до рівня Жириновського, Затуліна та заяв російської Думи, які ніколи не відзначалися збалансованістю. Тобто дуже важливо не бути спровокованими на невиважені дії. Тому справді, має бути дуже чітка позиція, але разом із тим без зайвої войовничої риторики, із наголосом на тому, що Україна прагне конструктивних стосунків з Росією. Якщо ми проаналізуємо заяви Росії, то складається враження, що нас хочуть втягнути в оцей обмін войовничими заявами”.

Нагадаємо, що впродовж минулого тижня російські офіційні особи озвучили низку погроз на адресу України в разі її вступу до НАТО. “Заходи військового характеру” пообіцяв начальник Генштабу російської армії; порушити питання про приналежність Криму пригрозив представник Держдуми, а російський президент, за повідомленням преси, назвав Україну “не державою” та напророчив їй розкол.

XS
SM
MD
LG