Спеціальні потреби

ООН прогнозує підвищення рівня бідності в Україні


Бідних в Україні може стати більше. Невтішний прогноз оприлюднив координатор системи ООН в Україні Френсіс О’Доннел. Виступаючи на міжнародній конференції з подолання бідності, представник Об’єднаних Націй заявив, що загроза походить від негативних тенденцій світової економіки: інфляції та глобального стрибка цін. Саме з цих причин, зауважив О’Доннел, успіхи в зниженні рівня бідності, досягнуті в країнах Східної Європи впродовж останніх десяти років, можуть бути зведені нанівець.

Представник ООН навів офіційну статистику: попри економічне зростання в Україні, сьогодні 28% її громадян – тобто майже кожен третій – живе за межею бідності. При цьому найбільше страждає від злиднів сільське населення.

Водночас, як зауважив О’Доннел, модель бідності в Україні, як і в решті країн СНД, відмінна від типових світових моделей. Адже на пострадянському просторі вбогість співіснує з високорозвинутою промисловістю, кваліфікованою робочою силою та порівняно низьким безробіттям.

Чи справді Україні загрожує підвищення рівня бідності? Прокоментувати прогнози міжнародних експертів ми попросили директора економічних програм Центру Разумкова Василя Юрчишина. На його думку, принаймні на сьогодні, вбогих в Україні не стало більше:

Все ж таки середня заробітна платня в цьому році продовжує зростати. Так само відбулось і підвищення мінімальних заробітних плат. Інша справа, що не відбувається дійсно корінного зламу у тому, щоб динаміка заробітних плат ґрунтувалася на економічних досягненнях. Тому що зараз і зарплати, і пенсії відірвані від економічної динаміки. Це зростання іде за рахунок політичних чинників, пов’язаних з виборами. Тобто відбувається нарощування доходів вищими темпами. На початку року відбулися інфляційні обриви. Мінімальні бюджетні виплати зростали на 5%, інфляція зараз 9% чи навіть більше. Тому звичайно, зараз утворився розрив. Але він також має короткочасний характер. Тому не зовсім точно говорити про те, що це призвело до зростання бідності. В мене немає таких показників.

Як каже Юрчишин, загроза зростання бідності може стати реальною лише в тому разі, якщо нинішня висока інфляція триватиме весь рік:

“Якщо така висока інфляція буде продовжуватись і за результатами року перевищить 20%, тоді ця теза правильна. Бо навряд чи мінімальні зарплати і пенсії так сильно будуть зростати. Але є велиекі сподівання на те, що в наступні місяці інфляція буде явно сповільнюватись, у тому числі це пов’язано з тими, що прогнози на урожай набагато кращі в цьому році. Стабілізація у зовнішньополітичній сфері пов’язана з перспективами вступу України до СОТ – це теж призведе до розширення товарів і послуг, які будуть надходити за імпортом, що буде стримуючим чинником інфляції і так далі. Тобто в мене очікування того, що уряду вдасться призупинити інфляцію. І рівень бідності в Україні у поточному році не зросте”.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG