Спеціальні потреби

Грузинський конфлікт зашкодить співпраці США і Росії


Якщо Росія не припинить військову агресію в Грузії, російсько-американські відносину будуть зіпсовані на роки, попередив міністр оборони США Роберт Ґейтс. На спеціально скликаній прес-конференції міністр розповів, що дії Сполучених Штатів у Грузії обмежуються гуманітарною місією. За його словами у Грузії перебуває лише стільки американського персоналу скільки потрібно для постачання допомоги. Пентагон вже організував два авіарейси з харчами, медикаментами, наметами та ковдрами. Роберт Ґейтс поділився своїм припущенням, що росіяни готувалися до можливого конфлікту і зробили це так агресивно, що вийшли далеко за межі Абхазії та Південної Осетії.

На думку міністра оборони США, Росія покарала Грузію не стільки за конфлікт із сепаратистами, скільки за прагнення грузинів інтегруватися із західним світом. «Я думаю, – підкреслив Роберт Гейтс, – це сигнал всім колишнім членам Радянського Союзу, яку прагнуть інтегруватися із Заходом і вийти з під впливу Росії».

Міністр оборони нагадав, що восени минулого року США розпочали стратегічний діалог з Росією на який покладали великі надії. Очікувалося, підкреслив Ґейтс, що спілкування, не зважаючи на певні розбіжності в поглядах, призведе до співпраці на рівні справжніх партнерів. Однак поведінка Росії в останні дні ставить під сумнів передумови такого діалогу, – підкреслив міністр оборони США.

Водночас все більше світових лідерів приєднуються до критики на адресу Росії у зв'язку з конфліктом у Грузії. Прем'єр-міністр Канади Стефен Гарпер засудив, за його словами, радянський менталітет Росії. Він закликав демократичний світ засудити спроби Росії контролювати сусідні країни. А Президент США Джордж Буш вкотре наголосив на своїй підтримці територіальної цілісності Грузії. Американський лідер обговорив проблему у телефонній розмові з Президентами України та Литви.

Між тим Державний секретар США Кондоліза Райс провела нараду з Президентом Франції Ніколя Саркозі стосовно ситуації в Грузії. Франція стала посередником у процесі досягнення угоди про припинення вогню і взяла на себе роль лідера у вирішенні конфлікту. Напередодні зустрічі з французьким лідером, пані Райс охарактеризувала дії Росії кроком до темних часів «холодної війни».

З Франції Держсекретар Сполучених Штатів вирушить до Тбілісі, куди вже прибув Прем'єр-міністр Туреччини Ресеп Таїп Ердоган. Він висловив готовність своєї країни допомогти розв'язати грузинсько-російський конфлікт.

Як розповів Президент Грузії Михаїл Саакашвілі, зі своїм турецьким колегою він домовився продовжуватий інтенсивний діалог задля пошуку шляхів поновлення миру та припинення окупації грузинської території. Ердоган прибув до Тбілісі з Москви, де зустрівся з Президентом та Прем'єр-міністром Росії.

XS
SM
MD
LG