Спеціальні потреби

Актуально

Вiдбулися першi теледебати мiж кандидатами у президенти США

У п`ятницю в мiстечку Оксфорд, штат Мiссiссiпi, вiдбулися першi iз трьох прямих теледебатiв мiж кандидатами у президенти США – республiканцем Джоном Маккейном та демократом Бараком Обамою. Словесний двобiй мав бути присвячений виключно питанням зовнiшньої полiтики, однак у зв`язку iз фiнансовою кризою у США претенденти майже половину iз видiлених їм 97 хвилин говорили про економiку. У другiй частинi дебатiв обидва кандидата згадали i про Україну.

Дебати через фiнансову кризу мало що не вiдбулися. Вiдкласти їх запропонував сенатор Джон Маккейн, мотивуючи такий крок необхiднiстю сфокусуватися на зусиллях для врятування американської економiки. Однак за кiлька годин до дебатiв Маккейн таки змiнив думку.

В центрi економiчної частини дебатiв стояв план адмiнiстрацiї Буша видiлити 800 мiльярдiв доларiв на подолання кризи у фiнансовому секторi країни. В принципi, як Маккейн так i Обама були однозгiднi щодо необхiдностi такого пакету, однак роздiлилися у поглядах коли мова зайшла про їх iндивiдуальне бачення економiчних негараздiв та необхiдних фiскальних iнiцiатив для оздоровлення економiки загалом.

Маккейн звинувачував свого опонента в тому, що той не готовий скороти деякi державнi витрати, тодi як Обама закинув свому супернику, що той пропонованими податковими пiльгами пiдтримує лише найбагатшi верстви населення.

У частинi, присвяченiй зовнiшнiй полiтицi, Маккейн намагався представити Обаму як недосвiдченого полiтика. «Я боюсь Обама не розуміє різниці між стратегією і тактикою... це не просто наївно – це небезпечно», -- серед iншого сказав вiн.

На що Обама закликав американцiв подивитися на статус кво. «Все що ми бачимо – це результат восьми років хибної політики Буша, яку підтримує Маккейн».

Цікаво, що обидва кандидати згадали і про Україну. Тут вони погодилися, що дверi до НАТО для України повиннi бути вiдкритими, при чому Маккейн згадав про Україну ще i в контекстi росiйсько-грузинського конфлiкту. «Не залишайте поза увагою Україну. Я тут бачу чималий зв`язок з Україною, з Кримом, з базою росiйського флоту в Севастополi». Маккейн також висловив серйозне занепокоєння конфлiктом мiж Вiктором Ющенком та Юлiєю Тимошенко, а українцiв запевнив у тому, що Сполученi Штати – їх друг i союзник.

Загалом кандидати говорили обережно, намагаючись не допуститись помилок, якi могли б бути використанi другою стороною. Експерти погоджуються, що зробити це в основному їм вдалося i що жоден iз кандидатiв не здобув рiшучої переваги над своїм опонентом.

Перед виборами 4-го листопада кандидатам необхідно буде пройти ще два випробування прямим ефіром. При чому під час останніх теледебатів, за тиждень перед балотуванням, запитання їм ставитимуть не журналісти, а аудиторія в залі та телеглядачі.

Єдинi теледебати мiж кандидатами у вiце-президенти США -- демократом Джосефом Байденом та республiканкою Сарою Пейлiн вiдбудуться 2-го жовтня.

Всі новини дня

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

NYT: У розвідці США кажуть про причетність України до загибелі Дугіної. Київ відкидає звинувачення

Російській ультраправий ідеолог Олександр Дугін під час поховання доньки Дар'ї, Москва, 23 серпня 2022. REUTERS/Maxim Shemetov

Спецслужби США вважають, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула донька російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна, був санкціонований окремими представниками українського уряду, напередодні написала газета The New York Times із посиланням на неназваних посадовців.

За даними джерел журналістів, Сполучені Штати не брали участі в підготовці нападу, не знали про нього і виступили б проти, якби з ними проконсультувалися. У матеріалі йдеться, що досі незрозуміло, хто погодив вбивство, і чи вважає американська розвідка, що президент України Володимир Зеленський знав про цю операцію.

У відповідь виданню радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заперечив причетність Києва до вибуху, пояснивши, що вбивство Дугіної не мало б для України "тактичної або стратегічної" мети.

Речник Державного департаменту Нед Прайс 22 серпня не назвав ймовірних замовників чи виконавців нападу і заявив, що США однозначно засуджують навмисні напади на мирних жителів будь-де. Посадовці Держдепу, Ради з нацбезпеки, Пентагону й ЦРУ відмовились коментувати повідомлення, пише NYT.

У своїй статті NYT також підкреслює, що в останні дні Вашингтон вкотре наголосив на підтримці України. "Голос Америки" повідомляв про телефонну розмову президентів Байдена і Зеленського.

Нині російські медіа повідомили, що Кремль "позитивно відреагував" на публікацію NYT. "Хочеться вірити, що визнанням причетності України до вбивства Дугіної США не намагаються відхреститись від майбутніх злочинів Києва", - сказав речник Дмитро Пєсков. ФСБ Росії 22 серпня звинуватила у вбивстві громадянку України, яка нібито виїхала до Естонії.

Олександр Дугін – один із ідеологів "руського міра", він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля. Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Припускають, що малось на меті вбивство не Дугіної, а її батька, пишуть медіа.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", The New York Times, "Українська правда"

Генпрокурор України: «В Маріуполі можуть бути десятки тисяч вбитих мирних жителів». Відео

«Зокрема в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей», - заявив генпрокурор України Андрій Костін.

Більше

XS
SM
MD
LG