Спеціальні потреби

Актуально

Клінтон: Росія намагається створити ‘газовий ОПЕК’

Під час слухання в справі затвердження Гілларі Клінтон на посаду держсекретаря США, до неї звернувся сенатор-республіканець Річард Луґар із запитанням:

Сенатор Луґар: «...На саміті НАТО в Ризі в 2006-му році, я у своєму виступі зазначив, що стаття 5 Статуту НАТО (яка торкається колективної оборони країни-члена альянсу в разі нападу на неї - ПРИМ. РЕД.) порушується так же сильно питання припинення кимось подачі природного газу посеред зими до країни, де внаслідок цього помирають люди, зупиняється промисловиість, як і питання нападу на цю країну за допомогою танків і винищувачів… За лаштунками тоді мені сказав один міністр закордонних справ: ‘Так, ви безумовно, маєте рацію, однак ми не говоримо про це привселюдно. Подібну важкоконтрольовану ситуацію ми намагаємося владнати якомога конфіденційно….’ І ось зараз ми в процесі виходу з кризи такого ж ґатунку. США підтримували проект трубопроводу Набукко як засіб надання допомоги нашим партнерам по НАТО або по ЄС, якщо європейцям краще мати справу з ЄС в цьому питанні. Але фактом є те, що європейці не дуже позитивно відреагували на цей проект. Перспектива мати під Європою транспортну мережу, по якій могли б доставлятися природний газ або інші енергоресурси, наштовхнулась на перепону у вигляді національних кордонів. Також не можна позбутися враження, що ми більше занепокоєні європейськими енергетичним проблемами, аніж деякі з європейських держав».

«Я запитую Вас про це», -- сказав Луґар, звератючись до Клінтон, -- «тому що питання нашої співпраці з союзниками по НАТО, по ЄС, з енергетичною спільнотою є найголовнішою проблемою нашої дипломатії. Я також запитую Вас, чи ви погоджуєтеся зі мною в тому, що якщо ми якимось чином не вирішимо цю проблему, то наші союзники по НАТО опиняться в ситуації, в якій союзницькі взаємини в рамках НАТО, а, можливо, і ЄС, значно послабляться, якщо не зійдуть нанівець. При цьому особливого болю зазнають нові члени, подібного тому, який зазнає Грузія, переживаючи реальну проблему власного фізичного існування. Чи можете Ви прокоментувати це?».

Сенатор Клінтон: «Так, пане сенатор Луґар, я знову хочу зазначити, що Ви демонструєте своє далекоглядне розуміння загроз безпеці, з чим я повністю погоджуюсь. Я гадаю, що ми болісним чином зрозуміли те, що нафто-картель ОПЕК є не лише комерційним утворенням, але й викликом безпеці, геополітичним, стратегічним проектом, з яким ми мусимо мати справу ось вже 36 років. Як Ви знаєте, Росія намагається створити газовий еквівалент ОПЕК, який би надав їй можливість, на додаток до контролю над газом з її боку, ще й більші міжнародні спроможності для доступу до цієї сировини. Отже, це загальне питання енергетичної безпеки, на мій погляд, має величезні наслідки для нашої країни, для Європи, як також для всього світу. Я також знаю, що Ви ініціювали статтю в останньому законопроекті про енергію, яка передбачає посаду координатора з питань енергетичної безпеки в складі Державного департаменту. Я маю намір втілити це в життя. Ми мали кількох окремих посланників з конкретних проблем, пов’язаних з трубопроводами, однак ми не звели це все докупи у спосіб, який би, на мій погляд, відзеркалював підвищену серйозність викликів, з якими ми маємо справу. Конкретно, що стосується Росії і її стосунків з Україною, Грузією, іншими європейськими країнами, купівлею нею сербської газової компанії, я сподіваюся, що ми досягнемо поступу з нашими союзниками по НАТО і ЄС в розумінні того, що ми дійсно потребуємо ширшої рамки обговорення проблем енергетичної безпеки. Це може бути, або не бути щось на кшталт Статті 5, однак я гадаю, що це є серйозним викликом нашій безпеці, який ми ігнорували собі ж на шкоду. Отже, я знову-ж таки звертатимуся до Вас за порадою і консультаціями з приводу Ваших ідей. У свій час ми відбудемо до Європи на зустрічі міністрів закордонних справ, зокрема, на ювілейний саміт НАТО. Отже, це має бути на порядку денному, і я сподіваюся, що ми знайдемо партнерів, які б бажали реалізувати його».

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG