Спеціальні потреби

У США встановлено причини лютневої авіакатастрофи

Національна рада з безпеки транспорту США оприлюднила деталі розмови між капітаном літака та другим пілотом за кілька хвилин до катастрофи, яка сталася в лютому цього року. Тоді літак авіакомпанії Колґан розбився, заходячи на посадку в місті Буффало у штаті Нью-Йорк. П’ятдесят одна особа -- усі, хто був на борту, а також мешканець будинку, на який впав літак -- загинули.

На думку слідства, аварія сталася через помилку пілотів. Розмова, яка в той момент точилася в кабіні пілотів, не лише шокувала родичів загиблих, але вказала і на чимало проблем, які існують сьогодні в авіаційній галузі.

За кілька хвилин до катастрофи капітан Марвін Ренслоу та перший офіцер Ребекка Шо розмовляли про життя, про власні кар’єри та здоров’я. Все це - усупереч інструкціям Федерального управління цивільної авіації. Потім вони побачили на крилах літака обледеніння. Як з’ясувалося, жоден з них не мав досвіду поведінки у цій ситуації. За розмовами, вони не помітили, що літак почав втрачати швидкість. Система автопілотування скерувала ніс літака вниз, щоб той набрав швидкість. І тоді, пілот зробив фатальну помилку, піднявши ніс літака вгору. Літак остаточно втратив швидкість і через двадцять секунд розбився.

Представник компанії-виробника літака «Бомбардір ейркрафт» Веллі Ворнер говорить:

«Зрозуміло, що перша реакція на сигнал втрати швидкості була неправильною, що і призвело до розвитку подальших подій».

Це не перший випадок, коли до аварії призводить брак дисципліни пілотів. На це вказує колишній детектив Національної ради з безпеки транспорту Ґреґ Фіт:

«Ми бачили це протягом років, під час багатьох аварій, коли під питанням була справа дисципліни в кабіні пілотів».

Спілка пілотів підняла також питання про недостатню підготовку пілотів. Говорить капітан Пол Райс з Асоціації пілотів авіаліній:

«Тридцять років тому пілоти мали більше тренувань щодо того, що робити, коли літак втрачає швидкість».

Розслідування встановило, що коли капітан Ренслоу подавався на роботу в компанії Колґан Ейр, він приховав той факт, що перед тим тричі провалив тест з управління літаком. Компанія могла самостійно вимагати результати тестів, але, згідно з законом, лише за дозволом самого пілота.

І ще один фактор зіграв роль – втома. Напередодні рейсу перший офіцер Шо летіла через всю країну зі свого дому в Сіетлі, а капітан Ренслоу сидів за комп’ютером до третьої ночі. Про погане самопочуття і втому пілоти також скаржилися один одному за хвилини перед аварією. Але родичам загиблих цього пояснення мало.

«Деякі можуть думати, що це тільки п’ятдесят родин, каже друг жертви Кевін Кувік, яких зачепила трагедія, але я можу сказати, що це - тисячі людей».

Експерти кажуть, що аби запобігти подібним аваріям у майбутньому, авіалінії мусять підвищити вимоги щодо готовності пілотів керувати літаком.


XS
SM
MD
LG