Спеціальні потреби

Американський фермер – одна з жертв нинішньої кризи

Сполучені Штати є одним із провідних світових виробників кукурудзи і сої. Утім цього року, через зменшення світового попиту на біопаливо та продукти харчування, американські фермери переживають не найкращі часи.

Робочий день Брента Скола починається о 6-ій ранку. Турбот у нього чимало. Його господарству у штаті Іллінойс -100 років.

Першим ділом треба відібрати свиней, яких заберуть на забій. Кожна свинка - це додатковий долар, який Брент інвестує в нове устаткування, худобу, господарство чи витратить на родину. За словами Брента Скола, «багато заробляєш - багато витрачаєш; а от залишається якраз небагато, бо гроші постійно розходяться».

Останніми місяцями гроші розходяться особливо швидко. Епідемія свинячого грипу викликала падіння попиту на свинину. Хоча його худоба і не заражена, але збитки він поніс великі.

Зрештою, Брент займається не тільки свинарством, але й вирощуванням кукурудзи та сої.

Весна цього року видалася дощовою. А це означає, що розраховувати на рясні врожаї кукурудзи та бобових не доводиться. З іншого боку, неврожай означає підвищення ціни; а це - завжди гарна новина для фермера. Однак радощі Брента затьмарила інформація про зростання цін на міндобрива:

«Цього року - рекордні ціни на добрива. Я думаю, що наступного року вони будуть нижчі, але нам треба працювати з тим, що ми вже закупили».

Також його непокоїть те,як економічна рецесія вплине на ціни на зернові восени, коли прийдеться продавати урожай.

Професор менеджменту фермерства в Іллінойському університеті Ґері Шнітке вважає, що ця рецесія дещо відмінна від інших. «Одна важлива річ, яка цього разу відрізняє її від усіх попередніх - це нестабільність цін», - каже він.

У 2008-му році дослідження Світового банку показало, що головною причиною підвищення цін на продукти є зростаючий попит на біопаливо. Минулого року ціни на кукурудзу та сою досягли найвищих позначок. Однак цього року, коли ціни на бензин знизились, попит на біопаливо зменшився. Те ж саме, як каже професор Шнітке, трапилось із світовим попитом на продукти, особливо у таких країнах як Китай та Індія:

«Через світову рецесію і депресію знизиться рівень прибутків у Китаї та Індії, що у свою чергу зменшить попит на продукти харчування».

Попри невтішні прогнози щодо попиту на сільськогосподарську продукцію, фермер Брент Скол налаштований оптимістично:

«Це випробовує твою віру в Бога. У такі часи ти маєш знати, де її шукати. Ти покладаєшся на сім’ю, на друзів і на віру в те, що ти достатньо розумний, аби з цим впоратись».

Брент Скол не впевнений, що фермерство достатньо приваблива галузь для наступних поколінь. Втім, із теперішньою нестабільністю на ринку праці, цей сімейний бізнес може виявитись єдиним виходом, а зокрема коли діти Брента досягнуть працездатного віку.
XS
SM
MD
LG