Спеціальні потреби

Актуально

Байден: США підтримують бажання Грузії вступити в НАТО

Віце-президент США Джозеф Байден висловив підтримку Грузії в її бажаннях приєднатися до НАТО. Одначе, він відкинув будь-який військовий варіант для повернення Абхазії та Південної Осетії до складу країни. Росія визнала незалежність цих двох республік і виступає проти надання Грузії будь-якої військової допомоги.

Виступаючи в парламенті Грузії, Джозеф Байден згадав важкий шлях країни до свободи, починаючи із проголошення незалежності у 1918 році, і відтак десятиліття радянської окупації, яка закінчилася відновленням незалежності у 1991 році.

Американський віце-президент зазначив, що суверенні демократичні країни мають право обирати своїх партнерів та союзників:

«Ми знаємо, що Грузія прагне вступу в НАТО. Ми повністю підтримуємо це прагнення і ми далі співпрацюватимемо з вами, шановні законодавці, аби допомогти вам задовольнити стандарти членства в НАТО».

Байден сказав, що від серпня минулого року, США надали Грузії мільярд доларів, щоб допомогти біженцям, які під час торішньої війни з Росією були змушені покинути свої домівки, як також для відбудови інфраструктури та розвитку грузинського суспільства.

Віце-президент заявив, що США тісно співпрацюють із Грузією для модернізації її збройних сил, зосереджуючись на вишколі, плануванні та організації. Проте він відкинув будь-який військовий варіант реінтеграції Абхазії та Південної Осетії - республік, які відокремились від Грузії, і незалежність яких визнала Росія:

«Ми не визнаємо Абхазію та Південну Осетію незалежними державами. Ми закликаємо світову спільноту не визнавати їхню незалежність. Ми закликаємо Росію виконати свої міжнародні зобов’язання, які виразно викладені в угоді з 12 квітня про припинення вогню, включно із виведенням всіх сил до передвоєнних позицій і, остаточно, взагалі із грузинської території».

Заступник міністра закордонних справ Росії Григорій Карасін висловив занепокоєння діями грузинського керівництва, які, як він вважає, мають на меті ремілітаризацію країни. В інтерв’ю агентству Ітар-Тасс Карасін нагадав указ, підписаний у січні президентом Дмитром Медведєвим про заборону експорту військової технології до Грузії. Росія також погрожує накласти економічні санкції на ті, країни, які порушують цей указ.

Вказуючи на багатомісячні протести сил опозиції проти президента Саакашвілі, Байден сказав парламентаріям, що грузинська «революція троянд» у 2003 році вважатиметься успішною тільки тоді, коли уряд буде прозорим і відповідальним. Він також про це говорив під час окремої зустрічі із лідерами грузинської опозиції. Опозиціонер Леван Ґачечіладзе каже, що Байден розуміє їхні занепокоєння:

«Для мене було важливо, щоб обговорити питання розвитку демократичних інституцій в Грузії, оскільки країна не має вільних медіа і незалежних судів. Американський віце-президент сказав членам опозиції, що Америка підтримуватиме кроки в напрямку демократії в Грузії, а не одну якусь особу».

У своїх виступах в Тбілісі та Києві Джозеф Байден повторив те, що президент Обама сказав два тижні тому в Москві – США відкидають ідею будь-якої російської сфери впливу в колишніх радянських республіках.

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG