Спеціальні потреби

Актуально

Український суд виніс вирок у справі Голодомору

За лічені дні до виборів Віктор Ющенко довів до кінця одне з пріоритетних завдань свого президентства. 13 січня 2010 року Київський апеляційний суд виніс вирок у справі організаторів Голодомору-геноциду українського народу, а 14 січня глава держави виступив з ініціативою створення Міжнародного трибуналу над злочинами комунізму.

«Ідеологія та практика сталінізму мають бути засуджені так само, як були засуджені ідеологія та практика нацизму», – підкреслив президент Ющенко, звертаючись із закликом провести «Нюрнберг-2» до лідерів інших держав Східної Європи, що постраждали від комуністичних режимів (зокрема до Росії, Польщі, Грузії, країн Балтії).

«Рішення українського суду переводить будь-які дискусії навколо Голодомору з політичної у юридично-правову площину. Відтепер єдиним аргументом у цій дискусії можуть бути лише факти, а не політичні чи історичні стереотипи та міфи», – наголосив Ющенко, слова якого цитує прес-служба глави держави.

Юридичним фактом, після винесення вироку суду, стала, зокрема, цифра людських втрат від штучного голоду 30-х років в Україні. Як встановила судова науково-демографічна експертиза Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук, геноцидом в Україні знищено 3 941 000 людей. Загалом же, з урахуванням кумулятивних втрат, Україна внаслідок Голодомору втратила 10 063 000 життів (3 941 000 померлих і 6 122 000 ненароджених).

Офіційно названо також імена організаторів злочину. Винними у вчиненні геноциду суд визнав сімох керівників більшовицького тоталітарного режиму. Це Йосиф Сталін, В’ячеслав Молотов, Лазар Каганович, Павло Постишев, Станіслав Косіор, Влас Чубар та Мендель Хатаєвич. Водночас суд закрив кримінальну справу – у зв’язку з тим, що злочинців давно немає серед живих.

Метою геноциду суд визначив «придушення національно-визвольного руху в Україні та недопущення побудови й утвердження незалежної української держави в період 1932-33 років».

Після судового рішення, яким доведено факт вчинення геноциду на території України, заговорили навіть про можливість грошової компенсації для потерпілих від Голодомору. Такої можливості, зокрема, не виключає керівник відомства, яке розслідувало справу – голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко. Як він заявив на брифінгу у четвер, СБУ спільно з МЗС України планує з’ясувати, які компанії, корпорації та уряди отримали комерційний зиск від збіжжя, конфіскованого в українських селян.

А тим часом у Росії вирок у геноциді українців, винесений Сталіну, сприйняли з роздратуванням. Російські парламентарі назвали рішення українського суду політичним, а ідею створення Міжнародного трибуналу – позбавленою перспектив.

У тому, що тема Голодомору далі звучатиме на державному рівні, немає певності і в самій Україні. Адже за кілька днів – президентські вибори, і для обох нинішніх фаворитів перегонів – як Віктора Януковича, так і Юлії Тимошенко – тема аж ніяк не належить до пріоритетних.

«Цей режим невдовзі помре, а новий режим не буде зацікавлений у тому, щоб дражнити Москву далі, як це робив Ющенко, і ця кампанія потихеньку згасне. Вона, можливо, не зовсім помре, може, вона буде потихеньку животіти, але… ця кампанія буде проходити у напівмаргінальному, напівдержавному режимі, вона стане сферою занять маргінальних людей», – такий прогноз зробив київський політолог Михайло Погребинський в інтерв’ю інформагенції «Русская линия». Судову справу політолог назвав «замовленням з боку влади, яка відходить», а дослідження геноциду – «всілякими дурницями».

Втім, в інтерв’ю «Голосу Америки» пан Погребинський, який нині співпрацює з командою кандидата в президенти Юлії Тимошенко, висловився дипломатичніше:

«Стосовно того, що буде після виборів. Я думаю, що ця тема залишиться. Є певний тиск частини громадської думки, що треба доводити цю справу до визнання міжнародної спільноти. Просто не буде, можливо, таким настирливим наступний президент, хто б ним не був, як був Ющенко. Але те, що ця тема буде зберігатися, я в цьому впевнений. Я не можу сказати, що вважаю імовірним визнання на рівні ООН або навіть у Європі цієї біди геноцидом, а от злочином проти людства це буде, можливо, з часом і визнано. І я думаю, що будь-який майбутній президент буде в цьому напрямку працювати», – запевнив Михайло Погребинський.

Про те, що тема Голодомору-геноциду, найвірогідніше, заглухне на державному рівні після відходу від влади нинішнього президента, говорять не лише противники, але й прихильники дослідження цієї трагічної сторінки української історії. Песимістичний прогноз у розмові з «Голосом Америки» видав київський політичний експерт Олександр Палій:

«Я думаю, що президент Ющенко зараз намагається закріпити свій імідж борця за відновлення історичної справедливості, людини, яка порушує ці болючі теми, незважаючи на те, що вони не завжди є аж настільки популярними і аж настільки актуально сприймаються громадськістю, яка більше заглиблена в економічні проблеми.

Що ж стосується його наступників, і чи будуть вони педалювати ці теми, коли переможуть – тобто ті два кандидати, яких називають найбільш рейтинговими – то, звичайно, ми бачили і з боку Януковича, і з боку Тимошенко в різних питаннях доволі сервільну політику по відношенню до Росії. Тобто вони не завжди могли сказати ті речі, які були вигідні Україні і які були не вигідні Росії. Тому я думаю, що якщо переможе хтось із цих двох кандидатів, то швидше за все ці теми, якщо й будуть порушуватися, то лише всередині країни і то дуже обмежено. Я не думаю, що будуть якісь спроби вивести це засудження комунізму і тоталітаризму на міжнародний рівень. Швидше за все, в кращому для України випадку, ці теми будуть служити для того, щоб розставляти крапки над «і» всередині країни. А в гіршому – я не виключаю, що маніпуляції з історією і прикрашання тих старих трагічних сторінок історії українського народу почнуться і всередині країни. І таким чином, ті спроби боротьби з фальсифікаціями нашого минулого, до яких вдається президент Ющенко, можуть бути зупинені на державному рівні», – зазначив експерт.

Нагадаємо: у травні 2009 року Служба безпеки України порушила кримінальну справу за фактом вчинення геноциду в Україні у 1932-33 роках, внаслідок якого загинули мільйони громадян. У грудні минулого року справа була передана до суду.

Всі новини дня

Україні потрібна та зброя, з якою вона може перемогти - колишні американські дипломати. Відео

Колишні посли США в Україні та Росії вважають, що лідери США мають чітко сказати, що вони не просто допомагають Україні, а інвестують у власну безпеку. Бо без перемоги України безпека Заходу не буде гарантована. З деталями - Наталія Чурікова.

Президент Зеленський та дух України стали «Людиною року» за версією журналу Time. Відео

Американський журнал Time назвав президента України Володимира Зеленського та дух України людиною 2022-го року. Це звання присуджують тим, хто найбільше, на думку редакції, вплинув на хід подій у році.

Дії РФ проти українців визнали геноцидом в комітеті Сенату США. Відео

Дії РФ проти українців визнали геноцидом в комітеті Сенату США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

Резолюцію щодо визнання дій РФ геноцидом проти українського народу підтримали в комітеті Сенату США із міжнародних відносин. Подробиці – від Марії Ульяновської.

У США є апетит постачати Україні ефективне озброєння - полковник армії США у відставці. Відео

Якщо не чути про F-16 чи Рatriot для України, це не означає, що це неможливо – говорить полковник армії США у відставці Роберт Гамільтон в інтервʼю Олексію Коваленку. «У США з’явився більший апетит постачати ефективніші системи», - вважає військовий експерт.

ЄС запровадив 9-й пакет санкцій проти Росії. У ньому - військові, політики, пропагандисти

У списку – відповідальні за жорстокі, навмисні ракетні удари Росії по цивільному населенню – фон дер Ляєн

Євросоюз запроваджує дев’ятий пакет санкцій проти Росії через те, що Москва «продовжує нести смерть та спустошення в Україну», - про це повідомила в середу президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Цей пакет, дев’ятий з часу російського вторгнення в Україну, посилює тиск на Росію, додаючи ще майже 200 фізичних та юридичних осіб до списку санкцій. Серед підсанкційних осіб – російські військові, депутати російського парламенту та підприємства ОПК.

«Цей список охоплює ключові фігури у жорстоких, навмисних ракетних ударах Росії по цивільному населенню», – сказала фон дер Ляєн у відео, опублікованому в Twitter.

Як додала голова Єврокомісії, ЄС також накладе санкції на ще три російські банки, що включає повну заборону на операції з Банком регіонального розвитку країни. Нові заходи, за словами фон дер Ляєн, обмежать доступ Росії до безпілотників як безпосередньо, так і через постачальників із третіх країн, таких як Іран.

Євросоюз, за словами фон дер Ляєн, також запровадить обмеження експорту, зосередивши увагу на товарах подвійного призначення, таких як хімікати, нервово-паралітичні речовини, електроніка та ІТ-компоненти, які «може використовувати російська військова машина».

Очільник зовнішньої політики ЄС Жозеп Боррель заявив, що останні заходи є прямим наслідком використання президентом Росії Володимиром Путіним зими як зброї.

«Після продуктів харчування та голоду Путін вирішив зробити зиму зброєю, – заявив Боррель. - Відповіддю на це є 9-й пакет санкцій".

«Він хоче перервати електропостачання, опалення та водопостачання для мільйонів мирних жителів по всій Україні. Ми відповідаємо 9-м пакетом санкцій проти тих, хто бере участь у цій жорстокій війні», – написав шеф європейської дипломатії у Twitter.

Окремо Жозеп Боррель згадав про те, що санкції накладені і на російських пропагандистів.

«Ми вводимо обмежувальні заходи щодо ЗМІ, осіб та організацій, які атакують публічний простір дезінформацією, намагаючись зняти провину з Росії та отруювати свідомість людей», – написав Боррель у своєму наступному твіті.

«Ми налаштовані діяти на підтримку України. Скільки потрібно», – додав він.

Як повідомляв «Голос Америки», у п'ятницю, 2 грудня, 27 держав-членів Європейського Союзу обмежили ціну на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Санкції набрали чинності у понеділок, 5 грудня. У понеділок світові ціни на нафту зросли на 2,6%.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив у понеділок, що Москва «не визнає жодних цінових обмежень» і попередив, що це «крок до дестабілізації світового енергетичного ринку».

Більше

XS
SM
MD
LG