Спеціальні потреби

Актуально

Український суд виніс вирок у справі Голодомору

За лічені дні до виборів Віктор Ющенко довів до кінця одне з пріоритетних завдань свого президентства. 13 січня 2010 року Київський апеляційний суд виніс вирок у справі організаторів Голодомору-геноциду українського народу, а 14 січня глава держави виступив з ініціативою створення Міжнародного трибуналу над злочинами комунізму.

«Ідеологія та практика сталінізму мають бути засуджені так само, як були засуджені ідеологія та практика нацизму», – підкреслив президент Ющенко, звертаючись із закликом провести «Нюрнберг-2» до лідерів інших держав Східної Європи, що постраждали від комуністичних режимів (зокрема до Росії, Польщі, Грузії, країн Балтії).

«Рішення українського суду переводить будь-які дискусії навколо Голодомору з політичної у юридично-правову площину. Відтепер єдиним аргументом у цій дискусії можуть бути лише факти, а не політичні чи історичні стереотипи та міфи», – наголосив Ющенко, слова якого цитує прес-служба глави держави.

Юридичним фактом, після винесення вироку суду, стала, зокрема, цифра людських втрат від штучного голоду 30-х років в Україні. Як встановила судова науково-демографічна експертиза Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук, геноцидом в Україні знищено 3 941 000 людей. Загалом же, з урахуванням кумулятивних втрат, Україна внаслідок Голодомору втратила 10 063 000 життів (3 941 000 померлих і 6 122 000 ненароджених).

Офіційно названо також імена організаторів злочину. Винними у вчиненні геноциду суд визнав сімох керівників більшовицького тоталітарного режиму. Це Йосиф Сталін, В’ячеслав Молотов, Лазар Каганович, Павло Постишев, Станіслав Косіор, Влас Чубар та Мендель Хатаєвич. Водночас суд закрив кримінальну справу – у зв’язку з тим, що злочинців давно немає серед живих.

Метою геноциду суд визначив «придушення національно-визвольного руху в Україні та недопущення побудови й утвердження незалежної української держави в період 1932-33 років».

Після судового рішення, яким доведено факт вчинення геноциду на території України, заговорили навіть про можливість грошової компенсації для потерпілих від Голодомору. Такої можливості, зокрема, не виключає керівник відомства, яке розслідувало справу – голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко. Як він заявив на брифінгу у четвер, СБУ спільно з МЗС України планує з’ясувати, які компанії, корпорації та уряди отримали комерційний зиск від збіжжя, конфіскованого в українських селян.

А тим часом у Росії вирок у геноциді українців, винесений Сталіну, сприйняли з роздратуванням. Російські парламентарі назвали рішення українського суду політичним, а ідею створення Міжнародного трибуналу – позбавленою перспектив.

У тому, що тема Голодомору далі звучатиме на державному рівні, немає певності і в самій Україні. Адже за кілька днів – президентські вибори, і для обох нинішніх фаворитів перегонів – як Віктора Януковича, так і Юлії Тимошенко – тема аж ніяк не належить до пріоритетних.

«Цей режим невдовзі помре, а новий режим не буде зацікавлений у тому, щоб дражнити Москву далі, як це робив Ющенко, і ця кампанія потихеньку згасне. Вона, можливо, не зовсім помре, може, вона буде потихеньку животіти, але… ця кампанія буде проходити у напівмаргінальному, напівдержавному режимі, вона стане сферою занять маргінальних людей», – такий прогноз зробив київський політолог Михайло Погребинський в інтерв’ю інформагенції «Русская линия». Судову справу політолог назвав «замовленням з боку влади, яка відходить», а дослідження геноциду – «всілякими дурницями».

Втім, в інтерв’ю «Голосу Америки» пан Погребинський, який нині співпрацює з командою кандидата в президенти Юлії Тимошенко, висловився дипломатичніше:

«Стосовно того, що буде після виборів. Я думаю, що ця тема залишиться. Є певний тиск частини громадської думки, що треба доводити цю справу до визнання міжнародної спільноти. Просто не буде, можливо, таким настирливим наступний президент, хто б ним не був, як був Ющенко. Але те, що ця тема буде зберігатися, я в цьому впевнений. Я не можу сказати, що вважаю імовірним визнання на рівні ООН або навіть у Європі цієї біди геноцидом, а от злочином проти людства це буде, можливо, з часом і визнано. І я думаю, що будь-який майбутній президент буде в цьому напрямку працювати», – запевнив Михайло Погребинський.

Про те, що тема Голодомору-геноциду, найвірогідніше, заглухне на державному рівні після відходу від влади нинішнього президента, говорять не лише противники, але й прихильники дослідження цієї трагічної сторінки української історії. Песимістичний прогноз у розмові з «Голосом Америки» видав київський політичний експерт Олександр Палій:

«Я думаю, що президент Ющенко зараз намагається закріпити свій імідж борця за відновлення історичної справедливості, людини, яка порушує ці болючі теми, незважаючи на те, що вони не завжди є аж настільки популярними і аж настільки актуально сприймаються громадськістю, яка більше заглиблена в економічні проблеми.

Що ж стосується його наступників, і чи будуть вони педалювати ці теми, коли переможуть – тобто ті два кандидати, яких називають найбільш рейтинговими – то, звичайно, ми бачили і з боку Януковича, і з боку Тимошенко в різних питаннях доволі сервільну політику по відношенню до Росії. Тобто вони не завжди могли сказати ті речі, які були вигідні Україні і які були не вигідні Росії. Тому я думаю, що якщо переможе хтось із цих двох кандидатів, то швидше за все ці теми, якщо й будуть порушуватися, то лише всередині країни і то дуже обмежено. Я не думаю, що будуть якісь спроби вивести це засудження комунізму і тоталітаризму на міжнародний рівень. Швидше за все, в кращому для України випадку, ці теми будуть служити для того, щоб розставляти крапки над «і» всередині країни. А в гіршому – я не виключаю, що маніпуляції з історією і прикрашання тих старих трагічних сторінок історії українського народу почнуться і всередині країни. І таким чином, ті спроби боротьби з фальсифікаціями нашого минулого, до яких вдається президент Ющенко, можуть бути зупинені на державному рівні», – зазначив експерт.

Нагадаємо: у травні 2009 року Служба безпеки України порушила кримінальну справу за фактом вчинення геноциду в Україні у 1932-33 роках, внаслідок якого загинули мільйони громадян. У грудні минулого року справа була передана до суду.

Всі новини дня

США і Туреччина напередодні самітів НАТО та G7 обговорили експорт українського зерна та єдність в Альянсі 

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу та Держсекретар США Ентоні Блінкен 

Державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу обговорили підтримку України перед російською агресією, можливості експорту українського зерна та єдність в НАТО. Телефонна розмова відбулась у суботу, напередодні самітів НАТО та "Групи семи".

Саміт Північноатлантичного Альянсу має відбутись у Мадриді 29-30 червня цього року. "Група семи" зустрічається цими днями у Німеччини.

"Держсекретар Блінкен та міністр закордонних справ Чавушоглу обговорили важливість єдності НАТО напередодні саміту Альянсу 29-30 червня у Мадриді, - мовиться у заяві Державного департаменту США. - Вони також обговорили постійну підтримку України перед російською агресією, що триває".

За документом, Блінкен "висловив вдячність міністру закордонних справ (Туреччини - ред.) за дипломатичні зусилля, спрямовані на те, щоб українська сільськогосподарська продукція змогла вступити на світові ринки".

Напередодні міністр Чавушоглу заявляв, що Анкара розслідує повідомлення про те, що Росія викрала українське зерно та відправила до інших країн, зокрема і в Туреччину. Він зазначив, що викрадені партії зерна під час розслідування поки не виявлені.

Глава МЗС Туреччини запевняв, що Анкара докладає зусиль, аби організувати міжнародну зустріч у Стамбулі для обговорення експорту українського зерна.

Вторгнення Росії в Україну 24 лютого призвело до перебоїв у каналах постачання зерна. За даними Організації Об’єднаних Націй, більше 36 країн отримують половину або більше зернових поставок із Чорноморського регіону.

Російські військові, окрім знищення та крадіжки частини українського зерна, блокують ключовий південний порт України - Одесу, що гальмує експорт понад 20 мільйонів тонн українського зерна. Кремль також притримав продаж частини власного зерна та добрив на світових ринках, стверджуючи, що санкції Заходу перешкоджають їхньому експорту.

Як очікується, на саміті "Групи семи", який 26 червня відкрився у Німеччині, оголосять про продовольчу допомогу найбільш вразливим країнам світу.


Лідери G7 зібралися на зустріч затьмарену російською війною проти України

Президент США Джо Байден з керівниками Баварії, південного регіону Німмеччини, де відбувається триденний саміт G7. 25 червня 2022 р.

Російська війна проти України та наслідки агресивних дій Москви для світу стали головними темами переговорів на саміті Групи 7 (G7) - зустрічі керівників найвпливовіших демократій, що відбувається у німецькій Баварії.

В той час як керівники Великої Британії, Італії, Канади, Німеччини, США, Франції та Японії зібралися у неділю 26 червня на триденну зустріч, з України надійшли повідомлення про нові вибухи російських ракет у Києві та в інших українських містах на тлі руйнівного наступу Росії на Донбасі.

Президент США Джо Байден назвав російські ракетні обстріли Києва "огидним варварством".

Саміт повинен подати сигнал, що не лише НАТО і G7 зараз більш згуртовані ніж будь-коли, але й що демократії світу спільно стоять проти імперіалізму Путіна.
Олаф Шольц

Від західних лідерів очікують кроків у межах обіцяної довготермінової економічної і військової підтримки України та дієвіших санкцій проти Росії.

Викликом, особливо для Європи, є пошуки заміни для російської нафти й газу на тлі різкого зростання світових цін на енергію.

Український президент Володимир Зеленський визнав, що війна зараз вийшла на “морально та емоційно складний етап”, коли українці впевнені у перемозі, але також розуміють подальшу загрозу втрат.

Нові чисельні ракетні удари деякі коментатори називають розлюченою відповіддю Москви на початок застосування українцями ракетних установок і далекобійних гармат отриманих нещодавно від США та інших західних держав.

Сигналом для саміту Групи 7, а також для саміту НАТО через кілька днів у Мадриді, називають також заяву Росії про плани розмістити в Білорусі ракети здатні нести ядерні боєзаряди.

“Це підтвердження, що санкційних пакетів проти Росії недостатньо, збройної допомоги для України треба більше і що системи протиповітряної оборони – сучасні системи, які є в наших партнерів, – мають бути не на полігонах або на зберіганні, а в Україні, де вони зараз і потрібні. Потрібні більше, ніж у будь-якому іншому місці у світі”, - сказав у суботу Зеленський, зазначивши головні положення його планованих виступів перед учасниками самітів G7 і НАТО.

Західні лідери також намагатимуться узгодити нові зусилля для подолання міжнародної енергетичної кризи, браку харчів та глобальних кліматичних змін ускладнених російською війною.

Британський прем'єр-міністр Борис Джонсон одним з головних завдань для західних лідерів зараз назвав збереження згуртованості у протидії Росії та у допомозі Україні.

“Я вважаю, що є тиск і є побоювання. І про це треба бути відвертими. Але саме згуртованість стала тим найдивовижнішим, коли йдеться про відповідь Заходу на вторгнення Путіна в Україну. Адже НАТО - єдине, Група семи - їдина. А щоб зберегти ту згуртованість, щоб вона працювала, необхідна дуже, дуже відкрита дискусія про наслідки того, що відбувається, про тиск, який відчувають окремі друзі і партнери, тиск, який відчуває населення, коли йдеться про ціну енергії, харчів тощо. Отже, лише справді працюючи, спільно шукаючи вирішення, ми зможемо зберегти ту єдність і рухатися вперед”.

Партнери Заходу

Німецький канцлер Олаф Шольц запросив на саміт також керівника Сенегалу, що головує зараз в Африканському Союзі, Аргентину - голову Спільноти країн Латинської Америки й Карибських держав, а також Індонезію, Південно-Африканську республіку та Індію, що прийматиме наступний саміт G20.

“Саміт повинен подати сигнал, що не лише НАТО і G7 зараз більш згуртовані ніж будь-коли, але й що демократії світу спільно стоять проти імперіалізму Путіна так само як і в боротьбі з голодом і злиднями”, - заявив Шольц напередодні, виступаючи в парламенті у Берліні.

Агентство Reuters зауважує, що багато країн південної півкулі стурбовані можливими міжнародними негативними наслідками західних санкцій проти Росії.

Reuters цитує офіційного представника Європейського Союзу про те, що країни Сімки будуть доводити партнерам, що різке зростання цін на харчі у світі - це результат дій Росії, оскільки санкції проти сільського господарства західні країни не запроваджували.

Також лідери вказуватимуть, що агресивні й руйнівні дії Москви є проблемою не тільки України, а вражають цілий світ.

У Сан-Дієго відкрили благодійну виставку - "Український голос". Відео

У Сан-Дієго відкрили благодійну виставку - "Український голос". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

У Сан-Дієго відкрили виставку-фандрайзінг "Український голос". На ній представили понад 140 робіт українських художників, кошти від продажу яких підуть на допомоги родинам, що постраждали віж війни.

Лідери "Групи семи" домовились про ембарго на російське золото -ЗМІ

Фото: золоті зливки  (Photo by Девід Грей / AFP)

Президент США Джо Байден а також інші лідери "Групи семи" домовились запровадити ембарго на російське золото, повідомляють Reuters, CNN, Bloomberg з посиланням на осіб наближених до переговорів.

G7 планує оголосити про заборону на імпорт російського золота на саміті, що починається в неділю в Німеччині. У США ембарго введе в дію рішення Міністерства фінансів США, яке установа планує видати у вівторок, пише Bloomberg.

Після того, як Лондонська асоціація зливків виключила Росію із своїх котирувань, значна частина країн перестала купувати російське золото. Однак, в травні до Швейцарії надійшло майже три тонни російського золота, що могло свідчити про послаблення неформальних обмежень, пише Bloomberg. Також, за повідомленнями російських ЗМІ, російска влада заявила цього тижня про плани створити резерви коштовних металів для швидкої мобілізації у час війни.

Майже 10% видобутку золота в світі припадає на Росію. США та союзники запровадили масштабні санкції проти Росії, через її вторгнення до України.

Експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь. Відео

Українці, як неодноразово зазначали у Пентагоні, дуже успішно використовують нову зброю, і особливо креативно - дрони. Після чотирьох місяців повномасштабної війни, експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG