Спеціальні потреби

Тимошенко продовжує мовчання на рахунок виборів


<!-- IMAGE -->

Юлія Тимошенко нарешті з`явилась на люди. На четвертий день після виборів прем`єр-міністр провела засідання Кабміну. Говорила про соціальні гарантії для медиків і вчителів – і ані словом не прохопилася на тему власної поразки на президентських перегонах.

Чи вона визнає перемогу Януковича – чи оскаржить результати виборів у суді? Чи далі залишиться керувати урядом – чи складе повноваження і перейде в опозицію? Чого чекати – війни чи миру? Наразі Тимошенко не сказала ні «так», ні «ні», даючи замість себе говорити своєму оточенню.

Тимошенко таки оскаржить результати виборів. Це підтвердила у четвер міністр праці та соціальної політики Людмила Денисова. Відповідаючи на запитання журналістів, чому Тимошенко мовчить, Денисова заперечила: «Вона не мовчить… Зараз Юлія Володимирівна готується до публічного виступу, тому що ми незгодні з цими результатами і тому що були масові фальсифікації».

Тимошенко не збирається з власної волі подавати у відставку. Про це сказав у четвер журналістам перший віце-прем`єр Олександр Турчинов. За його словами, для такого рішення він не бачить підстав. «Уряд подає у відставку за власною ініціативою лише у разі зміни Верховної Ради», – нагадав Турчинов конституційну норму. Що ж до можливості поміняти уряд попри його волю, через створення нової коаліції, то віце-прем`єр висловив сумнів у швидкому створенні коаліції між Партією регіонів, КПУ і НУ-НС. «Мені цікаво, як комуністи з націонал-патріотами і регіоналами робитимуть одну коаліцію», -- зауважив соратник прем`єрки.

Як виглядає, сумніви небезпідставні. Ось уже й Партія регіонів вгамувала свій запал і каже, що з відставкою Тимошенко доведеться почекати. Як заявила у четвер заступник лідера фракції Ганна Герман, треба спершу дочекатись оголошення офіційних результатів президентських виборів, після цього створити нову коаліцію, а тоді вже знімати Тимошенко з посади. Відповідаючи на запитання журналістів, чому передумали звільняти прем`єрку вже зараз, Герман пояснила це повагою «регіоналів» до закону. «Ми люди, які поважають закон. Помилка ‘помаранчевої’ влади була в тому, що вони топталися по закону», – заявила соратниця Януковича.

Натомість експерти законослухняність «біло-синіх» пояснюють практичними міркуваннями. Як кажуть політологи, «регіонали» могли б відправити Тимошенко у відставку негайно рішенням парламенту. Але цим самим вони привели б у дію «годинникову бомбу» під Верховною Радою: на створення нової коаліції і уряду закон відводить певний обмежений час. Не вклавшись у нього – парламентарі наражають себе на ризик розпуску і дострокових виборів.

Так чи інакше – відставка Тимошенко, схоже, відкладається в часі.

Що про все це думає сама Тимошенко – дізнаємось тоді, коли вона перерве мовчанку, яка затяглася. Наразі ж розгадуванням загадки – чому Тимошенко мовчить? – зайняті політологи. На думку відомого аналітика Дмитра Видріна, на те є три причини:

«Перша причина суто жіноча. Тимошенко намагається по-жіночому отруїти радість переможцю. Вірніше, розмазати цю радість тонким шаром на кілька тижнів, щоб він не отримав її одразу величезною смачною порцією. Це ґрунтується на жіночій помсті – за завдану образу, за конкуренцію.

Друга причина – напевно, менеджерська. Юлія Володимирівна намагається своїм загрозливим мовчанням згуртувати навколо себе фракцію, яка вже почала розбігатися. І не випадково дехто з її соратників вкинув в Інтернет заспокійливу версію про те, що це не «мовчання ягнят», а мовчання левиці, котра готується до стрибка. Мовчання справді має мобілізуючий характер. Мовчання часом багато значніше за будь-які слова. Ось вона й використовує таку багатозначну мовчанку, аби інші розгадували, що ж за тією мовчанкою стоїть.

А третя причина стратегічна. Їй немає чого сказати зараз. І як велика актриса, вона бере паузу. І як велика актриса, вона вміє тримати цю паузу і триматиме її до останнього, поки не виробить якусь нову стратегію. Оскільки мені здається, що вже всі стратегії – а у неї були стратегії А, Б, В – усі вони ‘обнулились’ і треба створити щось нове», -- сказав Дмитро Видрін «Голосу Америки».

XS
SM
MD
LG