Спеціальні потреби

Актуально

04.04.03  -  Новий космічний телескоп буде скоро на навколоземній орбіті; НАСА планує запуски зондів на Марс; Як світить Сонце? - 2003-04-05

Війна в Іраку не відбилася на глобальних планах дослідження космосу Національним аерокосмічним агентством США---НАСА. Найближчим часом воно планує вивести на орбіту новий космічний телескоп. Запуск здійснить ракета-носій Дельта-Два з мису Канаверал, штат Флорида. А зветься новий телескоп так: «Інфрачервоний телескопічний пристрій». Він дозволить астрономам бачити об’єкти, які скуті космічним холодом, знаходяться на завеликих навіть за космічними стандартами, відстанях, або оповиті хмарами пилу, які ховають їх від звичайних телескопів.

Новий телескоп, на відміну від вже відомого Габбла, скерований на об’єкти, які можна бачити лише в інфрачервоному спектрі. Інфрачервоне світло невидиме для людського ока. Воно розташоване, як показав британський астроном Вільям Гершель у тисяча вісімсотому році, нижче червоного сектора на спектрі видимого світла, заломленого через призму. Інфрачервоні хвилі випромінюють всі «теплі» об’єкти, від батареї до планети. «Тепло» також має широкий спектр значень. Наприклад, шматок льоду у термосі разом з рідким азотом тепліший; відповідно, він випромінює більше інфрачервоних хвиль, які фіксуються спеціальним термографічним сканером. Інфрачервоні хвилі назагал довші, ніж видиме світло, тому їх використовують у відомих всім дистанційних пультах телевізорів, відеомагнітофонів, тощо. А астрономи використовують інфрачервоні хвилі, зокрема, для фіксації теплого пилу навколо нових зірок, недостатньо «гарячих,» щоб випромінювати видиме світло. Вони, однак, можуть випромінювати інфрачервоне світло, створюючи інфрачервоні зображення. Астрономи, знаючи температурні еквіваленти відповідних інфрачервоних хвиль, можуть встановити, які частини зображення відносяться до хмар, пилу, а які ---до твердої поверхні, води, тощо.

Але навіщо потрібні такі спостереження? По-перше, для більшої деталізації зображення за допомогою термографічного сканера, який може встановити наявніть у хмарі пилу більш і менш теплі ділянки, які на зображенні, отриманому від звичайного телескопа, виглядають однаково. По-друге, атмосфера Землі блокує інфрачервоне світло від дальніх галактик. Тому інфрачервоний телескоп НАСА дасть змогу подолати цю перешкоду. Він буде найбільшим з таких приладів, будь-коли виведених на навколоземну орбіту. Очікується, що він функціонуватиме близько тридцяти місяців.

Разом з інфрачервоним телескопом, НАСА планує вивести на орбіту і ультрафіолетовий. А потім, у травні та червні, два космічні зонди вирушать на Марс, до якого долетять за півроку--наступного січня. Вони мусять відповісти на питання, яке хвилює все астрономічне братство: чи була вода на Марсі? Говорить Чарльз Елаші, директор лабораторії ракетного руху, провідного центру НАСА з планетарних досліджень, розташованої у місті Пасадена, штат Каліфорнія:

«Наступним кроком після цього буде відповідь на питання, чи було там її достатньо для існування певних форм життя, які еволюціонували, або ж вимерли?»

А у Вашингтоні, де розташована штаб-квартира НАСА, її представники сподіваються відновити польоти пілотованих космічних човників. Після катастрофи Колумбії, причини якої ще з’ясовуються, їх залишилося три. Відповідно до рекомендацій комісії з розслідування причин аварії, складатиметься і графік їх польотів.

І на закінчення випуску: як світить Сонце? Вас може здивувати, що вчені достеменно не знають відповіді на це питання. Вони знають, що джерелом світла є реакція термоядерного синтезу всередині Сонця, у якій зливаються воєдино атомні ядра, виникають нові речовини, і вивільняється колосальна кількість енергії, завдяки якій існуємо ми і наша маленька планета. Але суміш елементів, які вчиняють самогубство, щоб набути нової ідентичності, залишається таємницею за сімома печатями. Нове дослідження невидимих частинок нейтріно, які випромінюються з сонячного ядра і проходять крізь Землю, трохи прочиняє двері до цієї таємниці.

Вдалося встановити шляхом вивчення елементів на поверхні Сонця, що воно щосекунди виділяє енергію, еквівалентну вибуху ста мільярдів тон динаміту. Ця процедура починається у ядрі, де температура від вибуху сягає шістнадцяти мільйонів градусів за Кельвіном. Енергія, що вивільняється у процесі термоядерного синтезу, прямує до поверхні, причому фотонам--головним часткам світла, --необхідно кілька сот тисяч років, щоб вийти з ядра на поверхню, а потім через вісім з половиною хвилин потрапити на Землю. Астрономи припускають, що дев’яносто вісім з половиною відсотків синтезу у ядрі Сонця припадає на долю найлегших елементів----водню та гелію. Решта півтора відсотка---це кисень та азот. Це, однак, теоретичні припущення. Вони ніколи не були підтверджені спостереженнями. Вчені припускають, що питома вага азоту і кисню у термоядерному синтезі більша--сім і три десятих відсотка. Це може, відповідно, збільшити і вагу нашого світила.

Всі новини дня

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.

В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.

"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.

Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.

«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».

Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес під час інтерв’ю з журналістокою української служби «Голосу Америки», Катериною Лісуновою. 

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?

"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, -  такою є природа війни". 
Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі

А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?

Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».
Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».

"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.

Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.

Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.

Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".
Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".

"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.

Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.

Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.

Гроссі звітує про дипломатичні успіхи на Запорізькій АЕС. Експерти не поділяють оптимізму

Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі - на прес-конференції в Австрії щодо ситуації на Запорізькій АЕС. Фото: AP/Lisa Leutner

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що його агенція “зробила кроки у правильному напрямку”, щоб запобігти ядерній аварії на Запорізькій атомній електростанції в Україні. Про це він сказав, виступаючи перед Радою директорів МАГАТЕ.

"Я думаю, що ми отримали дуже хорошу підтримку в цьому питанні. Місія МАГАТЕ у Запоріжжі стежить за цим. Ми сподіваємося продовжувати нашу роботу до повної стабілізації ситуації там. Це ще не кінець. Я продовжу спілкуватись з усіма сторонами з дипломатичних та технічних питань. І ми сподіваємося розраховувати на вашу повну підтримку в цьому”, - сказав Гроссі, виступаючи перед Радою директорів агенції.

Менш оптимістичний щодо місії МАГАТЕ в Запоріжжі професор Гарвардського Університету Сергій Плохій, автор кількох книг про ядерні загрози, зокрема "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи", "Ядерна дурість: кубинська ракетна криза", "Атоми й попіл: глобальна історія атомних катастроф".

В інтерв'ю “Голосу Америки” він розповів про залежність МАГАТЕ від голосу Росії в ООН та про застарілі міжнародні угоди щодо ядерної безпеки.

“Вони не роблять достатньо, і вони це прекрасно розуміють. Питання не до Гроссі, проблема в тому, що ми як міжнародна громада не готові мати справу з подібними кризами. Міжнародні угоди, які це регулюють, не працюють. Ті, що є, вони були підписані ще в 60-х роках”, - зазначив професор Плохій.

“МАГАТЕ - це агенція, яка є органом ООН. А Росія - постійний член Ради Безпеки ООН, а це означає, що вибори генсека ООН, зарплати людей, які працюють в агенціях, залежать, зокрема, і від доброї волі Росії. То ж структурно, юридично, інституційно ми не готові мати справу з кризою, яка може розвинутися навколо Запоріжжя”, - сказав професор Гарварду Плохій.

Про те, що зусилля МАГАТЕ з демілітаризації зони навколо ЗАЕС "нікуди не привели", сказав також напередодні американський дипломат, перший посол США в Україні Роман Попадюк під час модерування конференції у Manor College, що у Дженкінтаун, Пенсильванія. Попадюк додав, що Україна не може відповідати на вогонь Росії з АЕС через побоювання спричинити "радіоактивний витік".

Минулого тижня під час засідання Ради Безпеки ООН Рафаель Гроссі представив п’ять принципів, які, на його думку, допоможуть запобігти ядерній аварії на Запорізькій АЕС.

1 червня глава російської державної компанії "Росатом" заявив, що високо цінує роботу глави МАГАТЕ Рафаеля Гроссі щодо захисту Запорізької АЕС.

Посол України в ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки заявив, що Україна вважає єдиним способом убезпечити Запорізьку АЕС - це повернути її під контроль України за участі інспекторів МАГАТЕ. До принципів, які Гроссі виголосив на Раді Безпеки, Кислиця додав демілітаризацію та деокупацію ЗАЕС.

Дивіться також: Сергій Плохій про роль України у світі, ядерні загрози та можливі сценарії для Москви

п

Більше

XS
SM
MD
LG