Спеціальні потреби

Актуально

04.04.03  -  Новий космічний телескоп буде скоро на навколоземній орбіті; НАСА планує запуски зондів на Марс; Як світить Сонце? - 2003-04-05

Війна в Іраку не відбилася на глобальних планах дослідження космосу Національним аерокосмічним агентством США---НАСА. Найближчим часом воно планує вивести на орбіту новий космічний телескоп. Запуск здійснить ракета-носій Дельта-Два з мису Канаверал, штат Флорида. А зветься новий телескоп так: «Інфрачервоний телескопічний пристрій». Він дозволить астрономам бачити об’єкти, які скуті космічним холодом, знаходяться на завеликих навіть за космічними стандартами, відстанях, або оповиті хмарами пилу, які ховають їх від звичайних телескопів.

Новий телескоп, на відміну від вже відомого Габбла, скерований на об’єкти, які можна бачити лише в інфрачервоному спектрі. Інфрачервоне світло невидиме для людського ока. Воно розташоване, як показав британський астроном Вільям Гершель у тисяча вісімсотому році, нижче червоного сектора на спектрі видимого світла, заломленого через призму. Інфрачервоні хвилі випромінюють всі «теплі» об’єкти, від батареї до планети. «Тепло» також має широкий спектр значень. Наприклад, шматок льоду у термосі разом з рідким азотом тепліший; відповідно, він випромінює більше інфрачервоних хвиль, які фіксуються спеціальним термографічним сканером. Інфрачервоні хвилі назагал довші, ніж видиме світло, тому їх використовують у відомих всім дистанційних пультах телевізорів, відеомагнітофонів, тощо. А астрономи використовують інфрачервоні хвилі, зокрема, для фіксації теплого пилу навколо нових зірок, недостатньо «гарячих,» щоб випромінювати видиме світло. Вони, однак, можуть випромінювати інфрачервоне світло, створюючи інфрачервоні зображення. Астрономи, знаючи температурні еквіваленти відповідних інфрачервоних хвиль, можуть встановити, які частини зображення відносяться до хмар, пилу, а які ---до твердої поверхні, води, тощо.

Але навіщо потрібні такі спостереження? По-перше, для більшої деталізації зображення за допомогою термографічного сканера, який може встановити наявніть у хмарі пилу більш і менш теплі ділянки, які на зображенні, отриманому від звичайного телескопа, виглядають однаково. По-друге, атмосфера Землі блокує інфрачервоне світло від дальніх галактик. Тому інфрачервоний телескоп НАСА дасть змогу подолати цю перешкоду. Він буде найбільшим з таких приладів, будь-коли виведених на навколоземну орбіту. Очікується, що він функціонуватиме близько тридцяти місяців.

Разом з інфрачервоним телескопом, НАСА планує вивести на орбіту і ультрафіолетовий. А потім, у травні та червні, два космічні зонди вирушать на Марс, до якого долетять за півроку--наступного січня. Вони мусять відповісти на питання, яке хвилює все астрономічне братство: чи була вода на Марсі? Говорить Чарльз Елаші, директор лабораторії ракетного руху, провідного центру НАСА з планетарних досліджень, розташованої у місті Пасадена, штат Каліфорнія:

«Наступним кроком після цього буде відповідь на питання, чи було там її достатньо для існування певних форм життя, які еволюціонували, або ж вимерли?»

А у Вашингтоні, де розташована штаб-квартира НАСА, її представники сподіваються відновити польоти пілотованих космічних човників. Після катастрофи Колумбії, причини якої ще з’ясовуються, їх залишилося три. Відповідно до рекомендацій комісії з розслідування причин аварії, складатиметься і графік їх польотів.

І на закінчення випуску: як світить Сонце? Вас може здивувати, що вчені достеменно не знають відповіді на це питання. Вони знають, що джерелом світла є реакція термоядерного синтезу всередині Сонця, у якій зливаються воєдино атомні ядра, виникають нові речовини, і вивільняється колосальна кількість енергії, завдяки якій існуємо ми і наша маленька планета. Але суміш елементів, які вчиняють самогубство, щоб набути нової ідентичності, залишається таємницею за сімома печатями. Нове дослідження невидимих частинок нейтріно, які випромінюються з сонячного ядра і проходять крізь Землю, трохи прочиняє двері до цієї таємниці.

Вдалося встановити шляхом вивчення елементів на поверхні Сонця, що воно щосекунди виділяє енергію, еквівалентну вибуху ста мільярдів тон динаміту. Ця процедура починається у ядрі, де температура від вибуху сягає шістнадцяти мільйонів градусів за Кельвіном. Енергія, що вивільняється у процесі термоядерного синтезу, прямує до поверхні, причому фотонам--головним часткам світла, --необхідно кілька сот тисяч років, щоб вийти з ядра на поверхню, а потім через вісім з половиною хвилин потрапити на Землю. Астрономи припускають, що дев’яносто вісім з половиною відсотків синтезу у ядрі Сонця припадає на долю найлегших елементів----водню та гелію. Решта півтора відсотка---це кисень та азот. Це, однак, теоретичні припущення. Вони ніколи не були підтверджені спостереженнями. Вчені припускають, що питома вага азоту і кисню у термоядерному синтезі більша--сім і три десятих відсотка. Це може, відповідно, збільшити і вагу нашого світила.

Всі новини дня

$15 млн кредитних ресурсів: США допоможуть бізнесу на Заході України. Відео

$15 млн кредитних ресурсів: США допоможуть бізнесу на Заході України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

США нададуть підтримку українському бізнесу на Заході країни. Документ про це сьогодні підписали Банк Львів та Фінансова корпорація розвитку США. Йдеться про угоду на 15 мільйонів доларів кредитних ресурсів. З посадовцями у Львові розмовляла Мирослава Гонгадзе.

Громадські організації, що допомагають Україні, виступили перед Гельсінською комісією в США. Відео

Представники 4 громадських організацій, що допомагають Україні, виступили перед Гельсінською комісією Сполучених Штатів. На слуханнях були присутні представники як з України, так і зі США та Литви. Волонтери наголосили, що допомога Заходу часто є недостатньо швидкою.

Американку Бріттні Ґрайнер обміняли на росіянина Віктора Бута – деталі з Білого дому. Відео

США обміняли увʼязнену в Росії американську баскетболістку Бріттні Ґрайнер на Віктора Бута – росіянина, який відбував термін у США за торгівлю зброєю. Більше про важливість цієї події та деталі з Білого дому – розповідає Юлія Ярмоленко.

Дві гуманітарні організації були обстріляні у Донецьку – речник ООН

Власниця зруйнованої квартири збирає свої речі в житловому будинку, який постраждав від обстрілу під війни Росії проти Україн. Донецьк, що на підконтрольній Росії території України, 6 грудня 2022 року. REUTERS/Олександр Ермоченко

Щонайменше дві гуманітарні неурядові організації були вражені під час атак на місто Донецьк, люди в будівлях не пострадждали, але одна людина була вбита поруч з будинком і одна поранена, речник ООН повідомив журналістам.

Під час щоденного брифінгу у четвер, 8 грудня, речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік повідомив про напад у підконтрольній Росії частині Донецька, який стався цього тижня.

«Наші колеги з гуманітарних організацій повідомили нам, що офіси щонайменше двох гуманітарних неурядових організацій були вражені під час атак на місто Донецьк, у частині країни, яка зараз знаходиться під контролем Росії. Ці інциденти відбулися 5 і 6 грудня, і в одну з будівель двічі вдарили два дні поспіль», – сказав Дюжаррік під час брифінгу, повідомляє кореспондентка англомовної редакції «Голосу Америки».

Як зазначив представник ООН, за словами працівників гуманітарних організацій, внаслідок обстрілів постраждали не лише об’єкти, які зазвичай використовуються для роздачі допомоги, але й транспортні засоби організацій, які там перебували.

«Співробітники гуманітарної допомоги були на місці та готували пакунки з допомогою для роздачі, коли обстріляли будівлі. Всередині будівель ніхто не постраждав, але за їхніми межами атаки призвели до загибелі принаймні одного мирного жителя та ще одного поранено», – сказав речник ООН.

Посилаючись на колег, він наголосив, що «міжнародне гуманітарне право чітко говорить про те, що атаки ніколи не повинні бути спрямовані на цивільних осіб або цивільну інфраструктуру, і необхідно вживати постійних заходів, щоб оминати їх».

Відповідаючи на питання про те, чи відомо, хто вчинив обстріл, Дюжаррік сказав, що органзація не має «ні повноважень, ні присутності, ні можливості» проводити розслідування. Він також не назвав самі гуманітарні організації, чиї приміщення постраждали від обстрілів. «Незважаючи на це, ми знаємо результат», – додав речник ООН.

Як повідомили ЗМІ на підконтрольній Росії території Донбасу, українські сили з установок «Град» у ці дні проводили обстріли Київського та Куйбишівського районів Донецька, в результаті яких загинуло шестеро людей.

Центр стратегічних комунікацій при Міністерстві культри та інформації України заявив 6 грудня, що російській війська «вкотре обстріляли Донецьк і звинуватили Україну».

«6 грудня окупаційна влада Донецька заявила, що ЗСУ обстріляли місто та вбили шістьох людей. Але це – неправда», – мовиться у повідомленні, опублікованому на сторінці відомства у Facebook.

«Якщо звернути увагу на розташування місць прильотів, стає очевидним, що запуски відбувалися з окупованої території. ЗСУ аж ніяк не могли завдати такого удару зі своїх позицій. Адже тоді снаряду довелося би розвертатися на 180 градусів у повітрі, а це – неможливо», – мовиться у повідомленні.

«Голос Америки» не може незалежно перевірити цю інформацію.

За даними ООН, через війну понад 14 мільйонів українців стали вимушеними переселенцями, з них 6,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб в Україні та понад 7,8 мільйона біженців, зареєстрованих по всій Європі.

Згідно зі звітом УВКПЛ ООН з прав людини, з початку вторнення Росії станом на 6 грудня в Україні постраждала 17 181 особа з числа цивільного населення, 6 702 цивільних було вбито, але представники організації кажуть, що «реальні втрати набагато більші».

Минулого місяця заступниця речника ООН на брифінгу в Нью-Йорку повідомила, що з лютого 2022 року «працівники гуманітарних організацій надали критично важливу допомогу та послуги захисту приблизно 13,5 мільйонам людей у всіх регіонах України».

Заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

«Завдання №1 – це вижити», – Сергій Притула. Відео

«Завдання №1 – це вижити», – Сергій Притула. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

«Ти можеш вважати себе ким завгодно, але якщо Збройні Сили України не стримають ворога, ти будеш ніким», – Сергій Притула, засновник благодійного фонду Сергія Притули. Повне інтервʼю з Сергієм Притулою дивіться згодом на YouTube Голосу Америки Українською чи на нашому сайті.

Більше

XS
SM
MD
LG